Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Dünyayı Beş Aile Değil, Beş Armatör Yönetiyor

İYİ Partili Demir, taşıma sektöründeki krizi gündeme getirdi. “Dünyayı Beş Aile Değil, Beş Armatör Yönetiyor” İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, taşıma sektöründe yaşanan krizi tüm boyutlarıyla ortaya koydu…

Dünyayı Beş Aile Değil, Beş Armatör Yönetiyor
Yayınlanma: Güncelleme: 682 Okuma

İYİ Partili Demir, taşıma sektöründeki krizi gündeme getirdi.

“Dünyayı Beş Aile Değil, Beş Armatör Yönetiyor”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, taşıma sektöründe yaşanan krizi tüm boyutlarıyla ortaya koydu.

Taşıma sektöründe yaşanan kriz, gemilerin limanlardan çıkmaması, bekleyen konteynerler ve daha fazlası… İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, bu sektörde yaşanan krize ve Türkiye’nin konumuna ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Demir yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Arz Zinciri Çökme Aşamasında”

“Çin’e yanaşan gemiler çıkamıyor. Her geçen gün navlunlar artmaya devam ediyor, bize en yakın İsrail’e gidecek konteyner bile (20 FCL) 4000 dolar olmuş durumda ve ekipman yok. Üretimden çıkan, yüklemeye hazır siparişler fabrikalarda bekliyor, beklediğinden dolayı da arz zinciri çökme aşamasına gelmiş durumda”.

“Navlundaki Artışlar Enflasyon Olarak Geri Dönüyor”

“Geçen sene pandemi başladığında Türkiye’den Amerika’ya gidecek olan bir konteyner lokaller dahil maksimum 3000 dolarken şuan 11-12 bin dolar civarında seyrediyor. Navlundaki artışlar her ülke için enflasyon olarak geri dönüyor”.

Gemilerde Boş Konteyner, Türkiye’ye İndirilmeden Çin’e Gönderildi”

“Dünyadaki fiyat artışlarının temel sebeplerinden de biri bu taşıma sektöründeki fiyat artışlarıdır bu artışların başlangıcı Trump döneminde Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşıdır. Kabul etmeseler de geçen sene gemilerce dolu boş konteynerler Türkiye’ye indirilmeden direk Çin’e gönderildi. Çünkü Türkiye’den yüklenen konteyner 3000 dolara Amerika’ya giderken Çin’den Amerika’ya 7000 dolar civarı rakamlarla yüklenmeye başlandı”.

“Armatörlerin Kar Marjı 2 Yılda Yüzde 800 Arttı”

“Bu ticaret savaşı tüm dünyada enflasyon artışına neden oldu. Mersin ve Aliağa limanlarından Kanada, Amerika, Brezilya gibi lokasyonlar 11 bin dolar civarında ama konteyneri yok. Eminim ki 11-12 bin dolardan daha yüksek konteyner fiyatları da var. Deniz taşımacılığındaki bu sorun direk arz talep zincirini vurdu. Ham madde gelmiyor, işlenemiyor ve geç gelen ham madde işlendiğinde de tekrar sipariş olarak çıkıp gidemiyor çünkü konteyner yok. Son 2 senedir dünyanın en büyük armatörlerinin kar marjı yüzde 800 arttı ve hava taşımacılığına da el attılar. 3 harfli şirketlerden biri kargo uçağı alarak bu işe de girdiler”.

“Bir Tane Dünya 5 Armatöre Gıkını Bile Çıkaramıyor”

“Bir tane dünya 5 tane armatöre gıkını bile çıkaramıyor, en son geçen aylarda Biden amca da bunlarla görüştü ama pek bir sonuç çıkmadı. Covid her şeyin bahanesi oldu, şuan Covid komple bitse bile ağzına bal sürülen armatörler artık bu rakamlardan aşağı düşmez, çünkü bu rakamları denediler ve pazarın bu yüksek rakamları da kabul ettiğini anladılar”.

“Devlet, Armatörler Gibi Konteyner Taşımacılığı Yapmalıdır”

“Burada yapılacak en önemli müdahale devletlerin bu işe girişip şuan çalışan armatörler gibi konteyner taşımacılığı yapmalarıdır. Ancak, armatörler o kadar güçlü ki hiç bir devlet yöneticisine bu işe girme kararını aldırmıyorlar. Kimi konteyner üretelim diye zihni sinir fikirler ortaya atıyor ancak her üretilen konteynerin armatörün kabul edip gemisine almayacağını da düşünemiyor”.

“Gemileri Görünce Tansiyonum Çıkıyor”

Birkaç üretici / ihracatçı kendi gemilerini aldılar ve iç nakliyeyi bile kendileri yapmaya başladılar ancak her ihracatçının böyle bir finansal gücü yok. Bu görüntüdeki gemileri görünce tansiyonum çıkıyor ve nasıl çözüleceğini de aklım almıyor. Türkiye’de hep derler ki dünyayı 5 aile yönetiyor. Bence Dünyayı 5 armatör yönetiyor. Allah sonumuzu hayretsin”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.