Son Dakika: Çocuklardan Kaymakam Abacı’ya Ziyaret *** Kerem Aktürkoğlu’nu Yedirmeyiz *** Başkan Soyuak Koltuğunu Çocuklara Bıraktı *** CHP’li Güneşhan; “23 Nisan Bağımsızlığın Sembolüdür” *** Kasten Adam Öldürme Suçundan 9 Gözaltı *** Bir Denizkestanesinin Anıları *** Gelibolu’da 23 Nisan Çocuk Şenliği Yapıldı*** Başkan Soyuak “Gelibolu Cumhuriyete Yakışır Bir Kent Olacak” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Düşman Kardeşler Dizisine Anlamsız Tepki

“Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde çekimlerine Haziran ayında başlanan ve ilk iki bölümü yayınlanan ‘Düşman Kardeşler’ dizisine vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.” Bir Tv kanalı için çekilen dizide oyuncuların Gelibolu’da..

Düşman Kardeşler Dizisine Anlamsız Tepki
Yayınlanma: 370 Okuma

“Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde çekimlerine Haziran ayında başlanan ve ilk iki bölümü yayınlanan ‘Düşman Kardeşler’ dizisine vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.”

Bir Tv kanalı için çekilen dizide oyuncuların Gelibolu’da kimsenin kullanmadığı bir dili kullanmaları ve Gelibolu’nun hırsız yatağı gibi gösterilmesine vatandaşlar tepki gösterdi. Çekimler sırasında teknik ekibe ve oyunculara sitem eden vatandaşların ardından bir tepki de Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Gelibolu Şube Başkanı Canan Bıyıklı’dan geldi. Oya Aydoğan, Tarık Pabuçcuoğlu, manken Hande Subaşı, Murat Eken, Metin Keçeci gibi oyuncuların yer aldığı dizi ile ilgili bir açıklama yapan Bıyıklı, “İlçemizde ‘Düşman kardeşler’ adı altında çekilen ve özel bir kanalda yayınlanan dizide kullanılan tabirler şehitler diyarı Çanakkale’mize ve onun güzide ilçesi Gelibolu’muza yakışmamaktadır. Dizide Çanakkale’nin hırsızlık yatağı gösterilmesi, ilçemizde hiç kullanılmayan konuşma tarzının sürekli kullanılıyormuş gibi aktarılması, kullanılan dilin amiyane tabirle çok argo olması, aile mefhumu ayaklar altına alınarak, bizlerin tabiri caizse zampara, üç kağıtçı, düzenbaz gibi gösterilmesini şiddetle kınıyoruz. Dizinin Gelibolu’muzda çekileceğini öğrenen halkımız o zaman ne kadar çok sevindiyse, şimdi bu görülen manzara karşısında hayretler içerisinde kalarak, yapılan bu aşağılayıcı tavra tepki göstermektedir. Bu dizinin çekimine hala destek veren belediye başkanımızın gerçekleri görmesini, halka ses vermesini istiyoruz. Tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın tepkilerini ortaya koymasını beklemekteyiz” dedi.

Bu haber şuan da tüm ülkeye ve dünyaya yukarıdaki haliyle verilmiş durumda.

Peki doğru mu yapılmış?

Tabii ki hayır?

Bu anlamsız tepkiyi gösterenler bir bakıma kaş yapayım derken göz çıkarmaktalar.
Asıl üzücü olan Gelibolu’nun adının bu tür bir tepkiyle ve yapılan haberle anılması olmuştur.
Haberde sivil toplum kuruluşları diyor ama haberin içeriğine baktığımızda sadece Emekli Astsubaylar Derneği Gelibolu Şube başkanının tepkisini görüyoruz.

Bu diziye tepki gösterenler, öncelikle bilmeliler ki, dizide geçen olaylar tamamen hayal ürünüdür.
Ayrıca bu dizi Gelibolu’da çekilmese bir başka yerde çekilecektir, o zaman o bir başka yer mi hırsız yatağı olacaktı, şivesi tartışılacaktı? Böylesi saçma ve çocukça bir düşünce doğrusu ya hiç yakışmamış.

Dizide Gelibolu veya Çanakkale’nin adını kirletecek bir konu da geçmemektedir, hem geçse bile bunun bir hayal ürünü oyundan başka bir şey olmadığının bilinmesi, anlaşılması, anlatılması gerekmektedir.
Bu dizi tarihi bir konusu olmadığı gibi Gelibolu’yu da anlatmamaktadır sadece hayal ürünü olaylar burada geçmektedir.

Ülkemizde ne yazık ki olur olmaz her şeye tepki gösterilirken, asıl tepki gösterilmesi gereken konularda ses çıkarılmaması da çok manidardır.

Şimdi üç beş kişinin işine gelmedi diye, o üç beş kişi tepki gösterdi diye dizinin çekimlerini yasaklayacak değiliz?

Sizin düşünce tarzınıza göre karar verilse eminim ki ülkede dizi çekecek yer kalmaz, üzümün çöpü, armudun sapı misali her şeye bir kulp bulur ve yok ederiz.
Bunun farkında olmadan böylesi saçmalıklar ile uğraşmak kime ne kazandırıyor merak ediyorum doğrusu?

Ben şimdiye kadar bir tepki görmedim de, duymadım da ama olursa da saygı duymak gerekir, doğal karşılamak gerekir ama aşırıya kaçmamak kaydıyla ve başkalarının yerine karar vermeden gösterilebilir bu tepki.

Hiç kimse çıkıpta benim yerime Gelibolu halkı istemiyor diyemez.
Sanat konusunda, hele ki hayal ürünü bir dizi konusunda biraz daha hoşgörülü olmamız lazım gelirken çıkan habere bakın? Dizilerde yeri geliyor cinayet işleniyor, yeri geliyor ahlaksızlık yapılıyor, yeri geliyor soygun yapılıyor ama baştan beri söylediğim gibi bunlar sadece hayal ürünü.

Ne dizinin çekildiği yeri lekeler, ne de dizide katil’i, soyguncuyu, ahlaksızı oynayanı bağlar.
Durum böyle iken nasıl oluyor da Gelibolu’yu yada Çanakkale’yi bağlıyor yada sizler tepki gösterenler öyle düşünüyorsunuz hakikaten anlamıyorum.

Yukarıda ki haberde tek bir doğru var, Gelibolu halkının dizide kullanılan konuşma şivesini tam olarak kullanmaması ama o bile tam manasıyla doğru değil.

Çünkü bu konuşma yöresel bir şive olarak konmuş diziye, dizinin içeriğinin de bir Trakya entrikası olduğu sürekli dile getiriliyor, üstelik daha on gün önce şahit olduğum üzere bu şive Gelibolu ilçe merkezinde tam olarak kullanılmasa bile köylerinde oldukça fazla kullanılmakta.

Bilinmesini isterim ki bu dizi sayesinde neredeyse her gün Gelibolu’nun adı duyulmakta ve dikkat çekmektedir.
İşin bir de bu yanından bakmak ve diziye daha objektif olmak sonunda yine bize kazandıracaktır.

Sonuç olarak hayal ürünü olayların geçtiği diziyi izlerken zevk almak, gülüp eğlenmek varken, böylesi saçma sapan bir düşünceyle tepki göstermek sağlıklı bir davranış değildir.

(Eski Site Okunma Sayısı – 1814)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.