Güncel Haberler: Çanakkale Dalış Turizminin Merkezi Olacak *** Bolayır’da “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” Sergisi *** Çevre Dostu Bisiklet Turu Yapıldı *** Dünya Çevre Günü Etkinlikleri *** Belediye Meclisi Haziran Toplantısı Yapıldı *** Türk Okçulardan 4 Altın Madalya Birden *** Hamzakoy’a 200 Araçlık Otopark Yapılıyor *** "Haber Gönderin Yayınlayalım"

Eğlence Bombaları Havai Fişekler

Nedir bu havai fişeklerden çektiğimiz? Törenlerde, eğlencelerde, düğünlerde vb özel günlerde havai fişek atılmasa olmuyor mu? Yaklaşık 2 bin yıl kadar önce Çin’liler tarafından icat edildiği bilinen havai fişeklerin uzun..

Eğlence Bombaları Havai Fişekler
Son Güncelleme:310 Okuma Whatsapp

Nedir bu havai fişeklerden çektiğimiz?

Törenlerde, eğlencelerde, düğünlerde vb özel günlerde havai fişek atılmasa olmuyor mu?

Yaklaşık 2 bin yıl kadar önce Çin’liler tarafından icat edildiği bilinen havai fişeklerin uzun yıllardır ülkemizde de neredeyse her etkinlikte kullanılıyor olması belki gökyüzünde güzel bir görsellik oluşturuyor olabilir ama bir ses bombası özelliği bulunan, bana göre gerçek bir bombadan farkı olmayan, patlayıcı özelliği yanında yanıcı özelliği de bulunan, içerisinde bir çok element olan ve bu nedenle sakıncalı olduğunu düşündüğüm bu eğlence bombalarının yasaklanması taraftarıyım.

Şöyle ki; her şeyden önce çıkardığı yüksek ses nedeniyle işitebilen tüm canlılar için zararlı olduğu kanaatindeyim. Çocuklar için, yaşlılar için, hastalar için özellikle şehir içlerinde atılması kesinlikle yasaklanmalı. Çıkardığı çok yüksek desibelli ses dışında, doğadaki canlılar ve özellikle solunum rahatsızlığı olanlar için oldukça sakıncalı maddeler içerdiği bilinen bu havai fişeklerin, bana göre bombaların mümkünse tamamen, olmuyorsa en azından şehir içlerinde ve yakınlarında atılmaması gerekir.

Bilim insanları havai fişeklerin canlılar ve doğamız için ne gibi zararları olduğunu mutlaka incelemektedir ama ben sadece çevremde gördüğüm, duyduğum kadarıyla verdiği rahatsızlık nedeniyle bu konuyu gündeme getirmek istedim.

Belki eğlence sektörü ve bu tür etkinlikleri düzenlemek isteyenler için düşüncelerim pek memnun edici değil ama genel düşünecek olursak doğayı, çevreyi, canlıları, özellikle de ses ve gürültüye duyarlı olanlar ile hastaları düşündüğümüzde yasaklanması doğru olacaktır.

Umarım konuyla ilgisi bulunan başta emniyet birimleri olmak üzere tüm yetkililer gerekli hassasiyeti gösterir ve bu konu da kalıcı bir karar alınır.

(Eski Site Okunma Sayısı – 1137)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.