Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Ekilmiyor, Biçilmiyor, Kiralanmaya Devam Ediliyor

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanlığı’na Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin dönüm tarım arazisinin akıbetini sordu. Milletvekili Tutdere, Tarım ve..

Ekilmiyor, Biçilmiyor, Kiralanmaya Devam Ediliyor
Yayınlanma: 455 Okuma

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanlığı’na Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin dönüm tarım arazisinin akıbetini sordu.

Milletvekili Tutdere, Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği soru önergesiyle Sudan Cumhuriyeti’nden 99 yıllığına kiralanan 780 bin 500 dönümlük tarım arazisin akıbetini, tarım arazilerinde yapılan uygulamaların detaylarını sordu. Tarım ve Orman Bakanlığı soru önergesine verdiği cevapta Sudan’daki çalışmalara ara verildiğini açıkladı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise kiralanan arazi miktarını 1 milyon dönüme çıkaran antlaşmaya imza attı.

İktidar Tarımda İyileştirilemez Yaralar Açıyor

Artan girdi maliyetleri sebebiyle çiftçilerin ürünlerini ekip biçemez hale geldiğinin ifade eden Milletvekili Tutdere, artan girdi maliyetleri karşısında çiftçilerin çaresiz kaldığına bundan dolayı da üretimden vazgeçen çiftçi sayısının her geçen gün arttığına, ekim yapılan tarım alanında ise büyük bir düşüş yaşandığına dikkat çekti.
İktidarın yanlış tarım politikaları yüzünden Türkiye’deki tarımın yok oluş çizgisine yaklaştığını ifade eden Milletvekili Tutdere, “AKP iktidarı, Türkiye’deki atıl tarım arazileri düşünüldüğünde ülkemiz tarımının geliştirilmesi yerine yurt dışından toprak kiralanması üzerine yanlış bir politika inşa etmektedir. AKP bu yanlış politikalar yüzünden Türk tarımında iyileştirilemez yaraların açılmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara Sudan Tarım Arazileri İçin Sınırsız Yetki Verildi

Milletvekili Tutdere’nin soru önergesi üzerine kiralanan tarım arazilerinde yapılacak faaliyetler hakkında detaylı bilgi veren Bakan Pakdemirli, özel sektör firmaları tarafından üretilecek ürünler hakkında herhangi bir sınırlama getirilmeyeceğini açıklayarak kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Bakan Pakdemirli, “Türk yatırımcıları tarafından kiralanması öngörülen arazilerde; pamuk, soya, susam, tropikal meyve gibi en fazla ithal edilen ürünlerin üretimleri planlanmıştır. Özel sektör firmaları Sudan iç pazarında ve diğer ülkelere ihraç edebilecekleri her türlü bitkisel ve hayvansal üretimi arz-talep ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirebileceklerdir. Bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmesi öngörülmemiştir” dedi.

Bakan Pakdemirli: Sudan’daki Tarım Çalışmalarına Ara Verildi

Sudan’dan kiralanan 12 bin 500 hektarlık tarım arazisi üzerindeki çalışmaların durdurulduğunu açıklayan Bakan Pakdemirli, “Özel sektör firmalarının yatırımlarına açılması öngörülen 780 bin 500 dönüm arazi üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmış, 12 bin 500 dönüm arazi üzerinde kurulması öngörülen örnek çiftlik projesi hazırlanmıştır. Fakat Sudan’da yaşanan hükümet değişikliği ve dünyada yaşanan Covid-19 nedenleri ile çalışmalara ara verilmiştir” açıklamasında bulundu.

Tarım Bakanı, “Çalışmalara Ara Verildi” dedi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yeni Antlaşmaya İmza Attı

Kullanılmamak ve atıl durumda bekletmek üzere yurt dışından tarım arazisi kiralandığını ifade eden, iktidarın kendi içinde bile çelişkiye girdiğine dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “Ülkesindeki atıl tarım arazilerini iyileştirmeyip bir de yurt dışından atıl halde bekletmek üzere tarım arazisi kiralayan dünyada başka bir ülke yok. 2014 yılında Sudan’dan 99 yıllığına yüz binlerce dönüm tarım arazisi kiralandı fakat üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen hiç bir faaliyette bulunulmadı. Geçtiğimiz günlerde Somali’den gelen heyetle yine tarım arazileri üzerine bir anlaşma yapıldı ve 780 bin dönümlük tarım arazisi miktarı 1 milyona çıkarıldı. Yani yurt dışındaki 780 bin dönümlük atıl tarım arazisi miktarımız 1 milyona yükseldi. Tarım Bakanı çalışmalara ara verildiğini açıklarken diğer yandan da Cumhurbaşkanı Yardımcısı gidip kullanılmamak üzere kiralanan tarım arazi miktarını artırmak üzere anlaşma imzalıyor. Bu durum şahsım hükümetinin ne kadar çarpık bir sistem olduğunun en net kanıtıdır” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.