Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Engelsiz Filmler Festivali Yapıldı

Bu yıl dokuzuncu kez sinemaseverlerle buluşan “Engelsiz Filmler Festivali”, Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda jüri önüne çıkan filmlerin ödülleri sahiplerini buldu. 11- 17 Ekim tarihleri arasında çevrim..

Engelsiz Filmler Festivali Yapıldı
Yayınlanma: 491 Okuma

Bu yıl dokuzuncu kez sinemaseverlerle buluşan “Engelsiz Filmler Festivali”, Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda jüri önüne çıkan filmlerin ödülleri sahiplerini buldu.

11- 17 Ekim tarihleri arasında çevrim içi ve Ankara’da fiziksel olarak düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında da dopdolu film programı ve söyleşileriyle erişilebilir olarak sinemaseverlerle buluştu.

Festivalin son gününde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri Deniz Göktaş’ın hazırlayıp sunduğu kapanış videosu ile açıklandı ve sahiplerini buldu.

Deniz Göktaş’ın sunduğu kapanış videosu festivalin youtube kanalından da yayınlanırken, kapanış töreni festival destekçilerinden Amerika Birleşik Devletleri Büyük Elçiliği Kültür Ateşesi Gabrielle M.Price, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın Festival için kaydettikleri teşekkür videolarıyla devam etti.

Festival kapanış videosunda Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin ve Seyirci Ödüllerinin sahipleri açıklandı.

Kısa Film Yarışması Kazananları:

Engelsiz Filmler Festivali’nde Kısa Film Yarışması kapsamında Seyirci Özel Ödülünü Deniz Telek’in yönettiği “Anuş” isimli film aldı. Ödül kazanan filmin yönetmeni Deniz Telek yaptığı konuşmada, bu ödülün aldığı ilk Seyirci Özel Ödülü olduğunu belirterek ödülü almaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kısa Film Yarışması, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ise “İklim Değişimi” filmiyle Yasemin Demirci oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Insa Wiese ödülün jüri gerekçesini; ana karakterin duygularını abartılı olmayan bir şekilde gösteren, çok yoğun bir hikayeye sahip bir film olduğunu belirtti. Ödülün sahibi Demirci konuşmasında, senaryo ödülü almanın ayrıcalıklı olduğunu belirterek jüri üyelerine, festival ekibine ve filmde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kısa Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen Ödülü Aslak Danbolt, En İyi Film Ödülü ise Danbolt’un yönettiği “Anne” filme verildi. Ödülü açıklamak üzere yayına bağlanan yarışma jürilerinden Azza Chaabouni yönetmenin profesyonel olmayan iki oyuncuyu yöneterek bir annenin dokunaklı hikayesini başarılı bir şekilde anlatması nedeniyle ödülü Anne filmine verdiklerini belirtti. Yönetmen Aslak Danbolt ise yaptığı konuşmada, iki ödüle de layık görülmekten şeref duyduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ise jüri üyelerine, festival ekibine ve yarışmaya başvurması için yönlendiren yönetmen arkadaşı Murat Çetinkaya’ya teşekkürlerini sundu.

Ulusal Uzun Film Yarışması Kazananları:

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Seyirci Özel Ödülü “Hayaletler” filmi ile yönetmen Azra Deniz Okyay’ın oldu. Okyay ödülü almaktan çok büyük onur ve gurur duyduğunu belirterek ödüle layık gören seyircilere ve Engelsiz Filmler Festivali ekibine teşekkürlerini sundu.

Jüri üyesi Emine Yıldırım En İyi Senaryo Ödülü’nün titiz çalışılmış hikayesi, inandırıcı diyalogları ve derinlik mizahı gerekçesiyle ödülün sahiplerinin “Kumbara” filmi senaristleri Ferit Karol ile Serkan Fakılı olduğunu açıkladı.

Bir diğer jüri üyesi İnan Temelkuran ise En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibini açıkladı. En İyi Film Ödülü “Cemil Şov” filmi ile Barış Sarhan’ın oldu. Temelkuran gerekçe olarak, iç ve dış mekan tanımlarının berraklığı, eski ile yeniyi, hayal ile gerçeği bir araya getirme başarısından dolayı yönetmenin ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

Ulusal Uzun Film Yarışması En İyi Film Ödülü “Cemil Şov” filminin olurken, ödülü açıklayan jüri üyesi Banu Sıvacı, ödülün gerekçesi olarak; filmin “günümüz gösteri toplumunda görülen dünya ile arkadaki dünya arasındaki farkı yetkin bir atmosfer oluşturarak anlatması” olarak açıkladı. Ödülün sahibi yönetmen Barış Sarhan, ilk olarak jüriye ve festival ekibine teşekkürlerini iletirken, filminin En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülmesinin kendisini motive ettiğini söyleyerek, asıl önemli olan meselenin sanat eserlerinin yarıştırılmasından çok, filmlerin seyirciyle buluşması olduğunu belirti.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

Puruli Kültür Sanat tarafından organize edilen “Engelsiz Filmler Festivali” her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyirci ile buluşturdu. Tüm film gösterimleri ve diğer yan etkinliklerin sesli betimleme ve ayrıntılı alt yazı seçenekleri ile erişilebilir olarak takip edildiği Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgi adresinde.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.