Güncel Haberler: Gelibolu Maratonu’nda Çanakkale Türküsü *** Uluslararası Gelibolu Maratonu 8. Kez Koşuldu *** Gelibolu’da Teoman Alpay Konseri Verildi *** CHP’li Güneşhan: “Okula Hazırlık Ateş Pahası” *** Ambulans Helikopterler Çanakkale’den Alındı *** İda Koyun Keçi Panayırı Başladı *** Nene Hatun Gemisi Çanakkale'ye Geldi *** "Haber Gönderin Yayınlayalım" Whatsapp: 05437951277

Eski Özel İdare Binası Onarıma Rağmen!

Gelibolu’nun tarihi binalarından olan eski kaymakamlık ve özel idare binası tadilat yapılmasına rağmen dökülüyor. Gelibolu’nun tarihi simgelerinden sayılan ve 1800’lü yıllarda yapıldığı belirtilen eski kaymakamlık ve özel idare binasına geçmiş..

Eski Özel İdare Binası Onarıma Rağmen!
434 Okuma

Gelibolu’nun tarihi binalarından olan eski kaymakamlık ve özel idare binası tadilat yapılmasına rağmen dökülüyor.

Gelibolu’nun tarihi simgelerinden sayılan ve 1800’lü yıllarda yapıldığı belirtilen eski kaymakamlık ve özel idare binasına geçmiş yıllarda tadilat yapılmıştı. Tarihi binanın aslına uygun olarak yapılacağı belirtilen onarım sonrasında duvarlarında çatlamalar dökülmeler oluşurken çatısında da hasar olduğu belirtilmekte.

Gelibolu eski kaymakamlık ve özel idare binasının tadilatından kısa bir süre sonra duvarlarında oluşan çatlaklar ve patlamalar vatandaşlar tarafından sorgulanmıştı. Tarihi bir bina olan eski kaymakamlık ve özel idare binası son olarak geçtiğimiz günlerde Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından gündeme getirilmiş ve binanın daha işlevsel bir hale getirilmesi amacıyla Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesine katılabilmesi için çalışmalar yapıldığı açıklanmıştı.

Buranın aslına uygun olarak yapılacak tadilat sonrasında müze olarak kullanılması Gelibolu’nun turizmine yapacağı katkı açısından uygun olur. Böylesi tarihi binaları turizme kazandırmak gerekir.

Gelibolu’nun en eski binalarından biri olan tarihi eski kaymakamlık ve özel idare binasında bir dönem kaçak define araması yapıldığı haberlere konu olmuş, sonrasında ise Rumlardan kaldığı söylentisi dolaşan define konusunda üç kişi tarafından izin alınarak araması yapılacağı söylenmişti.

Gelibolu’nun tarihi eserlerinden biri olan bu binanın duvarlarında oluşan hasarlara bakıldığında yapılan tadilatın ne için yapıldığı anlaşılamıyor. Bu binanın hemen karşısında bulunan eski Cumhuriyet Okulu binası da yine tarihi bir bina olarak kaderine terk edilmiş vaziyette durmakta.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.