Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Evlilikler Üzerine – 2

Bundan önceki yazımda bir okurum, evlilik nasıl yürür, evlilik nasıl biter? Eşler birbirini nasıl mutlu eder? Bir de bunu yazsanız demiş. Ne iyi etmiş de demiş, yazıma katkıda bulunmuş. Öncelikle..

Evlilikler Üzerine – 2
Yayınlanma: 289 Okuma

Bundan önceki yazımda bir okurum, evlilik nasıl yürür, evlilik nasıl biter? Eşler birbirini nasıl mutlu eder? Bir de bunu yazsanız demiş. Ne iyi etmiş de demiş, yazıma katkıda bulunmuş.

Öncelikle bana yorumlarınızla güç verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yorumlarınız, hakikaten beni besliyor. Şunu belirtmek isterim ki, ben evlilik danışmanı filan değilim. Ama hep söylediğim gibi gözlemliyorum insanları, evlilikleri, yaşantıları, yorum yapmadan. Size sorulmadan, fikir danışılmadan yapılan yorum müdahil olmaktır çünkü yaşamlara.

Evlilik ne demek önce bu kavramı iyi algılamak gerekir en başta. Eşlerin, her anlamda birbirlerini tamamlayabildikleri kutsal bir birlikteliktir evlilik. Bir ve beraber, elele, omuz omuza yeni kurdukları yuvalarında eşit olarak sorumlulukları paylaşabilmektir.

Alınan her kararda, taşın altına ellerini birlikte koyabilmeleridir. Birbirlerinin eksiğini aramak yerine birbirlerini tamamlayabilmeleridir. Sevgiyi, saygıyı hep koruyabilmeleridir her olay karşısında. Kimliklerini kaybetmemeleridir. Kadın, kadın gibi olabilmeli, Erkek te, erkek gibi davranabilmelidir yaşamlarında. Evliliği hep aynı dinamizm içerisinde tutabilmek için eşlerin birbirlerinde görmekten hoşlandıkları tavır ve davranışlar içerisinde bulunabilmeleridir. Evlerini her akşam kendilerinin huzur bulacakları bir mekan olarak algılayabilmeleridir. Bir nevi sığınakları olabilmelidir yuvaları. Küçük sürprizlerle birbirlerini şaşırtabilmelidirler.

Ve fedakarlık; Her anlamda her iki tarafta ellerinden gelen özveride bulunabilmelidirler. Empatilerini geliştirerek, birbirlerinin penceresinden bakabilmeyi becerebilmelidirler hayata. En büyük destekçileri olmalıdırlar birbirlerinin. Hoşlanmadıkları yönleri, karşılıklı olarak birbirlerine kırmadan dökmeden açık yüreklilikle ifade edebilmelidirler. Çünkü kırılan kalp asla tamir olmaz kolay kolay. Ağızlarından çıkan her kelimeyi tartarak ifade edebilmelidirler. Ağızdan çıkan laf, silahtan çıkan kurşun gibidir, ya yaralar, ya öldürür. Bu hassasiyet içerisinde bulundukları takdirde birbirlerine açılamayacak hiç bir kapının, çözümlenemeyecek hiç bir sorunun kalmayacaklarını göreceklerdir yaşamlarında.

Ve elbette sorunlarına evvelki yazımda belirttiğim gibi üçüncü şahısları müdahil etmemeleridir. Her iki tarafın ailesine de eşit mesafede olmayı başarabilmeleridir birlikte. Sevgiyi, heyecanı, saygıyı ilk tanışmalarında gösterdikleri hassasiyetle paylaşabilmeleridir. Bir tarafın kızgın olduğu, sinirlendiği bir durumda karşı tarafın sükunet içerisinde itidalli davranması gerekir. Bu davranışlar uygulandığı takdirde inanın evliliklerde hatta ilişkilerde asla sorun yaşanmaz, yaşanamaz.

Güven, samimiyet, dürüstlük her konuda kapı açan en güzel anahtardır. Yeter ki eşler birbirlerine net bir şekilde kendilerini ifade edebilsinler. Aile birlikteliği ancak bu şekilde korunur. Siz sahip çıkmazsanız birlikteliğinize işte o zaman sonun başlangıcını hazırlarsınız. Sahip çıkın birbirinize, evinize.

Şu kısacık yaşamda, inanın hır güre zaman yok, hatta hiç gereği de yok, zamanımız o kadar kısıtlı ki. Yaşamın içerisinde yaşanılacak her olayda bir ve beraber hareket edebilmek, kendimizi daha güçlü hissetmemizi sağlayacaktır. Şartlar ne olursa olsun yeter ki tuttuğumuz eli hiç bırakmayalım, geleceğe umutla birlikte ilerleyebilelim.

Sevgiyle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.