Son Dakika: Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Geliboluspor Genel Kurulu Gelecek Hafta *** ÇOMÜ Hastanesi'nden Büyük Kampanya *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** Gazetecilere Talimat Veremezsin! *** ÇOMÜ Mükemmeliyet Merkezi Kurulacak *** Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Yarışmalarla Kutlandı *** 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlaması *** ÇOMÜ Mezuniyet Töreninde Coşku Büyüktü *** Ceylan; Yabancılar Askeri Okul Sınavına Girdi mi? *** Yapay Zekalı Hız Tespit Cihazları Kullanımda *** Bozcaada’da Kaybolan Kadın Aranıyor *** Açıklama Değil Temiz Su İstiyoruz *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Fiyatlar Bulgar Vatandaşlara Göre Artış Gösteriyor

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Dışarıda gördüğünüz her iki kişiden biri Bulgar vatandaşı. Bu da krizin hat safhada olduğunu gösteriyor. Bulgar vatandaşı sepet sepet alışveriş yaparken, yerli halk birkaç..

Fiyatlar Bulgar Vatandaşlara Göre Artış Gösteriyor
Yayınlanma: 443 Okuma

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Dışarıda gördüğünüz her iki kişiden biri Bulgar vatandaşı. Bu da krizin hat safhada olduğunu gösteriyor. Bulgar vatandaşı sepet sepet alışveriş yaparken, yerli halk birkaç ürünle marketten çıkıyor” dedi.

Paramız Pul Oldu Edirnelilerin Alım Gücü Her Geçen Gün Daha da Düştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne il başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne’li vatandaşların alım güçlerinin düştüğünü hatırlatarak, Bulgar vatandaşlarında yoğun ilgisinden dolayı fiyatların diğer illere göre daha fazla arttığına dikkat çekti. Başkan Pekcanlı, bununda yerli vatandaşların alım gücünü düşürdüğünü belirtti.

Başkan Pekcanlı, “Dışarıda gördüğünüz her iki kişiden biri Bulgar vatandaşı. Bu da krizin hat safhada olduğunu gösteriyor. Sebebi, Bizim paramız pul olmuş. Malımız ucuzlamış, alım gücümüz ortadan kalkmış, Bulgaristan vatandaşı gelip Edirne’de çok rahat alışveriş yapıyor. İnanın marketlerden sepetler dolusu alışveriş yapıp gidiyorlar. Ve alım gücümüz olmadığı için biz bunu Edirne’de daha rahat görüyoruz. Belki İstanbul’da, Ankara’da İzmir’de büyükşehirdeki insanlar kıyas anlamında bu tarz vatandaşları görmediği için ekonomik krizi evet onlarda hissediyor ama biz burada kendimizi kıyaslıyoruz. Çünkü birkaç yıl öncesine kadar biraz daha ekonomik gücümüz tamam çok iyi değildir ama Bulgaristan’a gidip, çok ticari alışveriş olmasa da seyahat anlamında buradaki insanların gidip geldiğini biliyoruz. Ama inanın son bir buçuk iki yıldır maalesef kendi doğduğumuz büyüdüğümüz, büyüklerimizin doğduğu topraklara bile gidemiyoruz. Bırakın ticareti, o derecede” dedi.

Fiyatlar Bulgar Vatandaşlara Göre Artıyor

Edirneliler ekonomik krizi gerçekten net anlamda görüyorlar” diyen başkan Pekcanlı, “Yani inanın büyük marketlerde iki tane, üç tane sepet dolduran bir Bulgar vatandaşını görüyorsunuz ama onun yanında bizim Türk vatandaşı elindeki alabileceği birkaç ürün ile marketten çıkıyor. Kasalarda biz bunu çok daha net görüyoruz. Krizi çok daha net yaşıyoruz burada. Biz tabi bundan rahatsız olmuyoruz. Ben ticaretle uğraşan bir insanım. Benim yaptığım iş sektörü ile diğer illerdeki bayiler ile görüştüğümüzde ona göre iş hacmimiz biraz az ama. Bu alışveriş kenti pahalı kılıyor. Yani ev kiraları çok pahalı, iş yerleri kiraları çok pahalı, yeme içme sektörü çok pahalı, çünkü arz talep olayı…

Bulgaristan vatandaşlarına göre fiyatlar artıyor ama mesela Edirne il nüfusumuz 415 bin civarındadır. Edirne merkez ilçe nüfusu 185 bindir. Edirne merkezi baz alarak konuşuyorum. 185 bin nüfusun üzerine 40 binde öğrenci geliyor bize. Ve şu anda geçen yıl bin beş yüz iki bin lira civarında olan ev kiraları 5 bin 6 bin lira. Tabi Türkiye’nin her tarafında böyle ama bir çok şeyi kıyaslayabilirim. Ama Edirne çok pahalı bir şehir oldu. Emeklisi, işçisi, memur kesimi sabit ücret ile çalışan insanın Edirne’de yaşamak gerçekten çok zor. Turistin gelmelerinden memnun da oluyoruz, ben sade işin bize yansıyan tarafını, yani Edirne’ye bu talep olunca haliyle Edirne’deki restoran işletmecisinin kirası Çankaya’daki işletme kirasından çok daha fazla oluyor. Doğal olarakta fazla kira ödeyince bu esnaf ne yapsın, fiyatlara bunu yansıtıyor” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.