Güncel Haber: 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanları Kuruluyor *** Collective Resim Sergisi Açıldı *** Başkan Özacar’ın Namık Kemal’i Anma Mesajı *** Güneşhan: “Yurtlarda İnsani Koşullar Sağlanmalı” *** Gazze İçin Ayasofya’da Buluştular *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu Belediye Meclisi Toplandı

Gelibolu Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı. 5 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 15.00’te yapılan meclis toplantısında ana gündem yine ilçeye getirilecek doğal gaz ile yeni feribot iskelesi konusuydu. Gelibolu..

Gelibolu Belediye Meclisi Toplandı
Yayınlanma: Güncelleme: 548 Okuma

Gelibolu Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı.

5 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 15.00’te yapılan meclis toplantısında ana gündem yine ilçeye getirilecek doğal gaz ile yeni feribot iskelesi konusuydu.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, hem doğal gaz hem de feribot iskelesi projesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, feribot iskelesi konusunda yaptığı bilgilendirmede; 19 Ağustos 2022 tarihinde yapılan meclis toplantısı sonrasında protokol imzalanıp onaylandığını projenin bundan sonra kaldığı yerden devam etmesi yine İl Özel İdaresine ve oradan da Gestaş A.Ş’ye devredilmiş durumda olduğunu bildirdi.

Başkan Özacar yaptığı bilgilendirmede feribot iskelesine yapılacak olan 4 rampanın hem İl Özel İdaresi tarafından hem de dilediğine kullandırabileceğini ifade ederek, projenin yer tesliminden itibaren 30 ay içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Feribot iskelesi konusundan sonra ilçeye doğal gaz bağlanması konusuna değinen Başkan Özacar, Gelibolu Belediyesi’nin bu konuyla ilgili yetkisi olmadığını belirterek, prosedürlerin başladığını devletin belediyeden talep ettiklerini yerine getirdiklerini dile getirdi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Zaman zaman bu konuda polemik yapmak isteyenlere karşı doğal gaz olayının belediyenin tasarrufunda olmadığını belirtti. Özacar, Botaş’ın dilediğini yaptıAŞğını belirterek, Botaş kendi devlet kurumunda, kendi içinde uygun gördüğü zaman dilediğini yapar. Evreşe Hattından geçen bir basınç düşürme istasyonu binası var, onu Botaş eski Gelibolu yolu üzerinden bölge trafik istasyonu arkasına kadar getirecek, sonrasından Aksa karşılık bir bina yapıp ondan sonra Gelibolu içerisine taşıyacak.

Başkan Özacar, bunu defalarca belirttiğini ifade ederek, son yaptıkları Mart-Nisan görüşmesinde Botaş’ın hat değişikliği yaptığını büyük bir olasılıkla bunun Doğanaslan’dan çıkıp Avrupa’ya pompalanan ana hattan olacağını belirtti.

Gelibolu belediye Başkanı Mustafa Özacar, “bize daha önce söylenen işlemin önce biz bunun nereden geleceğini tespit edeceğiz, bununla ilgili şartlarımızı güncelleyeceğiz, zemin etüdü yapılarak, haritalar güncellenecek, proje işi ihaleye çıkacak tabi bunları Botaş ve sonrasında Aksa yapacaktı. Daha sonra hat değişti sanıyorum Koruköy-Bolayır içi alanının bittiği Karayokuş alanı üzerindeki tepe noktasına kadar Botaş getirecek aynı güzergahtan yine Aksa şirketi alacak, gelecek oradan sonra da Karayokuş hattından geçerek Eğritaş bölgesinden ilk etapta Sarmaşıklı bölgesinden şehre gelecekti. En son konuştuğumuzda henüz Aksa yerini belirleyemedi Botaş’ta hazırlanmayınca en son konuşulduğunda Büyük Cami çevresindeki Gölcük Caddesinden, yukarıya doğru Gelibolu girişindeki Gazi Süleyman Paşa’ya ve hastane bölgesine ve oradan da Karayokuş bölgesine gideceği belirtildi” dedi.

Başkan Özacar, “Botaş yetkilileri hattın hangi bölgeden geçeceğini bize zaman zaman bildirecekler, bizim isteğimiz hızlı bir şekilde ana hat açarak, Gelibolu’nun doğal gaza kavuşması. Önce Gelibolu ana arteri kanalizasyon işlerini, suyunu alt yapısını hızlı bir şekilde halletmemiz gerekecek. Biz işimizi bitirdikten sonra Aksa’ya bildireceğiz gelip yapabilirsiniz diyerek, bilgi vereceğiz. Talep üzerine çalışmalar bittikten sonra doğal gaz bağlanacak, belediye çarşı içinden Botaş da şehir dışından başlayacak” dedi.

Başkan Özacar; 16 Eylül de çalışmaların başlayacağını belirtilerek Gelibolu’ya doğal gaz girişinin 3,5 – 4 yıl gibi bir süreçte tamamlanacağı ifade etti. Özacar, Ancak doğal gazın ana hat üzerinden mi yoksa taşımalı olarak mı dağıtılacağı konusunda bilgisi olmadığını belirtti.

Gelibolu belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın feribot iskelesi ve doğal gaz konularında yaptığı bilgilendirmenin ardından meclisin gündem maddelerine geçildi ve sonrasında Gelibolu Belediyesi 2022 yılı Eylül ayı meclis toplantısı sona erdi.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.