Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gelibolu Değişiyor

Herkes bugünlerde var olan dizileri izlerken Vatan, Millet, Sakarya diyor. Diyor da icraata gelince kendini düşünmekten de bir adım ileri gitmiyor. Beğenmediğimiz dizi karakterlerinden ne farkımız var yaşamda, bazen aklım..

Gelibolu Değişiyor
Yayınlanma: 410 Okuma

Herkes bugünlerde var olan dizileri izlerken Vatan, Millet, Sakarya diyor. Diyor da icraata gelince kendini düşünmekten de bir adım ileri gitmiyor.

Beğenmediğimiz dizi karakterlerinden ne farkımız var yaşamda, bazen aklım almıyor. Memlekette birilerinin gazına gelerek hareket eden mi istersiniz, aynı memlekette birbirini yerden yere vuran mı?

Hele biraz başarı kaydettiyseniz toplumun gözünde vay halinize. Sizin gece gündüz tatil günlerinde dahi çalıştığınızı görmezler, bu yatırımları nasıl yaptığınızın, hesabını kitabını yapmaya başlarlar. Tam boş insan işleri…

Hele bizim gibi küçük kasabalarda yaşayan insanlarda daha çok görüyorum bu tarz şeyleri. Hoş Gelibolu bana göre kendine münhasır yapısıyla bence pek çok kasabayı hatta köyü geride bırakır. Senelerdir bu memlekette yaşayan, üstelik esnaflık yapan bir insan olarak neler gördük neler geçirdik.

Hep söylüyorum bu memlekette uzun süreli esnaflık yapabilmek kahramanlık diye. Sosyal medyada şu günlerde çok etkin olduğumuz için pek çoğumuz, gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri paylaşıyoruz sayfalarımızda. Vay efendim ne çok geziyormuşuz?

Sana ne kardeşim, senin paranla mı geziyorum? Siz cumartesi, pazar hatta bayram tatillerinde keyif yaparken biz çalışıyorduk. Hatta yaz günleri denizden çıkmazken siz, biz dükkan bekliyorduk. Akşam mesaiden sonra siz şöyle dondurmanızı alıp deniz kenarında yürürken biz hala mekanımızda mesai yapıyorduk.

Geçen gün bir memur eşi ve memur çocuğuyla konuşuyorduk, şimdilerde o da bir esnafın yanında çalışıyor. Dedi ki bana, ben hiç esnaflığı böyle bilmezdim, ne kadar zormuş, Allah hepinizin yardımcısı olsun.

Hakaret eden mi istersin, ürünün fiyatını beğenmeyen mi, kullanıp kullanıp geri getiren mi, beni patronuma şikayet eden mi, yapmadığım söylemediğim herhangi bir söz ve davranıştan dolayı hem de..

Ayıp ayıp, hem de çok ayıp. Artık bu dönemde hala eksik gedik aramak, hata aramak hiç yakışmıyor bunca insana. Evet bizler de insanız, bizlerin de hata yaptığımız durumlar olmuş olabilir. Belki birşeye sinirlendi esnaf, elbette sizden çıkarması doğru değil sinirini ama bu pire için yorgan yakmayı da hiç anlamıyorum kusura bakmayın.

Bakın şahane bir memlekette yaşıyoruz, üç bir tarafımız deniz. Bana göre çok yakın zamanda da çehresi tamamen değişecek Gelibolu’nun. Çok yakında Hampton Hilton açılıyor Gelibolu’ya bildiğiniz üzere. Bu güne kadar Gelibolu’nun zengin diye geçinen pek çok insanının yapmadığını yaptılar Türkmen kardeşler bu memlekette. Müteşebbislik örneği oldular pek çok insana.

Bence çok da güzel oldu, lokomotifi olacak bir yatırımda bulundular Gelibolu’muzda. Üstelik pek çok gence ekmek verdiler bu güne kadar, hem dondurma dükkanlarında, hem kuyumcu dükkanlarında, şimdi de belki otel hizmet sektöründe yine Gelibolu gençlerinin ellerinden tutacaklar.

Bırakın onlar adına hesap kitap yapmayı da, takdir etmesini bilin. Bu otel pek çok oteli olan yahut otel yapmak isteyen insana da örnek teşkil edecektir. Her şeyden evvel, yerli yabancı misafirin bu memlekete gelmesini sağlayacaktır. Turizm sektörü bir nebze canlılık kazanacaktır. Onlar kazanırken bu eşsiz memlekette kazanacaktır, tıpkı sizler gibi bizler gibi.

Ama önce bizler memleketimize sahip çıkmalıyız. Önce biz bu memlekete zarar veriyoruz, her şeyi yerel yönetimden bekleyerek. Çiçekleri dahi kökünden söküp evine götüren insanlar var bu memlekette. Yahut piknik yaptığı alanları çer çöp içerisinde bırakanlar var.

Dönüşün arkadaşlar, değişin biraz kafaları değiştirin, çünkü Gelibolu’da diğer yerler gibi değişiyor, dönüşüyor, modern bir kent oluyor. Ama önce bizlerin modernleşmesi gerekiyor.
Sevgiyle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.