Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gelibolu Kent Konseyi Seçimleri Yapıldı

Gelibolu Kent Konseyi’nin Kadın, Gençlik ve Çevre Meclis Başkanlığı için seçimler yapıldı. Gelibolu Belediye nikah salonunda saat 11.00’de başlayan Gelibolu Kent Konseyi Kadın, Gençlik ve Çevre Meclis Başkanlığı seçimlerinde Kadın..

Gelibolu Kent Konseyi Seçimleri Yapıldı
Yayınlanma: 406 Okuma

Gelibolu Kent Konseyi’nin Kadın, Gençlik ve Çevre Meclis Başkanlığı için seçimler yapıldı.

Gelibolu Belediye nikah salonunda saat 11.00’de başlayan Gelibolu Kent Konseyi Kadın, Gençlik ve Çevre Meclis Başkanlığı seçimlerinde Kadın Meclis Başkanı Öznur Türk olurken, Gençlik Meclis Başkanı Muzaffer Tutum ve Çevre Meclis Başkanı da Ali Kaya oldu.

Gelibolu Kent Konseyi meclis seçimleri Gelibolu Belediyesi nikah salonunda saat 11.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından meclis seçimleri için divan heyeti oluşturuldu ve Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Bünyamin Turan tarafından açılış konuşması gerçekleştirdi.

Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Bünyamin Turan konuşmasında; “Kent Konseyi, ülkemizin birçok kentinde, büyük şehirlerde, ilçelerde hızla kendini ortaya koyan, kabul edilen bir sivil toplum oluşumudur. Kent konseyleri ilk kurulduğunda İçişleri Bakanlığı’na bağlıydı, ancak geldiğimiz noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapsamına taşınmış bir kurumdur. Kent Konseylerinin bir genelgesi var. Buna göre meclis gruplarımız var. Bizim bugün üç meclisimiz olacak. Bunun altında çalışma gruplarımız olacak. En az 3 kişiden oluşan hiç bir dernek veya kuruma bağlı olmayabilir ama herhangi bir forumda bir çalışma grubu oluşturup, bir proje geliştirip bunu doğrudan Kent Konseyi’ne taşıyabilir ya da hangi meclis grubu ile alakalı ise oraya taşıyarak bu projesini hayata geçirme şansı var. Kent Konseyi’nde bir şeyler yapabilmek için illa yönetimde olmak gerekmiyor. Herkesin Kent Konseyi’nde bir şeyler yapma şansı her aşamada, her koşulda var.

Kent Konseyleri, bulundukları kentin, o sosyal toplumun günümüzde en üretken, en katılımcı, o şehre bir bütünlük içinde Sivil Toplum Örgütleri, Demokratik Kitle Örgütleri, Kamusal alandaki yapının ortaklaşarak en kabul edilebilir, en sağlıklı düşünceleri, projeleri üretme şansını buldukları alanlar Kent Konseyleridir. Bugün dünyada özellikle G21 dediğimiz ülkelerin başta gelenlerinden neredeyse her kentin sorunları ve çözümleri birlikte düşünülür, birlikte öngörülüp hem yönetim bazında hem de merkezi yönetimler bazında hayata geçiriliyor.

Dolayısıyla biz de o sürece adım atabilmek, o süreci bir biçimde ucundan kıyısından yakalayabilmek adına Kent Konseyimizi daha işlevsel hale getirmek üzere çaba ve gayret içindeyiz. 30 Haziran’da seçildik. O günden bugüne kurumsallaşma adına birtakım yollar almaya çalıştık. Bunlar nedir diye sormak isteyebilirsiniz. Bugün itibariyle Kent Konseyi’nin bir bürosu var. Haftanın 5 günü sabah 8.00 akşam 17.00 açık, bir genel sekreterimiz var. 1 Ocak itibariyle Kent Konseyi’nin yerel yönetimin yıllık bütçesi içerisinde Kent Konseyi’ne ait bir karardan oluşan bütçesi olacak. Belediye Meclisi’miz bu yönde karar aldı ve bütçeye ekledi. Meclis seçimlerimizi bugün tamamlıyoruz. Bunun ardından mahalle meclislerimizi oluşturacağız. Bunun devamında iş proje üretmeye gelecek. Bu da bizim Gelibolu’ya katkının, Gelibolu’ya ait aklımızdan geçirdiklerimizin, şunlarda olsun diye hayıflanıp hayata geçiremediklerimizin olması noktasında hiçbir birime ya da siyasi görüşe bağlı kalmaksızın tamamen Gelibolu odaklı olarak çalışmalarımızı çalışacağız.

Bugünkü seçim sürecimizde üç meclis grubumuz için adaylarımız kendilerini beyan edecekler. Biz çarşaf listelerimizi hazırlayacağız ve Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi ve Çevre Meclisi için seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Seçilecek meclis yönetimlerinin kent meclisi tüzük ve yönetmeliklerine uygun biçimde hemşehrilik bilincini ön plana çıkararak, aktif katılım çalışma prensibini ortaya çıkmak için ve çözüm ortaklığına dayalı bir çalışma yürüteceklerine inanıyorum Şimdiden Meclis gruplarımıza seçilecek olan başkanlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Bünyamin Turan’ın konuşmasından önce kurulan Kadın ve Gençlik meclislerine Çevre meclisi de eklenerek, hazırlanan Çevre Meclisi Yönergesi okundu ve oylamaya sunularak kabul edildi. Çevre Meclisi Yönergesinin kabul edilmesinin ardından Kadın, Gençlik ve Çevre Meclis Başkan ve yürütme kurulu üyeleri seçimine geçildi.

Seçimler Sonucunda Oluşan Tablo:

Kadın Meclis Başkanı
Öznur Türk

Yürütme Kurulu Üyeleri;
Fadime Ermiş
Demet Suluhan
Aslı Nurtop Demiraslan
İnanç Köksümer Tiran

Gençlik Meclis Başkanı
Muzaffer Tutum

Yürütme Kurulu Üyeleri
Canberk Ersöz
Eslem Epik
Çağan Ozan Gürlen
Sedef Özcan

Çevre Meclis Başkanı
Ali Kaya

Yürütme Kurulu Üyeleri
Berkant Dondurmacı
Nevzat Aktepe
İpek Alış
Nevin Gökgöz

Gelibolu Kent Konseyi’nin meclis seçimleri oluşturulması önerilen çalışma grupları için yürütme kuruluna yetki verilmesinin ardından sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.