Son Dakika Haberler

Gelibolu Maratonu Koşuldu

Gelibolu Maratonu Koşuldu
Okunma : 197 views Yorum Yap

Uluslararası 6.Gelibolu Maratonu “Pes Etmeyenlerin İzinde” temasıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanında gerçekleştirildi.

Uluslararası 6.Gelibolu Maratonu, 11 ülkeden 43’ü yabancı, 2 bini aşkın sporcuyla koşuldu. Uluslararası 6.Gelibolu Maratonunda 42 km maraton, 25 km yarı maraton, 10 km ve 1915 Saygı koşusu olmak üzere dört kategoride binlerce kişi mücadele etti.

“Pes Etmeyenlerin İzinde” temalı Uluslararası Gelibolu Maratonunda 42 km maraton ve 25 km yarı maraton koşusunun startı; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler ve TURSET Proje Yönetimi Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu tarafından verildi.

2500 civarında sporcunun katıldığı Uluslararası 6.Gelibolu Maratonunda; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 2.Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Avustralya Konsolosu Lucas Robson, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Tahsin Saruhan, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, 1915 Saygı koşusuna katıldılar.

Kilitbahir Kalesi’nden başlayan Uluslararası 6.Gelibolu Maratonunda, 1915 metre Saygı Koşusu’na katılan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ise, “Çok güzel bir havada ‘Pes Etmeyenlerin İzinde’ 1915 metre koştuk. Gelibolu Maratonu; sloganıyla, çağrısıyla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına yapılan bir koşu. Çok güzel bir hava var. Katılım da çok yüksekti. Tüm katılımcıları kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Uluslararası Gelibolu Maratonu’nda, 10 kilometre erkeklerde Bedri Şimşek birinci olurken, Fatih Korkunç ikinci, Aytaç Çıdacı da üçüncü oldu. Kadınlarda ise, Tuğçe Karakaya birinciliği kazanırken, Sera Sayar ikinci, Bakiye Balcıoğulları da üçüncü oldu.

Uluslararası 6.Gelibolu Maratonu’nda, 10 km erkekler dalında mücadele ederek dereceye giren sporculara ödüllerini Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar takdim etti.

25 kilometre erkeklerde birinciliği Ümit Er alırken, ikinciliği Levent Kuva, üçüncülüğü de Hasan Akyol kazandı. Kadınlarda ise birinciliği Gülşah Karasakal Öztaşkıran, ikinciliği Yasemin Hamamcı, üçüncülüğü de Esen Cıvlan kazandı.

Erkekler 42 kilometrede birinciliği Ergün Kızılaslan, ikinciliği Serhat Acar, üçüncülüğü ise Selim Korkmaz kazanırken, kadınlarda da birinciliği Gülşen Eser, ikinciliği Tonea Kabil, üçüncülüğü ise Süreyya Acar elde etti.