Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu Peynir Helvası Coğrafi İşaretli Olacak

Gelibolu’nun ilk coğrafi işareti başvurusu, Gelibolu Peynir Helvası için resmen yapıldı. Gelibolu Kaymakamlığı’nın Gelibolu Stratejik Planı hedefleri arasında yer alan Gelibolu’ya özgü ürünlerle ilgili Coğrafi İşaret alınması, Gelibolu Ziraat Odası..

Gelibolu Peynir Helvası Coğrafi İşaretli Olacak
Yayınlanma: 198 Okuma

Gelibolu’nun ilk coğrafi işareti başvurusu, Gelibolu Peynir Helvası için resmen yapıldı.

Gelibolu Kaymakamlığı’nın Gelibolu Stratejik Planı hedefleri arasında yer alan Gelibolu’ya özgü ürünlerle ilgili Coğrafi İşaret alınması, Gelibolu Ziraat Odası ile Gelibolu’da Peynir Helvası üretimi yapan işletme tarafından ilçenin önemli gastronomi değerlerinden Gelibolu Peynir Helvası’nın Coğrafi İşaret Tescili için başvuru süreci tamamlandı.

Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya ve ilçe de kuşaklardır Gelibolu Peynir Helvası üretimi gerçekleştiren Zafer Çiftlik firmasının işletmecisi Süleyman Burak Batır tarafından yapılan başvurunun tescil için askı süresinin tamamlanması beklenirken, oda başkanı Erkan Kaya yaptığı açıklamada, “Coğrafi işaret, ürünün nerede, nasıl üretildiğini gösteren önemli bir belge. Coğrafi işaretli ürünün kalitesi ve ticari boyutu da değer kazanıyor. Ürettiğimiz ürünlerin coğrafi işaretli olması bölge ekonomisi açısından son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya ve Zafer Çiftlik işletmecisi Süleyman Burak Batır; Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı’yı ziyaret ederek başvuru dosyasının bir örneğini sundular ve verdiği önemli desteklerden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı; “Türkiye genelinde bir çok il ve ilçede kaymakamlıklar, belediyeler ve çeşitli odalar tarafından yapılan başvurular neticesinde alınan Coğrafi İşaretler memleketin hem kültürel, hem de ticari potansiyelini ve bilinirliğini artırmak adına önemli bir etken. Gelibolu adına başvuru yapılan ilk ürün olması bizler için heyecan verici. Bu sebeple Gelibolu Ziraat Odamız Başkanı ve yönetimini, üreticilerimizi ve destek veren tüm paydaşları katlılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.