Güncel Haber: Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** Çanakkale’de Aranan Şahıslara Operasyon Yapıldı *** Şampiyon Karateci Beyza Akkaya Coşkuyla Karşılandı *** ÇOMÜ Teoman Alpay Koro Günleri *** Meral Abla Buna Çok Kızar *** Basın İlişkilerinde İncelik: Değer Verme ve Denge *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu Tersanesi’nde Yapılan Gemi Yüzdürüldü

Gelibolu Tersanesi’nde yapılan 3600 DWT’luk, 88 metre uzunluğundaki genel kargo gemisi kızaktan denize indirildi. Yapımı tamamlanan 3600 DWT’luk genel kargo gemisi, Gelibolu Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirilerek yüzdürüldü. Geminin denize..

Gelibolu Tersanesi’nde Yapılan Gemi Yüzdürüldü
Yayınlanma: 129 Okuma

Gelibolu Tersanesi’nde yapılan 3600 DWT’luk, 88 metre uzunluğundaki genel kargo gemisi kızaktan denize indirildi.

Yapımı tamamlanan 3600 DWT’luk genel kargo gemisi, Gelibolu Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirilerek yüzdürüldü. Geminin denize indirilme törenine Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, Belediye Başkanı Mustafa Özacar ile birlikte İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, protokol üyeleri, tersane yöneticileri ile geminin yapımında çalışan işçiler katıldılar.

Gelibolu Tersanesi’nde yapılan genel kargo gemisinin denize indiriliş töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende ilk konuşmayı Gelibolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Aksoy gerçekleştirdi.

Aksoy konuşmasında; “Gelibolu Tersanemiz tarafından yine kendi grup şirketimiz olan Ali Rıza Aksoy Denizcilik San. Ve Tic. A.Ş. için inşa edilen 3600 DWT’luk genel kargo gemisinin denize indirme törenine hoş geldiniz.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Gelibolu Tersanesi olarak da 50. Yılımıza yaklaştığımız bu günlerde, haklı bir gurur daha yaşıyoruz. Gemimiz; çevre dostu, diesel elektrik sevk sistemli, 3 jeneratörün 2 adet elektrikli motoru beslemesi ile çalışan bir gemi olduğunu vurgulamak isterim.

İnşasını bir yıl gibi kısa bir zamanda tamamladığımız gemimizin boyu 88 metre, genişliği 13 metre ve 3600 DWT’u ile Gelibolu Tersanesinin inşa ettiği 60. Gemi olma özelliğini taşıyor. Yarım aşıra yaklaşan tersanemiz, 50 yıllık sürecini 60 gemi ile taçlandırmıştır” dedi.

Ufuk Aksoy’un konuşmasının ardından Ali Rıza Aksoy Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı ve geminin sahibi Oya Aksoy bir konuşma gerçekleştirdi.

Oya Aksoy konuşmasında; “Bu projenin tasarımını ilk gördüğüm günü hatırlıyorum. Yenilikçi, çevreci ve geleceğin kosder piyasasına uygun bir gemi. Bu tasarımı ekrandaki bir fikirden karşınızda gördüğünüz gerçeğe çeviren tüm çalışanlara içten teşekkürlerimiz sunuyorum. Bir gemi tek bir insanın eseri değildir. Birçok insanın birlikte çalışarak kendilerinden daha büyük bir şeye katkıda bulunmanın sonucudur. Sahada bunu kendi elleriyle ortaya çıkaran ekiplerden, mühendislere, yöneticilere, satın almaya, proje ekibine, bu tersanenin devamlılığını sağlayan herkesin başarısıdır.

Gelibolu Tersanesi, Türkiye’de birçok ilklere imza atmıştır. İlk diesel elektrik sevk sistemli gemi, ilk Ice Class 1A römorkör, ilk anahtar teslim offshore Support gemisi. Bu gemimizle de ilklere devam ediyor. Bu yenilikçi tasarım ile yapılan ilk gemi Hollanda, Çin ya da Hindistan’dan değil, Gelibolu Tersanesi’nden çıkmıştır” dedi.

Törendeki son konuşmayı Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı gerçekleştirdi. Kaymakam Abacı, 14 ay önce geminin sac kesim törenine katıldıklarını belirterek; “14 ay gibi kısa bir sürede böyle bir eseri görmenin bahtiyarlığı ile hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bize bu gururu yaşatan Aksoy ailesine, Tersane sahiplerine teşekkür ediyorum. Bu gurur elbette Gelibolu’ya yakışırdı. Osmanlı’nın ilk tersanesinin kurulduğu ilçemize yakışırdı. Burada çalışan emekçilerimize, işçisinden mühendisine tüm arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Bu güzel eserin ülkemize, ilçemize, denizcilik ailesine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ali Rıza Aksoy Denizcilik San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oya Aksoy’un kurdele kesimi ile 3600 DWT’luk genel kargo gemisi denize indirilerek yüzdürüldü.

Haber: Osman Okan

#GeliboluTersanesi | #KargoGemisi | #UfukAksoy | #BekirAbacı | #MustafaÖzacar

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.