Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gelibolu’da 748. Şeb-i Arus Töreni Yapıldı

Gelibolu Mevlevihanesi, bir daha 748. Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yaptı. “10. Balkan Coğrafyası Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenlenen 748. Şeb-i Arus Vuslat töreninde buluştu.” Gelibolu’daki dünyanın en büyük Mevlevihanesi’nde düzenlenen 748…

Gelibolu’da 748. Şeb-i Arus Töreni Yapıldı
Yayınlanma: 577 Okuma

Gelibolu Mevlevihanesi, bir daha 748. Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yaptı.

“10. Balkan Coğrafyası Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenlenen 748. Şeb-i Arus Vuslat töreninde buluştu.”

Gelibolu’daki dünyanın en büyük Mevlevihanesi’nde düzenlenen 748. Şeb-i Arus töreni balkan temsilcilerinin konuşmaları ile başladı. Öğretisini ve Gelibolu Mevlevihanesini Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 748. Vuslat yıldönümünde Gelibolu Mevlevihanesi’nde “10. Uluslararası Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor” etkinlikleri düzenlendi.

“Dünyanın Ortak Dili Hz. Mevlana” temasıyla gerçekleşen etkinliğe; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rifat Feyziç, Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cazim Hadzimejlic, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ile balkan ülkeleri Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlik ney ile ilahi dinletisi olarak başladı. Sonrasında ise Armin Muzaferija tarafından Türk Boşnak ortak ezgilerinin seslendirilmesi gerçekleştirildi.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, “Hz. Mevlana’nın vuslata kavuşmasının 748. yıldönümünde, Mevlana’nın öğretilerini, söylemlerini, bize öğrettiklerini hayatımızın her noktasında uygulamayı Allah bize nasip etsin” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise, “Çanakkale demek, Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı topraklar demek. Çanakkale’de dünden bugüne ecdadımızın emaneti aslında bizlerle birlikte, onların yaşattığı emanetleri de, bu toprakların gerçek sahipleri de bizlere emanet. Biz her sabah dualarımızla aslında şehitlerimize ev sahipliği yapıyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen program Mevlana Öğretisini ve Gelibolu Mevlevihanesini Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Halit Kuşku tarafından Mesnevi okunması, tasavvuf vakfı ekibinin sema gösterisi ve yapılan dua ile sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.