Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gelibolu’da Trafik Karmaşası

Gelibolu’da geçtiğimiz yıl uygulamaya konan çarşı caddesinin araç trafiğine kapatılması konusu trafik karmaşasını da beraberinde getirdi. Tek yönlü yol düzenlemesi daha önce ki yıllarda başlamıştı. Gazi Süleyman Paşa heykelinden Büyük..

Gelibolu’da Trafik Karmaşası
Yayınlanma: 187 Okuma

Gelibolu’da geçtiğimiz yıl uygulamaya konan çarşı caddesinin araç trafiğine kapatılması konusu trafik karmaşasını da beraberinde getirdi.

Tek yönlü yol düzenlemesi daha önce ki yıllarda başlamıştı.

Gazi Süleyman Paşa heykelinden Büyük Camiye, çarşı mevkisine gitmek isteyenler tek yönlü olarak Gölcük Caddesini kullanmaya başlamışlardı, çarşıdan Gazi Süleyman Paşa heykeli istikametine de, Büyük Caminin arkasından Gazi Süleyman Paşa Caddesinden yine tek yönlü ulaşım sağlanmaya başlanmıştı.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl Gelibolu’nun tek çarşısını trafiğe kapatmak ise karmaşıklığa yol açtı.

Aracınızla çarşı caddesine giriyorsunuz, Geliboluyu biliyorsanız bir derece tamam, ama bilmiyorsanız işiniz çok ama çok zor. Ya Belediye’ye doğru gideceksiniz, yada pazar yerine.

Belediye yoluna girmeyi seçtiyseniz daha yola girmeden trafik levhasına göz atmanızda fayda var, işaret sadece gidiş geliş gösteriyor, yok pazar yerine doğru gitmeyi seçtiyseniz daha da kötü, mecburen manavların bulunduğu yolu kullanmak zorundasınız, sağa döndüğünüzde karşınıza kapatılmış bir çıkacak, ileriye gitseniz taşıt giremez levhası ile burun buruna kalacaksınız. İkiye ayrılan yolun solunu takip ettiniz, yolun sonunda sola dönülemez işareti sizi bekliyor, geri dönmek istediniz olmaz, çünkü yol tek yönlü, sağa gidiş yok sola gidiş yok, tabii bu kadar karmaşa içinde sadece siz yoksunuz başka araçlarda var ve yolda trafikte tıkanıyor.

Bu anlattığımız çarşı caddesinin soluna döndüğünüzde karşılaşacağınız tablo, peki sağında ne var ne yok diyorsanız onu da hemen anlatayım.

Örneğin İş Bankası’na, Garanti Bankası’na, Halk Bankası’na gitmeniz gerekiyor ama oraya araç giremiyor, diyelim ki, rahatsızlığınız var sıcak havada nefes alıp vermekte zorlanıyorsunuz, hatta diyelim ki engelli bir kişisiniz ve sadece bu üç bankadan birinde işlem yapabileceksiniz.

Ama nafile, yapmanız gereken hiç durmadan feribota binip karşıya Lapseki’ye geçmek, sizin neyinize Gelibolu’da çarşıya girip alışveriş yapmak değil mi ama?

Bir diğer seçenek ise gidin Ziraat Bankası’nın önünde durun, ne yöne gideceğinizi bulun, oraya girme başarısını gösterebildiyse iseniz ne mutlu size, ama çıkma başarısını da gösterebilecek misiniz o tam bir muamma isterseniz bir deneyin yine de.

Her yer trafik levhası, taşıt giremez, taşıt giremez, taşıt giremez!!!

Her yer sözde tek yön.

Şimdi gelelim bir başka konuya;

Gölcük Caddesinde tek yön istikameti Büyük Cami ve çarşı iken, her an karşıdan gelen bir araçla burun buruna kalabilirsiniz, keza tam tersi çıkış istikameti olan Gazi Süleyman Paşa Caddesi de öyle, bir bakarsınız karşıdan son sürat üzerinize gelen bir araba veya motosiklet.

Gelibolu şehir içi trafik akışında gözümüze çarpan bir başka konuda resmi plakalı araçlarda dahil (belediye araçları, polis hatta trafik polisi araçları) toplu taşıma araçlarının dolmuş ve taksilerin trafik kurallarına uymadıkları konusu.

Caddeye, dönel kavşak önüne, kavşağa giren araçlara yol verilmesi için yol ver işareti konmuş ve öncelik dönel kavşağa girmiş araçta ama maalesef trafik kurallarını, işaretlerini hiçe sayan sürücüler yüzünden bekleme sırası da aynı şekilde dönel kavşağa girmiş araçta oluyor.

Dönel kavşağa yaklaşan araçlar için koskocaman “DUR” yazan trafik levhası konmuş ama durmayı aklının ucundan bile geçirmeyen bir sürücü var araçta ve doğal olarak durmuyor.

Durma ve kalkma esnasında sinyal vermeyen, buna yine yukarıdaki resmi plakalı araçlar ve toplu taşıma yapan araçlarda dahil, park etme ve duraklama arasındaki farkı ve kurallarını bile bilmeyen sürücüler trafikte olduğu sürece işler zor.

Caydırıcı cezalar kesilmediği sürece, bu gibi kişiler eğitilmediği sürece, tek yön yapmışsınız, caddeleri ve sokakları trafiğe kapatmışsınız hiç bir şey ifade etmez etmiyor da zaten.

Bu tür uygulamalar trafik karmaşasından başka da bir işe yaramaz.

Bizde önce şehrin otopark sorunu çözülmeli, sonra bazı istisnai uygulamalara izin verilmeli, cadde komple taşıt trafiğine kapatılacağına önlem alınarak daha hoşgörülü ve herkesi memnun edecek bir uygulama ele alınmalı.

Bu düşüncelerimi dikkate alırsınız yada almazsınız onu bilememem ama Gelibolu için her şeyin en iyisinin yapılmasını istiyorum ve bu konuda yol gösterici olmak, bu konuda görüşlerimi ortaya koymak istiyorum sadece.

Eski Site Okunma Sayısı (349)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.