Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gelibolu’dan, “Saros’uma Dokunma” Sesi Yükseldi

Gelibolu’da “Saros’uma Dokunma” başlığı altında Atatürk anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Gelibolu Kent Konseyi öncülüğünde “Saros Körfezinde yaşayan tüm canlılara, havamıza, suyumuza, denizimize, ormanlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız” eylemi yaptılar. Gelibolu..

Gelibolu’dan, “Saros’uma Dokunma” Sesi Yükseldi
Yayınlanma: 1.247 Okuma

Gelibolu’da “Saros’uma Dokunma” başlığı altında Atatürk anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Gelibolu Kent Konseyi öncülüğünde “Saros Körfezinde yaşayan tüm canlılara, havamıza, suyumuza, denizimize, ormanlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız” eylemi yaptılar.

Gelibolu Kent Konseyi öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Saros’ta yapımı devam eden Fsru doğal gaz limanı’na karşı tepki gösterildi. Keşan Kent Konseyi ile Saros Dayanışma Gönüllüleri’nin de destek verdiği eyleme ve basın açıklamasına CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ile Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban da katıldı.

Gelibolu Atatürk meydanında gerçekleştirilen buluşmada, Saros’da yapımı devam eden Fsru doğal gaz limanı’na tepki amaçlı toplanan Gelibolu, Çanakkale ve Keşan Kent Konseyi Üyeleri, Saros Dayanışma Gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üyeleri ile vatandaşlar ellerinde, “Bırakın Saros Mavi Kalsın ve Saroz’uma Dokunma” pankartları ve dövizleri ile eylem yaptılar.

“Saros’uma Dokunma” başlıklı eylemde Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Nihat Demirsu bir konuşma yaptı.

Gelibolu Kent Konseyi Başkanı Nihat Demirsu konuşmasında, Saros’da yaşanan katliama dur demek için burada oldukları belirterek, “Yürütmeyi durdurma kararının inşaatı acilen durdurması gerekmektedir. Oluşturacağımız kamuoyu çok kıymetlidir. Bu hassasiyetle sivil toplum kuruluşları, Gelibolu Kent Konseyi ile sivil toplum kuruluşları gibi birlikte olduğumuz kuruluşlar ile basın açıklaması aracılığı ile Keşan Kent Konseyi ve Saros Dayanışma Gönüllüleri ile birlikte olduğumuzu, denizimize, doğamıza sahip çıktığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” dedi.

Gelibolu Kent Konseyi öncülüğünde düzenlene “Saros’uma Dokunma” başlıklı eylemde bir konuşma yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “iki katliam birden yaşanıyor. Hem doğa katliamı, hem de hukuk katliamı. İkisi birden aynı anda devam ediyor. Hiç bir amacı olmayan, topluma hiç bir faydası olmayan bir proje, göz göre göre, Saros’umuz, canımız, dünyada eşi benzeri olmayan bu coğrafya maalesef ki katlediliyor. Doğa daha yeni yaptığımız yanlış işlerden dolayı müsilaj ile yüzümüze tükürdü, doğru değil mi? Botaş’ta da aynı şey yaşanacak. Burada yapılan, Saros’ta yapılan projede de aynı şey yaşanacak. İlla doğanın yüzümüze tükürmesini mi bekliyoruz” dedi.

Gelibolu Saros Gönüllüleri adına bir konuşma yapan Ali Kaya, “Çevre Gönüllüsü bir grubun başlattığı yaşam denizimizin hayat bulduğu Saros Körfezine çevremizi katleden liman ve boru hattı inşaatı hız kesmeden devam etmektedir. Karşımızda maalesef hukuk tanımaz, bir anlayış vardır. Bizler Gelibolu Saros Gönüllüleri birleşenleri olarak, insan ve doğa yaşamına hitap etmeyen bu inşaatın biran önce durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Gelibolu, Güneyli, Bolayır ve Koruköy Saros Gönüllüleri adına bir konuşma yapan Tuğba Diner’de, “Tıpkı Gelibolu ilçesinin Saros kıyıları gibi, Keşan ilçesinin de tüm Saros kıyıları Saros Özel Koruma Bölgesi ilan edilmelidir. Saros Körfezi Kültür Turizm ve Koruma Gelişim Bölgesi statüsünden çıkartılamaz. Bu inşaat sürecinde bilir kişiler tarafından da teyit edildiği gibi, Anayasa tarafından korunan ormanlarımız uluslararası sözleşmelere konu olan denizimiz, soframızdan eksilmeyen balığımız, tarım alanlarımız kısaca yaşam alanlarımız telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlar görmektedir” dedi.

Yapılan tüm konuşmaların ve atılan Saros’uma Dokunma sloganlarının ardından eylemi gerçekleştirenler sessizce dağıldılar.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.