Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 100. Yılı Kutlu Olsun

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşun 101’inci yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlandı. Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü törenleri 2’nci Kolordu Komutanlığı önünde Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Çelenk sunma törenine..

Gelibolu’nun Kurtuluşu’nun 100. Yılı Kutlu Olsun
Yayınlanma: 195 Okuma

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşun 101’inci yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlandı.

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü törenleri 2’nci Kolordu Komutanlığı önünde Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Çelenk sunma törenine Kaymakam Bekir Abacı, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, siyasi parti ilçe başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Belediye Başkanı Mustafa Özacar, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Özacar konuşmasında, bugünün Gelibolu’nun gurur günü olduğunu ifade ederek; “101 yıl önce esarete direndik. Zulme göğüs gerdik. Bağımsızlık için zorlu sınavlardan geçtik. Özgürlüğümüzü haykırdık. Hürriyetimize, egemenliğimize kavuştuk. Her şeye rağmen emperyalizme direndik. Galiplere meydan okuduk. Kaderimizi biz tayin ederiz dedik ve demiri, barutu, etle ve yürekle parçaladık. Ateşi, kanla söndürdük. Yiğitliğimizi haykırdık. Yıkılmaz irademizi, boyun eğmez duruşumuzu dünyaya kanıtladık.

26 Kasımda, Gelibolulular olarak gururla hürriyet ve bağımsızlık uğruna, namus ve bayrak uğruna mücadelesini gururla haykırırız. Özverili kahramanlarımızı, ölüme koşa koşa giden kahramanları hatırlarız. Onlarla gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bugün, Gelibolu’nun ayağa kalktığı gün. Bugün kahramanlığımızın tarihe not düştüğü gün. 26 Kasım sıradan bir gün değil. Acıların ardından gelen huzur ve zaferdir. İşgalin bitişidir. Kan ve göz yaşının bitişidir. Galibiyetimizin tasdikidir.

Kurtuluş günleri çok önemlidir. Yarınlarımızın ışığını ondan alırız. Tarih tekerrür eder derler. Tekrar etmemesi için anlaşılması önemlidir. Gelibolu, güzel şehir demek… Gelibolu, kadim şehir. Gelibolu şanlı bir tarihin, gururun şehri demektir. Biz bu özelliklere sahip çıkmalıyız. Bu gurura, bu onura, bu ayrıcalığa sahip çıkmalıyız.
Gelibolu, omuzlarımıza büyük bir sorumluluk yüklüyor. Kahramanların yaşayan ruhu bizi izliyor. Büyük bir miras, karşılığında gereğini bekliyor. O sebeple Gelibolu’ya daha fazla hizmet etmeye mecburuz. Gelibolu, evimizdir, yuvamızdır, şanımızdır, markamızdır. Gelibolu gözbebeğimizdir. Ona sahip çıkan herkese kalpten teşekkür ediyorum.
Biz; istiklali için mücadele edenlerin evlatlarına, istikbal için çabalamak yakışır.

Gelibolu’nun kıymetini düşüremeyiz. Onu kimsenin menfaatine değiştiremeyiz. Gelibolu’yu şanına yakışır yapmaya devam edeceğiz. ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor’ dediğimiz kahramanlara borcumuzu ancak daha fazla hizmet etmekle ödeyebileceğimizi biliyoruz. Yorulmayacağız, Durmayacağız, Daima Çalışacağız. Geçmişte dökülen her damla kanın bedelini, alnımızdan dökülen her damla terimizle ödeyeceğiz. Gelecek kuşaklara, bu Gelibolulu mirasını büyüterek devredeceğiz.

Gelibolu, tarihten aldığı güçle, motivasyonla yürüyecek, koşacak ama hiçbir zaman durmayacaktır. Kahramanlarımızı ebediyen unutmayacağız. Ülkemizin kalkınması, halkımızın daha iyi koşularda yaşamasına emek veren, çalışan, üreten herkese şükranlarımı sunuyorum

Bu duygu ve düşüncelerle, hatıralarında ayrı bir yeri olan, Gelibolu’ya ziyaretlerde bulunan, bize yeni harfleri öğreten başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda bir gül bahçesine düşercesine toprağa giren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gelibolulu olmanın gururuyla 101. Kurtuluş Yıldönümümüzü kutluyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.

26 Kasım İlkokulu 4/B sınıfı öğrencisi Hüseyin Emir Çetin’in “Gelibolu Destanı” isimli şiiri okumasının ardından, 26 Kasım Gelibolu’nun kurtuluş günü nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından ödülleri takdim edilerek tören sona erdi.

2’nci Kolordu Komutanlığına Ziyaret

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü dolayısıyla; Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2’nci Kolordu Komutanlığı’na şükran ziyaretinde bulundular.

TCG Kumkale Gemisi Ziyaret Edildi

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşun 10İ’İncİ yıldönümü dolayısıyla TCG Kumkale gemisi ziyarete açıldı. Kaymakam Bekir Abacı, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgenaral Rasim Yaldız ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü programı etkinlikleri kapsamında Gelibolu limanına halat bağlayan TCG Kumkale gemisini ziyaret ettiler. TCG Kumkale gemisi tüm gün ziyarete açık olarak ziyaret edilebilecek.

Haber: Osman Okan

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.