Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gıda ve Tarım Kadın Girişimcileri Belli Oldu

Gıda ve tarım sektörlerini dönüştüren kadın girişimciler belli oldu. Tarım ve gıda sektöründe erken aşama kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlayan, AB fonu destekli kuluçka programı EWA – Gıda ve Tarımda Değişim..

Gıda ve Tarım Kadın Girişimcileri Belli Oldu
Yayınlanma: 473 Okuma

Gıda ve tarım sektörlerini dönüştüren kadın girişimciler belli oldu.

Tarım ve gıda sektöründe erken aşama kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlayan, AB fonu destekli kuluçka programı EWA – Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programı’nın kazananları belli oldu. 10 girişimcinin finale kaldığı programda birincilik ödülünü Porion ile Berfu Safranbolulu, ikincilik ödülü ise Bionome ile Nerve Cansu İşeri aldı.

Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün gıda fonu (EIT Food) tarafından desteklenen, Impact Hub İstanbul’un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığında hayata geçirilen EWA – Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programı (Empowering Women in Agrifood), 30 Kasım’da gerçekleşen Demo Day ile sona erdi.

Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe kapsayıcılık ile çeşitliliği teşvik etmek, kadın liderli erken aşama girişimleri çoğaltmak ve girişimcilere iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla başlatılan programda finale kalan 10 girişimden Porion girişimi ile Berfu Safranbolulu birinci, Bionome girişimi ile Nerve Cansu İşeri ise ikinci oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen programa 300’ün üzerinde başvuru yapıldı. EIT Food tarafından iletilen kriterler ışığında değerlendirilen başvurulardan önce 25 kişilik bir aday listesi oluşturuldu, sonrasında EWA ekibi tarafından çevrim içi görüşmelerde 10 girişim belirlendi. 10 girişim arasından ise birinci olan girişim 10 bin avro, ikinci girişim ise 5 bin avro ödülünün sahibi oldu.

Kadın Girişimcilerimizi Desteklemeye Devam Edeceğiz

Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, “Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz EWA Programı kapsamında ilk iki yılda 23 kadın girişimciye destek olduk. Bu yıl da programımıza pek çok başarılı kadın girişimci başvuru yaptı. Finale kalan 10 girişimcimizin sunumlarını Demo Day’de dinledik. Gerçekten oldukça değerli fikirler vardı ve iki girişimcimiz ödülü almaya hak kazandı. Takipte olduğumuz verilere göre Türkiye’de kurulan girişimlerdeki kadın girişimci oranı son yıllarda ortalama olarak %17, dünyadaki oran ise bu değerden bir kaç puan yukarıda. Bu oranın artması için Türkiye’nin gıda ve tarım sektörlerini dönüştüren kadın girişimcileri EWA Programı ile desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.