Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gökkuşağı Savaşçısı Karabiga’da

Çanakkale Tabip Odası başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle: Hava insan yaşamında son derece önemlidir, insan havasızlığa birkaç dakikadan..

Gökkuşağı Savaşçısı Karabiga’da
Yayınlanma: 449 Okuma

Çanakkale Tabip Odası başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

Hava insan yaşamında son derece önemlidir, insan havasızlığa birkaç dakikadan fazla dayanamaz. Öte yandan insan için bu derece önemli olan havanın içeriği yine insan faaliyetleri sonucu önemli ölçüde değişmektedir. Açık havanın yani dünyamızı saran atmosferin doğal özelliklerinin ve bileşiminin herhangi bir kimyasal, fiziksel veya biyolojik kirletici tarafından değişmesine hava kirliliği denmektedir. Hava kirliliğinin, başta solunum ve kalple ilgili hastalıklar olmak üzere bir takım sağlık sorunları yarattığı veya var olan hastalıkları şiddetlendirdiği bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), 17 Ekim 2013’de yaptığı açıklamada dünyanın her yerinde geçerli olmak üzere ve ilk kez, dış ortam hava kirliliğini de insanda kesin kanser yapan etkenler listesine eklemiştir. Açıklamada hava kirliliğinin akciğer kanseri nedeni olduğu ve mesane kanseri olasılığını arttırdığı ifade edilmiştir. 2010 yılı verilerine göre, bütün dünyadaki 223 000 akciğer kanseri ölümünün sorumlusunun hava kirliliği olduğu belirtildi.

Doğal nedenler (orman yangınları ve yanardağ patlamaları vb.) dışında hava kirliliğinin önde gelen kaynakları ulaşım, termik santrallar, sanayiye ait ve tarımsal gaz salımları ile ısıtmada ve pişirme kullanılan yakıtlardır.
Greenpeace’in, Stuttgart Üniversitesi ile birlikte hazırladığı ‘Sessiz Katil’ raporuna göre, 2010 yılında var olan kömürlü termik santraller nedeniyle 7900 kişi hayatını kaybetti. Planlanan yaklaşık 80 kömürlü santral gerçekleşirse her sene ömrümüzden 39.000 yaşam yılı daha çalınacak ve 4100 erken ölüm daha gerçekleşecek.

Ülkemizde şu an 30 civarındaki kükürt dioksit arıtması olmayan, kül tutucu filtrelerinin yedeği olmayan kömürlü termik santrallerimize, onlarca çimento fabrikasına ilave olarak 40’dan fazla kömürlü termik santrale izin verilmiştir. Sosyal yardım adı altında son derece niteliksiz kül, duman ve kükürt dioksit oranı çok yüksek milyonlarca ton yerli kömür halka dağıtılmaktadır.

Bu termik santrallerden bazıları da ilimiz sınırları içinde kurulacaktır. Karabiga’daki için çalışmalar şimdiden başlamıştır. Bunun dışında Çan’da, Lapseki’de; Ayvacık’ta yeni termik santral projeleri hepimize dayatılmaktadır. Hepsi ithal kömür yakacak olan bu santraller Çanakkale’nin ihtiyacı olmayan elektriği, pisliğini burada bırakarak üretecek ve binlerce kilometre uzaktaki insanlara temiz enerji olarak sunacaktır. Bu bölgede ise hava kirliliği, kül havuzları ve harap olmuş bir coğrafya bırakacaktır. Doğal olarak bunun karşılığı daha fazla akciğer kanseri, kronik bronşit ve astım hastası olacaktır.

İlimizde birçok sivil toplum örgütü ve meslek odası bu amaçla yıllardır mücadele etmektedir. Çanakkale Tabip Odası da insan sağlığını tehdit eden her konuda mesleki sorumluluk gereği taraf olmaktadır. Bu amaçla Çevre Komisyonu bünyesinde çalışmalar yürütülmektedir. Kömürle çalışan termik santrallere karşı uluslararası boyutta çalışmalar yapan Greenpeace’in efsane gemisi Rainbor Warrior III (Gökkuşağı Savaşçısı) gemisi bugünlerde Türkiye’dedir. Yaşamları kısaltan kömür santrallerine karşı mücadele eden bu gemi 17 ve 18 Eylül 2014, Çarşamba ve Perşembe günleri Karabiga Limanı açıklarına demirleyecektir.

Gökkuşağı Savaşçısı III diyor ki temiz hava olsun. Temiz hava için en kirletici kömür santralleri bozmasın havamızı.” Greenpeace, Rainbow Warrior Türkiye turu kapsamında, kömürlü termik santrallerin sağlık etkileri konusunda Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağıran yeni bir kampanya da başlattı. www.birgunver.org üzerinden yürütülen kampanyada, kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliğiyle insan ömründen çaldığı hatırlatılarak, insan hayatında bir günün bile değerli olduğu vurgulanıyor.

Gemi, Karabiga limanına demirlediğinde, Çanakkale Tabip Odası ile birlikte düzenlenecek programda, ziyaretçilere akciğer hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla solunum fonksiyon testi (nefes testi) uygulanacaktır.
Nefes testi yaptırmak isteyen tüm halkımızı 17 Eylül 2014 saat 13:00 ile 18:00 arasında Karabiga Beldesi’ne bekliyoruz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.