Son Dakika: Sağlıkta Şiddetle Sonuna Kadar Mücadele *** CHP'li Güneşhan "İktidar Turizmi Otuz Yıl Geri Götürecektir" *** Turizm Haftası’nda Seramik Standı İlgi Çekiyor *** Kira Anlaşmazlıkları Yüzde 80 Davaya Dönüşüyor *** Lapseki’de İşçiler Göçük Altında Kaldı *** İnternet Gazetecilerinden Erkek’e Ziyaret *** Aranan Kaçak Gelibolu’da Yakalandı *** Çanakkale’de 33 Afgan Kaçak Yakalandı *** Wedding Show 2024 Fuarı Çanakkale’de Yapıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Göz Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar sorunlara neden olabiliyor. Öyleyse doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Özgül Uğurtay, göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi. Yakın..

Göz Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar
Yayınlanma: 497 Okuma

Göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar sorunlara neden olabiliyor.

Öyleyse doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Özgül Uğurtay, göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler verdi.

Yakın Gözlüğü Erken Kullanılırsa Göz Tembelleşir

Yakın gözlüğü 40 yaş sonrasında ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılan bir gözlüktür. Yakını görmekte çok zorlanmak, gün sonu yorgunluğa ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle yakın gözlüğüne ihtiyaç duyuluyorsa başlamanın bir zararı yoktur.

Çocuk Uzağı İyi Görebiliyorsa Göz Bozukluğu Yoktur

Uzağı çok iyi görebilen bir çocukta rutin muayenede tespit ettiğimiz gizli hipermetropi yakalayabiliriz. Özellikle damlalı muayene ile de teyit ettiğimiz akomodadif (gözün cisme karşı net odaklanma yeteneği) hipermetropi çocukluk çağında en sık görülebilen göz bozukluğudur.

Göz Ameliyatında Gözü Yerinden Çıkarıp Müdahale Etmek

Tamamıyla yanlış bir bilgidir. Göz tüm operasyon boyunca yerinde durur. Sadece gözün hasta tarafından kapatılmaması için ameliyat boyunca açıcı aparat kullanılır.

Geçmişte Lazer İle Gözlük Çıkaran Kişiler İleride Katarakt Veya Akıllı Mercek Operasyonu Olamaz

Yanlış bilgidir, çünkü günümüzde “IOL master” dediğimiz üst düzey göz içi lens hesaplayan cihazlar vardır ve kişiye özel hesaplama yapılır.

Geçici Görme Kaybı Sadece Göz Migreninde (göz aurası) Olur

Geçici görme kaybı özellikle genç hastalarda, görsel zikzak ya da çizgiler şeklinde belirtilerin de eşlik edebildiği göz aurası olabilecegi gibi, dolaşım bozukluğu, boyun damar plakları tıkanıklığı, damarsal hastalıklarda da görülebilir bu yüzden ciddi bir tablodur. En kısa zamanda göz hekimine gidilmesi gerekir.

Göze Limon Sıkmak Faydalı Mıdır?

Tamamıyla yanlış bir uygulamadır. Limon asidik bir su içerir. Ve gözün korneasına uzun vadede zarar verir. Göz yüzeyinin kendine özgü florası ve Ph’ı vardır. Bu yüzden göze limon sıkmak faydalı değil zararlıdır.

Havuç Gözümüzün Görme Yeteneğini Arttırır

Havuç gözümüzün görme yeteneğini arttırmaz, fakat içeriğindeki beta karoten sarı nokta denilen maküla hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca A vitamini içerdiği için göz yüzeyinin sağlıklı kalmasına bir miktar faydası olabilir ama görme miktarını arttırmaz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.