Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Güneşhan “Bu Bütçe Padişahım Çok Yaşa Diyenlerin Bütçesidir”

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 2024 yılı bütçe görüşmelerinde CHP Grubu adına Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu bütçeleri üzerine..

Güneşhan “Bu Bütçe Padişahım Çok Yaşa Diyenlerin Bütçesidir”
Yayınlanma: 117 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 2024 yılı bütçe görüşmelerinde CHP Grubu adına Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu bütçeleri üzerine konuşma yaptı.

Güneşhan konuşmasında şunları söyledi: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu bütçeleri üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Sayın Bakan, dinlerseniz çok mutlu olurum, çok sevinirim çünkü halkın adına konuşuyorum.

Değerli arkadaşlar, 2012 yılında kurulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun iki temel görevi var; birincisi uluslararası standartlarla uyumlu Türkiye muhasebe ve denetim standartlarını oluşturmak ve yayımlamak, ikincisi ise bağımsız denetimde uygulama birliğini, gerekli güveni ve kaliteyi sağlamak üzere bağımsız denetim alanında kamu gözetimi yapmak. Peki, değerli arkadaşlar, bu kurum neyi yapmamış? Öncelikle denetim hizmetlerinde uygulanacak ücret tarifelerini belirlememiş. Mevzuat hükümlerine bakıldığında, denetim ücretine yönelik olarak kurum tarafından ücret tarifesinin en azından bir kez belirlenmesinin zorunlu olması gerekirken bu görev hiç yerine getirilmemiş.

Bakın, o kadar temel bir görev ki siz bunu belirlemediğiniz takdirde ilkeleri nasıl uygulayacaksınız, ücret belli olmadığı durumda neye göre denetimleri gerçekleştireceksiniz? Açın 2022 Sayıştay Raporu’nu, 2021’de yayımlanan Sayıştay Raporu’nda da aynı şeyler yazıyor, geriye doğru gidin, diğer yıllar da aynı böyle; asli görevini yerine getirmediği bizzat Sayıştay raporlarında yazıyor Sayın Bakan; işte, Sayıştay raporu da burada. Ama bu arada ne olmuş onu da söyleyeyim değerli arkadaşlar: 2020 yılında 123 olan çalışan sayısı 2021’de 2.012’ye yükselmiş, neredeyse yüzde 100 artmış ama en temel görevler yerine getirilmemiş.

İşte, tam AKP tarzı yönetim biçimi de bu şekildedir; kadro şişirilsin ama hiçbir iş yapılmasın. Devasa binalar, lüks makam araçları, şaşaalı makam odaları, yüksek maaşlar; oh, ne âlâ, her şey güzel, hayat güzel onlara, görüntü tam, itibardan hiç tasarruf edilmiyor değerli arkadaşlar. İş üretiliyor mu? İş de üretilmiyor, sakın onu da beklemeyin. Bağımsız idari otoritelerin saltanatı tıpkı saray gibi, hiç azalmıyor, her yerde küçük saraylar yaratılmış, onlar bir biçimde varlığını ve şatafatını sürdürüyor.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan yani kayıt dışı çalışan kişi sayısı 8,7 milyon, yanlış duymadınız arkadaşlar, bugün Türkiye’de yüzde 31,9’luk kayıt dışı istihdam söz konusu; bu, Avrupa’daki en yüksek rakamdır arkadaşlar. Benzer biçimde, tarım sigortacılığında da çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Muafiyet oranlarının ve pirim bedellerinin yüksek bulunduğu kontrol edilemeyen kuraklık, dolu, don, fırtına ve sel gibi risklerin yanında hastalık ve zararların istilası gibi kontrol edebilen risklerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde yeterli desteğin verilmediği koşullarda maalesef, bugün, burada, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunu konuşuyoruz. Değerli arkadaşlar, konuştuğumuz her iki kurumun da en temel ortak özelliği, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu yansıtmasıdır. Asgari ücreti 2024 yılında sadece 1 kez artırmayı düşünen iktidar acaba kayıt dışı çalışanlarla ilgili nasıl bir düzenleme öngörüyor. AKP iktidarı ayakları yere basmayan ve hayal ürünü politikalarını uygulamaya devam ediyor. Bu politikaların temel amacı ise sarayı ve bir avuç yandaşı mutlu etmek. Yani bunları gerçekleştirmek için her yol mubah.

Değerli arkadaşlar, bakın, dış politikadan eğitime, ekonomiden hukuka, her alana şöyle bir bakalım. Yüzlerce olumsuz örnekleri hep beraber görüyoruz. Bildiğiniz gibi, en son, Somali Cumhurbaşkanının oğlu bir yurttaşımızı öldürüyor. Ne hazindir ki daha önce de örneklerini gördüğümüz şekilde serbest bırakılıyor. Eline kolunu sallayarak ülkemizden kaçıyor. Şimdi buradan iktidara seslenmek istiyorum: Acaba bunun karşılığında ne verdiler, siz ne aldınız?

Kaşıkçı olayında Suudilerden ne aldığınızı hepimiz çok iyi biliyoruz. ‘Bu can bu bedende olduğu müddetçe bırakmam.’ dediğiniz Papaz kaçtı. Gördüğümüz o ki can da o bedende ruh da o bedende. Ama Trump tehdit edince mal varlığı açıklanmasın diye Papazı kendi ellerinizle teslim ettiniz. Bundan dolayı, ayrım çok açık ve net arkadaşlar. Değerli milletvekilleri, bu bütçe, Somali Cumhurbaşkanının oğlu ve onu koruyup kollayanların bütçesidir. Bu bütçe de moto kuryeler, emekçiler yok. Özetle, bu bütçe ‘Padişahım çok yaşa.’ diyenlerin ve kendini padişah sananların bütçesidir. Saygılarımla.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.