Güncel Haber: CHP’li Erkek; Çanakkale’ye Kent Park Gelecek *** CHP Gelibolu Aday Tanıtım Toplantısı Yapıldı *** Yazar Sinan Yağmur Çan’lılar İle Buluştu *** Çanakkale’de 3. Deprem Çalıştayı Yapıldı *** Çan’da Kitap Günleri ve Yazar Buluşmaları Başladı *** İskenderoğlu “Sorunları Çözecek Projeler İle Sahadayız” *** CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** "WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Güneşhan, Milli Emlak Çalışmalarını Sordu

CHP’li Güneşhan, Milli Emlak Genel Müdürlüğünde yürütülen çalışmaları sordu. CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 2022 Mahalli İdareler Genel Faaliyet Raporunda yer alan Milli Emlak Genel Müdürlüğünde Yürütülen Çalışmalar ile ilgili..

Güneşhan, Milli Emlak Çalışmalarını Sordu
Yayınlanma: 174 Okuma

CHP’li Güneşhan, Milli Emlak Genel Müdürlüğünde yürütülen çalışmaları sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, 2022 Mahalli İdareler Genel Faaliyet Raporunda yer alan Milli Emlak Genel Müdürlüğünde Yürütülen Çalışmalar ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye soru önergesi verdi.

Yayınlanan raporda 2022 yılında toplam 1.767 adet, 39,1 milyon metrekare taşınmazın belediye, il özel idaresi ve köylere tahsis edildiğini belirten Güneşhan, “Bu tahsisler hangi il ve ilçelere yapılmıştır?” dedi.

2022 Mahalli İdareler Genel Faaliyet Raporunda yer alan Milli Emlak Genel Müdürlüğünde Yürütülen Çalışmalara değinen Güneşhan önergesinde şu soruları sordu:

“Bakanlığın yayınladığı raporda, “Şehirlerimizde millet bahçesi yapımı için ihtiyaç duyulan alanların hazine taşınmazları ile karşılanması amacıyla yerel yönetimlerimize Hazine taşınmazı tahsis edilmektedir. 2022 yılında 2,24 milyon metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı millet bahçesi yapılmak üzere beledilere tahsis edilmiştir”. ifadesi yer almaktadır. Millet bahçesi yapılmak üzere belediyelere tahsis edilen taşınmazlar hangi il ve ilçe belediyelerine tahsis edilmiştir?

Bakanlığın yayınladığı raporda, “Hazine taşınmazları şehirlerimizin yaşam alanlarını güzelleştirmek ve yeşil alanlarını artırmak amacıyla kullanılmak üzere yerel yönetimlere tahsis edilmektedir. 2022 yılında; park, yol, yeşil alan vb. gibi kamu ortak kullanımı için; 151 adet, 10 milyon metrekare taşınmaz belediye, il özel idaresi ve köylere tahsis edilmiştir” ifadesi yer almaktadır. Yerel yönetimlere tahsis edilen taşınmazlar hangi ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmıştır? Bu tahsisler hangi il ve ilçelere yapılmıştır?

Bakanlığın yayınladığı raporda, “Hazine taşınmazları; çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, atıkların toplanması, taşınması, geri kazanılmasın ile çevre ve insan sağlığına olumsuz etki yapmadan nihai bertarafına ilişkin yükümlülük, yetki ve sorumlulukları gereğince belediyelere katı atık depolama alanları için tahsis edilmektedir” ifadesi yer almaktadır. 2022 yılında belediyelerin faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla ihtiyaç duydukları katı atık depolama alanları için 39 adet, 3,4 milyon metrekare taşınmazın tahsis edildiği ifade edilmiştir. Bu faaliyet alanları hangi standartlarda kurulmuştur, koşullar çalıştırılan personel sağlığı için uygun mudur? Bu tahsisler hangi il ve ilçelere yapılmıştır?

Bakanlığın yayınladığı raporda, “Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın eğitimleri için rehabilitasyon merkezleri yapılması amacıyla yerel yönetimlere proje kapsamında 2022 yılında toplam 157 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı tahsis edilmiştir” ifadesi yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda kaç adet rehabilitasyon merkezi yapılmıştır, bu merkezlerde eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır? Bu merkezler hangi il ve ilçelere yapılmıştır?

Bakanlığın yayınladığı raporda, “Sokakta yetişmiş, kaybolmuş ya da sahipleri tarafından dışlanmış hayvanlara sığınacak geçici bir yer olan hayvan barınaklarının artırılması amacıyla yerel yönetimlerimize Hazine taşınmazları tahsis edilmektedir. Bu kapsamda 702 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı hayvan barınağı yapılmak üzere belediyelere tahsis edilmektedir” ifadesi yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda kaç adet hayvan barınağı yapılmıştır, bu barınaklarda Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine uyulmakta mıdır? Bu barınaklar nerelerdedir? Tahsis edilen taşınmazların talep edilen ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığı denetlenmiş midir? Bu denetimlerde tahsis amacına uygun kullanılmayan taşınmazlar tespit edilmiş midir?”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.