Son Dakika: Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Gürer “AKP’nin EYT Teklifi Dar Bir Kesime Hitap Ediyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düzenlediği basın toplantısında, Meclis’te komisyonda görüşülmeye başlanan Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin, gerekli ancak yeterli olmadığını söyledi. Gürer, AKP tarafından Meclis’e getirilen teklifte,..

Gürer “AKP’nin EYT Teklifi Dar Bir Kesime Hitap Ediyor”
Yayınlanma: 349 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düzenlediği basın toplantısında, Meclis’te komisyonda görüşülmeye başlanan Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin, gerekli ancak yeterli olmadığını söyledi.

Gürer, AKP tarafından Meclis’e getirilen teklifte, tüm kesimlerin mağduriyetini giderecek bir yaklaşımla soruna yaklaşılmadığının görüldüğünü belirterek, “Emeklilerin alacakları ücretler, esnaf ve çiftçi Bağ-Kur primlerinin sigortalıya eşitlenmesi, aylık bağlama oranı katsayısının düzenlenmesi, muhtarlarla ilgili mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik düzenleme yapılması gerekir” dedi.

EYT’de tüm kesimlerin mağduriyetini girecek bir Kanun Teklifi hazırlayıp Meclis’e sunduklarını ancak Cumhur ittifakına mensup milletvekillerinin bu teklifi reddettiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ardından yeni bir Kanun Teklifi daha sunduklarını, bu teklifin de yine Cumhur ittifakı milletvekilleri tarafından kabul görmediğini hatırlattı.

Seçim yaklaşıyor diye AKP milletvekilleri tarafından apar topar hazırlanan EYT ile ilgili teklifin Meclis’te komisyon tarağından görüşülmeye başlandığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, getirilen kanun teklifinin olumlu olsa da yeterli olmadığını anlattı.

65 Yaşında Emeklilik!

AKP’nin 1999 tarihinde çıkarılan ve geriye dönük olarak işletilen kanunla ilgili kendisini sorumlu hissetmemeye gayret gösterdiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, oysa 2008 yılında AKP tarafından çıkarılan kanunla emeklilik yaşının kademeli olarak 58’den 65’e çıkarıldığını anımsattı. Ömer Fethi Gürer, bugün işe başlayan bir vatandaşın ancak 65 yaşında emekli olabileceğine vurgu yaptı.

Yeni düzenlemede, 1999 yılı öncesinde işe girenlerin yalnızca yaş sınırlamasının ortadan kaldırıldığını anlatan Gürer, bugün işe girenlerle ilgili bir yaş sınırlaması kaldırılması gibi bir maddenin olmadığını vurguladı.

Bağ-Kurluların Şartları Sigortalılara Eşitlenmeli

Özellikle Bağ-Kur kapsamında olan esnaf için bir düzenleme yapılmamış olduğunu aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’e getirilen yeni düzenlemede yine prim ve gün sayısı şartının olduğuna işaret etti. Gürer, “Tarım ve çiftçi Bağ-Kur’u ile ilgili düzenlemede erkeklerde 9 bin gün kadınlarda ise 7 bin 200 gün prim şartı var. Bağ-Kurlular için getirilen prim şartının da sigortalılar gibi olması gerekir. Onların da prim ve gün sayısını sigortalılar gibi düzenlemeye eşdeğer kılınmalı” dedi.

Muhtarların Mağduriyeti

Muhtarların 657 sayılı yasaya bağlı oldukları için emeklilik konusunda hak kaybı yaşadıklarına da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Muhtarlar sigorta başlangıcı 1999 yılı öncesi olsa bile şu anda Bağ-Kur primi yatırıldığı için emekli olamıyorlar. Bağ-Kur primi yatırılmamış olsa çok sayıda muhtar emekli olabilecek” diye konuştu.

Emeklilikle yaşa takılanların ardından şimdi de AKP’nin getirdiği bu teklifle emeklilikte prime takılanların olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP iktidarında bu sorunları sonlandıracaklarını ifade etti.

Aylık Bağlama Katsayısı Yüzde 70’den 30’a Düştü

AKP iktidarları döneminde, emeklilere aylık bağlama oranı katsayısının yüzde 70’lerden yüzde 30’lara çekildiğini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu konuda ciddi hak kayıplarının oluştuğuna dikkat çekerek, “Bu oran düşürülmemiş olsaydı bugün en düşük emekli maaşı 10 bin liranın üzerinde olurdu. Ancak kat sayı düşürüldüğü için emeklilerin çoğu 5 bin 500 lira civarında maaş olacak” şeklinde konuştu.

17 Yıl Hak Kaybı Yaşayan Var

Kademeli geçişle ilgili düzenlemenin yapılmamış olmasının da önemli bir eksiklik olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu konuda komisyonlarda ve Meclis’te itirazlarını sürdüreceklerini ifade etti. Gürer, “1999 depreminde primlerini yatıramayanların dışında, 8 Eylül 1999’dan bir hafta sonra işe girenler yaklaşık 17 yıl hak kaybına uğruyor. Onlara da kademeli geçişle emeklilik hakkı tanıyarak mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması gerekirdi” dedi.

İntibak Düzenlemesi Şart

2000 yılı öncesi, 2000-2008 yılları arası ve 2008’den sonra emekli olanlar arasında da ciddi bir maaş farkı olduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, yapılacak bir intibak düzenlemesiyle bu emekli maaşlarının mağdur olanlar lehine düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ücretler Çok Düşük

EYT ile ilgili düzenlemenin bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilip hiçbir kesimin mağdur edilmeyecek şekilde dört başı mağrur bir kanun teklifinin Meclis’e getirilerek, yasalaştırılması gerektiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “yapılan düzenleme bir kesime emekli olma hakkı sağlasa da emekli olarak yaşamını sürdürebilecek bir ekonomik ücretin kendilerine verilmesinin yolu açılmıyor. Bu mağduriyet dikkate alınmalı” dedi.

Seçime Çeyrek Kala Getirilen Düzenleme Yeterli Değil

Emeklilikte yaşa takılanlar için seçim geliyor diye apar topar EYT kanunun Meclis gündemine getirilirken, esasında emeklilerin insanca yaşayacağı bir düzenlemenin yapılmadığının görüldüğüne vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “EYT’liler mağduriyet yaşadı, eşler işsiz kaldığında, hastaneye gittiğinde sağlık hizmeti alamadı ama Suriyeliler aldı. Şimdi seçime çeyrek kala yapılan bu düzenleme yeterli değil” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT düzenlemesinde, emeklilerin alacakları ücretler, esnaf ve çiftli Bağ-Kur’u ile ilgili mağduriyetin giderilmesi, aylık bağlama oranı katsayısının yeniden yüzde 70’e çıkarılması, muhtarlarla ilgili mağduriyetin giderilmesi gerektiğini de belirtti.

Mezarda Emeklilik Değil İnsanca Yaşam…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da EYT’lilerin tüm sorunlarının CHP iktidarında çözüleceğine yönelik beyanatlarını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kapsamlı olarak Sosyal Güvenlik Kanunuyla ilgili düzenlemeye gidilmeli, kayıt dışı çalışmalar kayıt içine alınmalı, emeklilere daha iyi koşullarda yaşayacağı şartlar sağlanmalı, emekliliğe erişim mezarda emeklilik değil, çalışma süresinin sonunda hak ettikleri biçimde emeklilik şartlarını yerine getirip insanca yaşayacakları koşullara ermesinin yolu açılmalı” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.