Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Hacca Gidenler Bayramla Müjdelenirler

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Rahman ve rahim olan Allah’ın adı ile MERHABA Saygıdeğer okurlarım hacı adayları hac ibadetini yerine getirmek için hac yolculuğuna çıktılar Allahın izni ile hac ibadetinin gereğini yapıp hacı olarak..

Hacca Gidenler Bayramla Müjdelenirler
Yayınlanma: 1.121 Okuma

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Rahman ve rahim olan Allah’ın adı ile

MERHABA

Saygıdeğer okurlarım hacı adayları hac ibadetini yerine getirmek için hac yolculuğuna çıktılar Allahın izni ile hac ibadetinin gereğini yapıp hacı olarak dönmek üzere. Hacca gidenler bayramla müjdelenirler. Dinimizde bayramlar ibadet karşılığında Allah’tan kullarına ikramdır. Zilhiccenin onuncu günü kurban bayramının ilk günüdür.

Bayram namazına gitmeden önce yapılması gerekli olanlar: sabah erken kalkmak, gusul aptesti almak, dişlerini temizlemek, güzel koku sürmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevdiğini sevdiklerine belli etmek, kurban kesen için ilk olarak kurban eti yemek, sabah namazını mahalle mescidinde kılıp, bayram namazı için büyük camiye gitmek, kurban bayramında Tekbirleri sesli söylemek, müminleri güler yüzle karşılamak, fakirlere çok sadaka vermek.

Saygıdeğer okurlarım ALLAH biz kulları için her iyi halimize sevaplar yazmış, bizleri onurlandırmak için her sevabın karşılığı olarak cennetler yaratmış, her cennete bizlerin hoşuna giden her türlü nimetleri koymuş, onları bizlerin hizmetine, emrine amade kılmıştır.

Ne diye uğraşırız kirli olan, bizi kirleten ile? Zamanımızı boş, faydasız iş ve çalışmalara neden harcarız? Bizi tedirgin eden, bizi huzursuz eden, bizim şeref ve namus değerlerimizi yok eden, bizleri gurur adı altında haysiyetsiz işler yapmaya istek ve arzu uyandıranı neden önemseriz? Doğru söylemek çok kolayken neden bizi sıkıntıya sokan yalanı söyleriz? Bir de yalan söyleyenin yalanını ALLAH çıkartır. Bir de atasözümüz vardır; “Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış” evet çünkü Allah’tır yalanı ortaya çıkaran. Yalan söyleyen kişi düşeceği durumu nasıl kendisine layık görüyor o da ayrı. Neyse ki bütün bunlar olmayan olasılıklar kirli ve pis, sonu olmayan, çıkışı olmayan hal ve tavırlar, örnekler ama kiri temizlense bile izi kalan hadiseler bunların sebebi biziz, izin verirsek nefsimiz.

Saygı değer okurlarım kurban da her ibadet gibi Allah’ ın rızasını almak için yapılan ibadettir. Kurban kesmek zengine düşer, çünkü bir maliyeti var. Ama ya gönlü zengine, ona hep kurban kesmek düşer, onun her hali Allah içindir. Allah’ın rızasını almak, aşık olduğu cemalini görmek içindir. Sormaz kimseye bana düşer mi diye, sorana da şaşırır. Sorduğun kişi senin mal ve gönül zenginliğini ne bilsin, kessen de küpe kavurmamı yoksa Allah’ ın rızası için ihtiyaç sahiplerine yanına da harçlık vererek ikramda bulunacağını ne bilsin. Bayramı Allah kullarına oruç ve hac ibadetini yaptıktan sonra BAYRAM ı “ikram” olarak vermiştir. Allah yaptığımız her ibadeti (kurban kesmeyi) de bizlere sevap vesilesi olarak kılmıştır. Bu sevaptan payımıza düşeni almaya, cennette yerimizi hazırlamaya bakalım. GÖNLÜ ZENGİN olalım, kurban kesme yerlerinde buluşalım, herkese örnek olalım.

ALLAH YAPTIĞIMIZ İBADETLERİ DAİM ETSİN, KABUL ve MAKBUL ETSİN.

AMİN.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.