Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı Açıldı

Çanakkale’de 59. Uluslararası Troia Festivali programı kapsamında Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı ile Tapolca Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi. Çanakkale Esenler Mahallesi’nde düzenlenen park açılışları kapsamında ilk olarak, Aromatik ve..

Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı Açıldı
Yayınlanma: 685 Okuma

Çanakkale’de 59. Uluslararası Troia Festivali programı kapsamında Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı ile Tapolca Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Çanakkale Esenler Mahallesi’nde düzenlenen park açılışları kapsamında ilk olarak, Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı’na Hayrettin Karaca isminin verilmesi nedeni ile düzenlenen törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ile M. İrfan Mutluay, Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Sivil Toplum Kuuruluşları temsilcileri, Kardeş Kent heyetleri ve kentliler katıldı.

Yaşamak İstiyorsan Sana Yaşam Verenleri Yaşat

Törende açılış konuşması yapan Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, parka Hayrettin Karaca’nın isminin verilmesi nedeni ile çok mutlu olduklarını ifade ederek; “Hayrettin Bey, Anadolu’nun her toprağını seven bir bilgeydi. Yolda gelirken uzun uzun Hayrettin Bey’i düşündüm. Burada olsa herkese takılır ve şakalarını yapardı. Ama bu arada da mesajını vermekten de geri durmazdı. Hayrettin Bey’i Hayrettin Bey yapan birkaç konu var. Bunlardan biri, tabi ki doğaya olan tutkusu ve aşkıydı. Bir diğeri ise Cumhuriyet çocuğu olarak Atatürk’e olan inanılmaz sevgisiydi. Hayrettin Bey, ‘Yaşamak istiyorsan, sana yaşam verenleri yaşat’ derdi. Çünkü biz insanlar o canlılar olmadan dünya üzerinde yaşayamayız. Bu toprakların bizim için bir anlamı var. Çanakkale bizim ilk ruhsat izinlerine karşı çalışmaya başladığımız yer. Bu bölge delik deşik edilmek istenen bir bölge. Bu bölge, hatta bütün ülkemiz çok özel. Tarihi ve doğal varlıkları ile çok değerli bir ülke. Bu park, buradaki çalışmalarımızın bir sembolü olarak ve Hayrettin Bey’i hatırlatacak bir park olarak burada kalsın” dedi.

Tüketerek Değil Paylaşarak Yaşamalıyız

Törende bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Burada dikkatinizi çekeceğim iki cümle var. Birincisi, ‘Toplumsal barış topraktan gelecektir’. Bunu bugün daha iyi bir şekilde görebiliyoruz. Toprağın ne kadar önemli olduğunu hissedebiliyoruz. Bunu insanlar kendi hissedemedi ama virüsler bunu bize hissettirmeye başladı. Bir diğeri ise; ‘Tüketerek değil, paylaşarak yaşamalıyız’. Yani tüketim toplumundan ileri bir hamleyi ifade ediyor. Bunları kim söylüyor? Hayrettin Karaca. Nam-ı değer Toprak Dede” dedi.

Tema Vakfına Teşekkür Ederiz

Tema Vakfı’na Çanakkale’deki çalışmaları nedeni ile teşekkür eden Başkan Gökhan; “Bu parkın açılışını 2021 yılında Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı olarak gerçekleştirdik. Aslında burası daha önce de Tema parkıydı. Buraya meşelerimizi dikmiştik ama geliştiremedik. Sonra biz de burası çok güzel bir alan ve burada bir şeyler yapalım dedik. Hatta daha önce diktiğimiz meşeler de burada duruyor. Ama biz hem bir örnek olması açısından hem de buranın daha da güzelleşebilmesi açısından burayı Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı yapalım dedik. Buranın adını da Hayrettin Karaca yapalım istedik. Bunun anlamlı olacağını düşündük ve Belediye Meclisimiz de bu konuda bir karar aldı. İsimsiz bir parktı ve verdiğimiz isim bu parka çok yakıştı. Tema Vakfı’na ayrıca bir teşekkürümüz var. Balaban’da, altın aramak için o meşhur ağaç katliamı yapılan alandaki görüntüleri Tema çekti ve biz de orada ne oluyor onlardan gördük. Ondan sonra da biliyorsunuz o bölge ile ilgili mücadelemiz başladı. Çünkü suyumuzun hemen üzerinde çalışmalar yapılıyordu ve suyumuzu kirleteceklerdi. Onun için bu mücadelenin başlamasına neden olan Tema Vakfı’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ataç, Tema Vakfı’na verdikleri destekler nedeni ile teşekkür ederek, plaket takdiminde bulundu. Hayrettin Karaca Parkı’ndaki tören, katılımcıların park alanını gezerek, park içerisinde bulunan aromatik ve tıbbi bitkiler hakkında bilgi alması ile sona erdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.