Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Heybeliadalı Yazarlar, Heybeliada’yı Yazanlar

Adalı Yayınları, 2023’ün ilk günlerine yeni bir kitapla giriş yaptı. İki Heybeliadalı yazar Nejat Gülen ile Ayçe Ayyıldız Baturay ortak imzasıyla yayınlanan “Heybeliadalı Yazarlar, Heybeliada’yı Yazanlar”, gelecek nesillere Heybeliada’nın edebiyat,..

Heybeliadalı Yazarlar, Heybeliada’yı Yazanlar
Yayınlanma: 592 Okuma

Adalı Yayınları, 2023’ün ilk günlerine yeni bir kitapla giriş yaptı. İki Heybeliadalı yazar Nejat Gülen ile Ayçe Ayyıldız Baturay ortak imzasıyla yayınlanan “Heybeliadalı Yazarlar, Heybeliada’yı Yazanlar”, gelecek nesillere Heybeliada’nın edebiyat, akademik ve bilim dünyasına eserler veren yazarlarını aktarıyor.

Kitapta aralarında Hüseyin Rahmi Gürpınar, Ahmet Rasim, Aziz Nesin, Zeyyat Selimoğlu, Kriton Dinçmen, Orhan Pamuk, Ayşe Sarısayın, Adil İzci, Erhan Bener ve Yiğit Bener’in de bulunduğu 63 yazar yer alıyor.

Kitabın önsözünde Nejat Gülen, kitabın hazırlanış öyküsünü şu cümlelerle anlatıyor: “Heybeliadalı Yazarlar ve Heybeliada’yı Yazanlar, öteden beri bir kitapta toplamak istediğim bilgilerden oluşuyor. Kimi çocukluk arkadaşım, kimi dostum olan bu yazarların bir kısmı, kitaplarında benim yazılarımı kaynak olarak kullanırken bazen de ben onların yazdıklarından faydalandım. 2021 yılından itibaren komşum ve arkadaşım Ayçe Ayyıldız Baturay ile birlikte hazırladığımız bu kitabın, gelecek nesillere Heybeliada’nın edebiyat, akademik ve bilim dünyasına eserler veren yazarlarını aktarmasını umuyorum”.

Ayçe Ayyıldız Baturay ise kitabın Nejat Gülen’le buluşmasıyla başlayan öyküsünü şöyle dile getiriyor: “Nejat Gülen, 2021 yılı Temmuz ayında Heybeliadalı Yazarlar, Heybeliada’yı Yazanlar kitap fikriyle geldi adaya. Küçük kağıtlara aldığı notlar, kış boyu hazırladığı kaynak kitapları, kesip dosyaladığı resimleri de beraberinde… Geçmişe dair yazdıklarımızın çoğunu aylar boyunca hafızasından süzerek aktardı. Onun notlarını ve anlattıklarını derleyip, kaynakları araştırıp takviye ederken adanın bugününü yaşayan pek çok edebi ya da akademik yazarla da buluştuk. Kimi doğma büyüme, kimi bir vesileyle adayla tanışan, bir dönem yaşayan, yaz kış adayı tercih eden yazarların öz geçmişlerinin yanı sıra kitaplarında ya da makalelerinde anlattıkları Heybeliada’ya da yer verdik. Adalı yazarların, kimi zaman birbirine seslenen ya da birbirini tamamlayan yazılarını seçmeye özen gösterirken, bazen de yaşadıkları adayı anlattıkları makaleleri ya da hikayelerindeki satırlarla Heybeliada kendi hikayesini de anlatıyor”.

Kitapta Yer Verilen Heybeliadalı Yazarlar:

1- Hüseyin Rahmi Gürpınar
2- Ahmet Rasim
3- Akillas Millas
4- Aziz Nesin
5- Zeyyat Selimoğlu
6- Orhan Erdenen
7- İlias Tantalidis
8- Mehmet Ali Kağıtçı
9- Nejat Gülen
10- Kriton Dinçmen
11- Pars Tuğlacı
12- Petros Markaris
13- Bekir Sıtkı Erdoğan
14- Orhan Türker
15- Feryal Orhon Basık
16- Orhan Pamuk
17- Ayşe Sarısayın
18- Halil Gökman
19- Özcan Köknel
20- Ender Gürol
21- Hüseyin Batuhan
22- İhsan Gürkan
23- Turgay Şeren
24- Müfit Özdeş
25- Erhan Bener
26- Yiğit Bener
27- Uğur Ayyıldız
28- Ayşe Ayyıldız Baturay
29- Tunç Lokum
30- Adil İzgi
31- Önay Yılmaz
32- Ali Kırca
33- Tevfik İsmail Gökçe
34- Celalettin Basık
35- Eyüphan Erkul
36- Özcan Yüksek
37- Doğan Gündüz
38- Feryal Saygılıgil
39- Ömür Kardaş
40- Orhan Silier
41- Ayşe Erzan
42- Haluk Eyidoğan
43- Nilgün Atalay
44- Sevim Ak
45- Leyla Günseli Pirigil
46- Gündüz Mutluay
47- Enis Batur
48- Elif Daldeniz Baysan
49- Fatih Polat
50- Şule Kut
51- Gün Kut
52- Yelda Baler
53- Rengin Gürdeniz
54- Dursun Turan
55- Volkan Narcı
56- Sabri Burak Arzova
57- İbrahim Akkaya
58- Burhanettin Seri
59- Özden Örnek
60- Cem Gürdeniz
61- Ali Haydar Alpagut
62- Rasim Örnek

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.