Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Hicret

BİSMİLLAHİRRAMANİRRAHİM. MERHABA Saygıdeğer okurlarım Muharrem ayına girmiş bulunmaktayız. Muharrem ayı acıların, ayrılıkların, ayrılırken, kavuşmanın ayı, cennetle müjdelenenlerin ayı. Bu ayda Arş, Kürsi, gökler, yeryüzü, güneş, ay, yıldızlar ve cennet bu..

Hicret
Yayınlanma: 1.020 Okuma

BİSMİLLAHİRRAMANİRRAHİM.
MERHABA

Saygıdeğer okurlarım Muharrem ayına girmiş bulunmaktayız. Muharrem ayı acıların, ayrılıkların, ayrılırken, kavuşmanın ayı, cennetle müjdelenenlerin ayı. Bu ayda Arş, Kürsi, gökler, yeryüzü, güneş, ay, yıldızlar ve cennet bu gün yaratıldı. Hz.Adem(a.s.) yaratıldı. Tövbesi bu ayda kabul edildi, cennete girmesi bu ayda, Hz. Musa (as) Allah’ın izni ile denizi geçti.

Firavun, denizde bu ayda boğuldu, Hz.İsa (as) bu ayda doğdu ve yine bu ayda göğe çıkarıldı. Hz. İdris (as) göğe, çıkarıldı. Hz. Nuhun (as) gemisi bu ayda. Cudi tepesinde karaya oturtuldu. Hz. Nuhun (as) gemiden ogün sağ salim yere ayak basmıştır. Hz. Süleyman’a (as) muhteşem saltanat bu gün verildi. Hz. Yunus (as) balığın karnından bu ayda çıkarıldı. Hz. Yusuf’un (as) kuyudan çıkarılması. Hz. Yakub’un (as) gözleri yeniden açıldı. Hz. Eyyub (as) tutulduğu hastalıktan, bu ayda kurtuldu. Hz. Davut (as) cennetle müjdelendi.

Peygamberimiz Muhammed Mustafa sallahu aleyhi vesselem bu ayda Allah’ın cebrail (as) la gönderdiği vahi ile hicret etti çok sevdiği topraklardan çok sevdiği kabe den kısada olsa ayrıldı.Nedeni kafirlerin Peygamberimize rahat vermemesi idi, kafirler peygamberimiz Muhammed (sav) öldürmeye kalktıklarını Allah herşeye kadirdir biliyordu bu nedenle Allah O’na bulunduğu yeri terk etmesini bu ayetle bildirmiştir.

ENFAL=30 Ayetinde şöyle buyuruyor.

Bismillahirrahmanirrahim
Rahmet ve merhametin kaynağı olan Allah’ın adıyla

Hani, inkarcılar seni bağlayıp bir yere hapsetmek ya da öldürmek veya seni yurdundan çıkarmak için tuzak kuruyorlardı.Onlar tuzak kurarken, Allah da karşı tuzak kuruyordu. ALLAH tuzağı boşa çıkaranların en iyisidir.

Azim olan Allah doğru söyledi.

Hicret

MEDİNE HALKI

Saygıdeğer okurlarım Medine halkı pegamberimizin huzursuzluğundan haberdardı haber gönderdiler Ya Nebi, Ya Resul misafirimiz ol bizimle ol dediler. Peygamberimiz vahi’yle (Allahın emri ile) hareket ettiği için vahiyi bekledi ve vahi geldi.Evinin önünde kafirler beliyordu. Cebrail yanındaydı avucuna toprak almasını Yasin’i Şerifi okuyup taprağı üzerlerine serpmesini istemiştir. O’da öyle yapmak üzere hazırlanırken cebrail Allahın sözlerini söyledi (Vahi) yatağına birisini bırak dedi, bunun üzerine peygamber benim yatağıma kim yatarsa cennete gireceğine ben kefilim, benim yerime kim yatar dedi ve Hz. Ali canım feda Ya Resulallah dedi. Benimle Hicrette kim gelir dediği anda Ebu Bekri ben canım sana feda Ya Resulallah dedi, çünki Ebu Bekri hazırlıkları yapmış vahi’yi bekliyordu, kuvvetli iki deve aldı onları çok güzel besledi SEVR dağının arkasına gizledi, sürülerini bakan çobana arkalarından gelerek develerin izlerini yok etmesini istedikten sonra, oğluna da onlara yiyecek getirmesini istedi. Peygamberimiz Muhammed’le birlikte tüm sevdiklerini arkalarında bırakarak ayrıldılar, Sevr dağına ulaştılar. Orada mağaraya sığındılar, ama mağaranın çok korunacak bir yer olmadığını akıllarından geçiriyordu ki Allah oraya iki güvercin yolladı, yuva yaptı ve yumurtladı, örümcek ağını ördü, mağaranın önünde ki dikenlere mağara emin oldu, içi yılan ve akreple doluydu.
Devamı haftaya

(Yılanın aşkı )

Allah Muharrem ayında sadaka vermemizi verilen sadakaların değerinin çok olduğunu en çok akrabalara ve aile içinde olanlarla hep birlikte paylaşılmasını anne, baba kardeş, yani akrabaları yedirip içirin sizde onlarla birlikte yiyip için durumu olmayana yiyeceklerinizle gidip hep beraber yiyiniz.
Allaha emanet olun.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.