İktidar En Kıdemli Hakimden Neden Rahatsız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülen hükümetin Seçim Kanunu Teklifi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Erkek, “ilçenin en kıdemli hakimi ilçe, ilin en..

İktidar En Kıdemli Hakimden Neden Rahatsız?
Son Güncelleme:205 Okuma Whatsapp

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülen hükümetin Seçim Kanunu Teklifi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

CHP’li Erkek, “ilçenin en kıdemli hakimi ilçe, ilin en kıdemli hakimi de il seçim kurulu başkanıdır. İktidarın yeni seçim kanununda bu değiştirilmek isteniyor. İktidar en kıdemli hakimden neden rahatsız olur?” dedi.

Hükümetin Seçim Kanunu Teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Komisyonda söz alan CHP’li Erkek, düzenlemenin Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini söyledi. Düzenlemede devletin siyasete alet edildiğini belirten Erkek “Siz şimdi bir ilin en kıdemli hakimini alıp, o ilde ondan daha kıdemsiz bir hakimi seçim kurulu başkanı seçtirirseniz, seçimin dürüstlüğüne büyük gölge düşürürsünüz. Bu demokrasiye ihanettir” dedi.

CHP’li Erkek‘in şöyle devam etti:

“Kıdemli Hakimlere Soruşturma Açıldı”

“İstanbul seçimlerinde en kıdemli hakimlere soruşturmalar açıldı. Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. O hakimler AK Parti’nin baskılarına boyun eğmediler ve takipsizlik aldılar. Bu sistem yürürlüğe girerse Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçer. Bunun izahı yoktur. Seçim kanununun en güzel cümlesini değiştirmek istiyorsunuz.”

“Bu Sistemde Hani Baraj Olmayacaktı”

“İktidar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde baraj olmayacak demişti, lakin görüyoruz ki yeni sistem ile AK Parti hükümeti tekrar barajı tartışıyor. Hani baraj olmayacaktı bu sistemde? Siyasi partilerin önüne niye engeller koyuyorsunuz? Gerçekten üzüntü verici ve düşündürücü bir sistem. Bu sistemde baraj hiç olmamalı. Bu teklifi getirenleri, imzalayanları, savunanları tarih yazacak. Teklifin gerekçesinde ‘daha çok siyasi parti meclise girsin’ diyorlar ama yüzde 7 barajı koyuyorlar. Niye bu kadar yüksek bir baraj?”

“Bu Türk Siyasi Tarihine Kara Bir Leke”

“Seçimlerde siyasi partiler birbirleri ile yarışır. Hükümetin yeni seçim kanunu partili Cumhurbaşkanına her türlü yetkiyi vermektedir. Bu yeni düzenleme ile devlet seçimlerde taraf olmaktadır. Devlet seçimde taraf olur mu? Bu devleti çürütmektir. Bu teklif ile demokrasiyi rafa kaldırıyorsunuz. Sonuç olarak, bu teklif yürürlüğe girerse maalesef Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.