Son Dakika: 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

İktidar Eyt’liler İçin İpe Un Seriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Twitter Sesli Sohbet Odası’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) buluştu. EYT mağdurlarının sorun ve taleplerini dinleyen Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili iki kez verdiği kanun..

İktidar Eyt’liler İçin İpe Un Seriyor
Yayınlanma: 397 Okuma

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Twitter Sesli Sohbet Odası’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) buluştu. EYT mağdurlarının sorun ve taleplerini dinleyen Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili iki kez verdiği kanun teklifinden birinin reddedildiğini, diğerinin ise TBMM Başkanlığında bekletildiğini belirtti.

ETY sorununun iktidar istediği anda çözülebileceğini, çoğunluğu oluşturan iktidarın sürekli olarak oyalama taktiği uyguladığını ve işi yokuşa sürdüğünü vurguladı. Bakanın 6 ayda ek gösterge sonrasında EYT ve taşeron firmada kalanlar için çalışma olabilir izlenimi verdiğini ancak AKP hükümetlerinin çalışanların haklarını veren değil alan uygulamaları nedeni ile bu açıklamaların oyalama olduğunu ifade ederek, “emekçilerin sorunlarını CHP iktidarında mutlak surette çözeceğiz” diye konuştu.

Gürer, Sohbet Odası’nda EYT’lilerle Buluştu

Bugüne kadar TBMM’de EYT’lilerin sorunlarını en çok gündeme getiren milletvekillerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT’lilerle Twitter Sohbet Odası’nda bir araya geldi.

EYT’lilerin Sorunu CHP İktidarında Çözülecek

EYT Dernekler Federasyonu Başkanı Gönül Boran’ın da katıldığı sohbet toplantısında, EYT’lerin sorun ve taleplerini dinleyen CHP Milletvekili Gürer, soruları da tek tek yanıtladı. Yoğun ilgi gören sohbette konuşan Gürer, CHP’nin iktidara geldiğinde öncelikle çözeceği sorunların başında EYT ve Emekçilerin sorununun olduğunu ifade etti. Gürer; “Yeni sistemde bakanlar yasa teklifini TBMM’ne veremiyor. Gelemiyor Onların yerine milletvekilleri veriyor. İktidarın getirmediği bir teklif de kabul edilmiyor. Ama biz bu sorunları gündemde tutuyoruz. Biz ısrar edince iktidar da bir şekilde bu sorunun varlığını kabul etmek durumunda kalıyor. İktidar olduğumuzda tüm çalışanlar, EYT’liler, emekliler, çiftçiler, esnaflar, engelliler önceliğimiz olacak. EYT’yi sorun olmaktan çıkaracağız. Herkes hakkını en kısa sürede alacaktır” diye konuştu.

Gürer EYT’lilerle İlgili İki Kanun Teklifi Verdi

EYT’lilerin yoğun ilgi gösterdiği sohbet toplantısında, çok sayıda soruya yanıt veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “EYT’lilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için verdiğim ilk kanun teklifi 15 Ocak 2019’da TBMM Genel Kurulu’nda oylandı ve reddedildi. Teklif öncesi yaptığım konuşmada hak kaybını kapsamlı olarak anlattım İktidar çoğunluğu oy vermediği için kanun teklifi ret edildi. Konuyla ilgili olarak 18 Mart 2020’de bir Kanun Teklifi daha verdim. Bu teklifim TBMM’de, Bakan Bilgin ve AKP çoğunluğu EYT sorununu çözmek istiyorsa ilk kanun teklifine bir madde ekleyip bu sorunu çözebiliriz. Beklemeyi gerektiren ne var, zamanında olsa dahi 1,5 yıl seçime kalan süre, 20 yılda çözmediler, gider ayak mı EYT akıllarına geldi” dedi.

En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Olmalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine getirilmesi için hazırladığı Kanun Teklifi’nin ise geçtiğimiz Aralık ayında AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini anımsattı. Gürer, emekliler için intibak düzenlemesi, çırak ve stajyerlere işe başladığı gün yaşlılık aylığı bağlanmasını içeren kanun tekliflerininde TBMM’de görüşülüp AKP milletvekili oyları ile ret edilen diğer kanun teklifleri olduğunu da hatırlattı.

İktidar Oyalama Taktiği Uyguluyor

AKP iktidarının EYT’lilerin yaşadığı mağduriyeti gidermek için çaba göstermediği gibi bu konuda yapılan çalışmaları da sekteye uğrattığına değinen Gürer, “Şayet iktidar sorunu çözmek isterse hemen çözer. Ancak iktidarın böyle bir niyeti yok. CHP’nin de içinde olduğu Millet İttifakı bu konuda çok net. 5510 sayılı yasaya bir madde eklenerek bu mağduriyet çok kolay çözülebilir. Yasayla bir düzenleme yapıp bu sorun çözülebilir” şeklinde konuştu.

AKP, Hem Emekli Olma Yaşını Yükseltti Hem de Emekli Aylığını Düşürdü

AKP’nin 2008 yılında hayata geçirdiği bir düzenleme ile emeklilikte yaş sınırı olarak belirlenen 58 yaş sınırını kademeli olarak 65’e çıkardığını ve emekli aylığı bağlama oranını da yüzde 70’ten yüzde 40’a düşürdüğünü anımsatan Ömer Fethi Gürer, “AKP bu şekilde hem emekli olabilme yaşını yükseltti hem de emeklinin alacağı maaşın düşmesine neden oldu” hatırlatmasında bulundu.

Bakan Tarih Veremiyor

2008’de aylık bağlama oranı düşürülmemiş olsaydı, bugün en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olacağını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Bugün ekonomik buhranla emeklinin 2 yıl öncesine göre yaşadığı mağduriyetin 2 kat daha arttığı görülmekte. Prim günü ve sayısını doldurmasına rağmen emeklilik yaşı beklemek zorunda kalanlar açlığa mahkum ediliyor. Çalışma Bakanı, bu konuyla ilgili bir çalışma olduğunu söylüyor ama tarih veremiyor. Cumhurbaşkanı “Türedi” diye suçlayıp, genç yaşta emekli olup çift maaş peşinde olduklarını ima ettiği EYT’liler için “seçimi kaybetsem” dahi bu konu gündemimde yok” dediğini de unutulmadı” diye konuştu.

Emekçilerin Hakları Gasp Edildi

Kamu fabrikalarını satan AKP’nin, emeklileri ülkenin sırtına bir yükmüş gibi göstererek emekli aylığı bağlama katsayısını düşürdüğünü, bütün emekçilerin haklarını gasp ettiğini belirten Gürer, buna rağmen SGK’nın geçmişten daha iyi durumda olmadığını kaydetti.

EYT’liler Örnek Mücadele Sergiliyor

EYT’lilerin mücadelesini ‘örnek bir mücadele’ olarak nitelendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sorunun çözümü için EYT ile ilgili sözü de var. EYT’lilerin, taşeronda kalanların, bütün mağdurların yanında olacağız. İstanbul, Ankara mitingleri, EYT’lilerin salon toplantıları, bunlar unutulmaz organizasyonlardır. EYT’nin hemen her gün gündeme gelmesinin önünü açtı” diye konuştu.

Kayıt Dışı İstihdam

Konuşmasında, kayıt dışı istihdam sorununa da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Siyasi iktidar bu kayıt dışını kayıt içine almıyorsa, bu sürece göz yumuyorsa esas sıkıntı bu. Oralarda çözmesi lazım ve bunu bilinçli yapıyor. Bugün Türkiye’de 10 milyona yakın yabancı var. Suriyelisi, Afganlısı ve bunların çoğunluğu sigortalı değil, kayıt dışı. Kayıt dışını bu kadar yurt dışından gelenlerde teşvik edersen emeklilik sistemini özel emeklilik sistemine kaydırmak için emeklilik sisteminin içini boşaltırsan bunlar yaşanır” ifadelerini kullandı.

Yolunuz Açık Talepleriniz Gerçek Olsun

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, konuşmasını “EYT Birlikteliklerinin örnek olduğunu ve destek olmaya devam edeceklerini ifade etti. Gürer, “Genel Başkanımızın çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili ciddi bir duyarlılığı var. Yolunuz açık olsun, en kısa sürede talepleriniz gerçek olsun” diyerek tamamladı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.