Son Dakika Haberler

İlkokul ve Anaokulu Konteynerde

İlkokul ve Anaokulu Konteynerde
Okunma : 319 views Yorum Yap

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ayvacık depremi mağdurlarını meclis genel kurulunda gündeme getirdi.

Özgür Ceylan, “İlkokul ve Anaokulu konteynerde, Sağlık Ocağı ortada yok” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Ayvacık’ta 2017 yılında meydana gelen deprem sonrası, hak sahibi depremzedelerin bir kısmına halâ konutlarının teslim edilmediğini ifade ederken, “İmar planında yer almasına ve aradan geçen 4 yıla rağmen ilkokul, anaokulu konteynerde, cami inşasına başlanmamış sağlık ocağı hiç yok” diye konuştu.

Özgür Ceylan, meclis genel kurulu’nda yaptığı açıklamada 2017 yılında Çanakkale Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremleri hatırlattı. Özgür Ceylan depremin özellikle kırsal kesimde etkili olduğunu belirterek, “Çanakkale AFAD ekipleri depremin olduğu tarihte bölgede otuz altı yerleşim yerinde toplam 1.071 konut, 134 ahır ve 10 iş yerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit etmişti” dedi.

Özgür Ceylan Ayvacık ilçesinin güney batısında bulunan ve depremde sağlık ocağı, ilkokul ve anaokulu ağır hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Yukarıköy’ün nüfusunun 1985 yılından bu yana sürekli artış gösterdiğini kaydederek, “Evleri yıkılan depremzedeler için yapılacağı ifade edilen konutların bir kısmı hak sahiplerine teslim edildi, bir kısmı ise henüz teslim edilemedi” diye konuştu.

Konteynerlerde çıkan yangınlarda Tabaklar ve Beştaş köylerinde iki yurttaşımızın vefat ettiğini kaydeden Özgür Ceylan, “Yukarıköy imar planında yer almasına rağmen aradan geçen dört yıla rağmen halâ ilkokul, anaokulu, sağlık ocağı ve cami inşasına başlanamamıştır. Çevre köylerdeki çocuklar da burada halâ konteyner okulda eğitim görüyor” dedi.

Deprem zedelerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Özgür Ceylan, “Eksik bırakılan sosyal donatılar ne zaman tamamlanacaktır” diye sordu.