Son Dakika Haberler

Ingenuity İlk Fotoğrafları Gönderdi

Ingenuity İlk Fotoğrafları Gönderdi
Okunma : 359 views Yorum Yap

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı Nasa’nın keşif aracı Perseverance ile Mars’a gönderilen mini helikopter Ingenuity çektiği ilk fotoğrafları dünyaya gönderdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı Nasa’nın internet sitesinde mini helikopter Ingenuity’nin 22 Nisan’daki ikinci uçuşunda çektiği Mars’ın yüzeyini gösteren renkli 2 fotoğraf paylaşıldı.

Paylaşımda, Ingenutiy’nin Mars yüzeyinde yerden 5,2 metre yükseklikte 80 saniye civarında uçtuğu ve üzerindeki renkli kamera ile ilk görüntüleri kaydettiği ifade edildi.

Amarikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı Nasa’nın Ingenuity isimli mini helikopteri, 19 Nisan’da gerçekleştirdiği yaklaşık 1 dakikalık ilk başarılı uçuşu ile “başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı” olarak tarihe geçmişti.

Nasa tarafından yapılan açıklamada, Mars’taki atmosfer yoğunluğunun Dünya’nın yaklaşık yüzde 1’i kadar olduğu ve bu nedenle Ingenuity’yi yerden kaldırmak için ultra hafif malzemeler ve Dünya’da gerekenden daha hızlı dönen her biri 123 santimetre uzunluğunda 4 adet pervane kullanıldığı belirtildi.