Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

İnsanlık Büyük Bir Sınavdan Daha Geçiyor

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına Dr. Hülya Görgün bir basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklaması şöyle: Bağdat’a 180 km uzakta olan Amberli kasabasında yaşayan insanlar 70 gündür yaşam mücadelesi..

İnsanlık Büyük Bir Sınavdan Daha Geçiyor
Yayınlanma: 513 Okuma

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına Dr. Hülya Görgün bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklaması şöyle:

Bağdat’a 180 km uzakta olan Amberli kasabasında yaşayan insanlar 70 gündür yaşam mücadelesi vermekte. Terör estirmeye devam eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), 20 bin Şii Türkmen’in yaşadığı bu kasabayı kuşatma altına almış. Etraf köyler de IŞİD tarafından işgal edilmiş, aynı zamanda elektrik, su, gıda, tıbbi yardım gibi temel gereksinimleri de karşılanmayan bu kasabada 50 kişi hayatını kaybetmiştir. Birleşmiş milletlerin yardım kapsamı dışında kalan Amberli’de halk, Şii oldukları için “dinden dönmüş” sayılarak IŞİD in saldırılarına maruz kalmaktalar ve onları kurtarmak için her hangi bir plan yapılmadığından kendilerini savunmakta zorlanmaktadırlar.

Son aylarda IŞİD saldırıları, Suriye ve Irakta yaşayan bir milyondan fazla insanı yerinden etmiştir. Savaştan etkilenen on binlerce kişi Türkiye’ye gelmişler. Bazıları akrabalarının evlerinde misafir edilirken, bazıları Belediye’lerin olanakları ile toplu barınma yerlerinde kalmaktalar. Binlerce göçe zorlanmış insan da, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Mardin, Silopi, gibi sınıra yakın yerleşim alanlarında geçici olarak barınmaya başlamışlardır. Yaşam mücadelesi vermekte olan bu insanlar; barınma, sağlıklı suya erişim, acil sağlık hizmetlerine erişim, gıda güvenliği, temel sağlık hizmetleri ve kronik hastalıkların tedavisinin sağlanması gibi, pek çok alanda sorun yaşamaktadır.

TTB Merkez Konseyimiz Ne Yapıyor?

“Karmaşık insani acil durum” olarak adlandırılabilecek boyuttaki bu duruma duyarsız kalmayan Türk Tabipler Birliği, ‘koşulları kısa sürede değişmeyeceği’ öngörüsü ile uzun erimli bir hazırlık içine girmiştir.

TTB Merkez Konseyi temsilcileri ilk günlerden itibaren bölgede inceleme, gözlem ve tespit çalışmalarına başlamışlardır. Şimdiden gönüllü hekimler belirlenmiş alanlarda görev yapmaya başlamışlardır.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan imzasıyla bölgede yaşanan koşullara ve sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla FAO ( Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), OCHA (Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi), UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) , FAO ( Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) Türkiye Temsilciliği, ICRC (Uluslararası Kızılhaç Komitesi) ve UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu)’a birer mektup gönderilmiştir. Mektuplarda bölgede sunulacak hizmetlere, TTB olanakları ölçüsünde katkıda bulunulacağı ifade edilmiş, sunulacak hizmetlerde işbirliğine de hazır olunduğu vurgulanmıştır.

Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı

Bölgede yaşanan olumsuz koşullar, önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Koruyucu sağlık hizmetleri sunumu yetersiz olup, her an salgın hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden artan hekim ihtiyacını karşılamak üzere TTB bir plan yapmış, bölgede çalışmak isteyen gönüllü hekimlerin belirlenmesi için illerden gönüllü hekim listeleri istemiş ve onların eğitimlerini planlamıştır.

Çanakkale Tabip Odası (ÇTO) Ne Yapıyor?

Çanakkale Tabip Odası olarak Çanakkale Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanmış olan bir yardım kampanyasının içinde yer almaktayız. Kampanyanın amacı, IŞİD katliamından kaçarak Diyarbakır Sur Belediyesi’ne sığınan, IŞİD’in soykırımı varan boyuttaki bu vahşetinin etkilediği eşini kaybetmiş 500 kadın ve çocuk için 21 Ağustos – 5 Eylül arasında öncelikli olarak çocuklar için giyecek ve bez, kuru gıda, battaniye, mutfak gereçleri gibi ihtiyaç maddelerinin toplanmasıdır. Toplanan yardımlar Diyarbakır’a götürülerek Sur Belediyesi aracılığıyla buraya sığınan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Çanakkale’de yaşayan tüm sağlık çalışanlarının ve halkımızın gereken hassasiyeti göstereceğine, yaşanan bu insanlık dramına seyirci kalmamak, acılarını içlerinde hissetmek ve küçük de olsa bir katkı sunmak isteyeceklerine inanıyoruz. Empati yaparak bu kampanyaya destek olmaları çağrısını tekrarlamak istiyoruz.

İnsanlık onurunu savaşların, çatışmaların yıkıcı etkilerine terk etmeyeceğimiz, barış adına kuracağımız gönül köprüleriyle halkları birbirine bağlayacağımız güzel bir gelecek diliyoruz.

Binlerce yıldır her kültürler ve inançtan bu coğrafyada var olan tüm kadim halklara saygı duyuyoruz.

Demokratik, özgür ve eşit bir toplum yaratmak için her dilden, kültürden, inançtan ve mezhepten insanlar olarak yan yana duracağız, birlikte direneceğiz ve mücadele edeceğiz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.