“İş Cinayetlerinin Olmadığı Bir İklim Oluşturacağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili açıklamada bulundu. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlandığına ve bu..

“İş Cinayetlerinin Olmadığı Bir İklim Oluşturacağız”
Son Güncelleme:370 Okuma Whatsapp

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili açıklamada bulundu.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlandığına ve bu dayanışma ile haksızlıklar, hukuksuzluklara karşı baş kaldırılan bir mücadele günü olduğuna dikkat çeken CHP’li Erkek, şunları söyledi:

“Saray İktidarı Yoksulluk ve Sefalet Yarattı”

“Türkiye ekonomik anlamda büyük bir savrulmanın içinde. 20 yıllık AK Parti iktidarı, özellikle tek adam rejiminden sonra, ülkemizde yoksulluk, sefalet, insani olmayan ücretlerle çalışan milyonlarca işçi ve büyük bir işsizler ordusu yarattı. Bugün milyonlarca vatandaşımız ağır iş yükü altında çalışıyor. Emekleri sömürülüyor.

“Sadece 3 Ayda 357 İşçi, İş Cinayetlerine Kurban Gitti”

“Emek sömürüsü bunlarla da sınırlı kalmıyor. Emekçiler çalıştıkları işlerde canlarını veriyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG), açıkladığı rapora göre 2022’nin ilk üç ayında en az 347 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Rapora göre Ocak’ta 120, Şubat’ta 109, Mart’ta da 118 işçi evine ekmek götürebilmek, evini geçindirebilmek için bu uğurda yaşamını yitirdi. Ve 21. Yüzyılın Türkiye’sinde, hala çocuk işçilerin var olduğu bir iklimde, bu dönem içerisinde 14 yaş ve altında 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arasında ise 5 çocuk/genç işçi ekonomik nedenlerle çalışmak zorunda kaldığı ve buna göz yumulduğu için hayatını kaybetti”.

“Daha Coşkulu 1 Mayıslarda Buluşmak Üzere”

“O nedenle işsizliğe karşı, sömürü düzenine karşı, baskılara, dayatmalara, tehditlere karşı, tek derdi evine ekmek götürmek olan işçilerimizle her zaman olduğu gibi 1 Mayıs’ta da dayanışma içinde olacağız. Umutsuzluğa yer yok. Sorunları da çözümlerini de biliyoruz. İş cinayetlerinin son bulduğu, emek sömürüsünün ortadan kaldırıldığı, asgari değil insani ücretle işçilerimizin eve ekmek götürebildiği iklimi hep birlikte kuracağız. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutluyor, Millet İttifakı iktidarında daha coşkulu 1 Mayıslarda buluşmak üzere diyorum”.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.