Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

İthal Ayçiçek Yağına Tepki

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Aygun’dan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ithal ayçiçek yağı satışına tepki geldi. Aygun; “Toprak Mahsulleri Ofisi, 5 litrelik tenekelere yerli değil ithal ayçiçek yağı koyup satıyor” dedi. CHP’li..

İthal Ayçiçek Yağına Tepki
Yayınlanma: 574 Okuma

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Aygun’dan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ithal ayçiçek yağı satışına tepki geldi.

Aygun; “Toprak Mahsulleri Ofisi, 5 litrelik tenekelere yerli değil ithal ayçiçek yağı koyup satıyor” dedi.

CHP’li Dr. İlhami Özcan Aygun, “Esasında Türk üreticisinin güvenini satıyorlar, İthal yağı Toprak Mahsulleri Ofisi üzerinden satarak yerli üreticiyi zarara uğratıyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Çiftçinin kara gün dostu olduğu” sloganını kullanan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin artık “İvan’ın kara gün dostu olduğunu” vurgulayarak, “TMO, 5 litrelik tenekelerde 60 liradan 5 litrelik ithal ayçiçeği satışına başladı. Yani yerli değil ithal yağ satıyor. Esasında Türk üreticisinin TMO’ya olan güvenini satışa çıkardılar. Kendi üreticisine bu kadar düşman iktidar görmemiştik” diye tepki gösterdi.

128 Milyar Dolar Sipaliye Ne Oldu?

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Dr. İlhami Özcan Aygun, dün TBMM Genel Kurulu’nda Torba Yasa Teklifi üzerine konuşurken, Merkez Bankası rezervlerine yönelik sıkıntıya işaret ederek Trakya ağzıyla “256 milyar dolar sipalinin yarısını ne yaptınız?” diye sordu.

Aygun, daha sonra ayçiçek yağında büyük sıkıntı olduğunu anımsattı. “Sarı gelinimizi, Trakya’nın sarı gelinini yok ettiniz” diyen Aygun, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındığı gün çıkarılan kararname ile ayçiçek tohumundan yağına kadar tüm ürünlerde gümrük vergisinin sıfırlandığını anımsattı. Ayçiçek yağının ucuzlamadığını, 5 litrelik yağın 90-120 liraya çıktığını kaydeden Aygun, “TMO, şimdi ‘güya vatandaşı koruyacak ya’ 5 litrelik tenekelerde 60 liradan ayçiçeği yağı satacağını duyurdu. Ama yerli değil ithal ayçiçeği yağı satıyor. Sattığınız şey nedir, biliyor musunuz? Türk çiftçisinin size olan güvenidir” diye tepki gösterdi.

Aygun, ayçiçekte yerli üreticinin uğradığı zarara işaret ederek “TMO artık Ahmet’in, Necmi’nin kara gün dostu değil; Ivan’ın, Ukrayna, Rusya çiftçisinin kara gün dostudur” diye konuştu.

“Trakya Birlik’i Batıracaksınız”

Rusya’nın artık tohum değil, işlenmiş ayçiçek ürünleri satma kararı aldığını anımsatan Aygun, Trakya Birlik’in zarara uğratıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Kapılarda, gümrük vergisini sıfıra çektikçe Rusya ve Ukrayna da gözünü dikmiş, bize daha pahalı ürün satmaya başladı. “Marketlerde artık kendi yağlarımızı değil, Rusya ve Ukrayna’daki üreticilerin yağlarını göreceğiz. Hem üreticimizi hem de yağ sanayicisini batıracaksınız. Ay’a gitmeyi planlıyorsunuz ya, yakında Ay’a değil yaya kalacaksınız, bu millet sizi memlekette görmek istemeyeceği için herhalde sizi Ay’a gönderecektir!”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.