Kaderle Değil Kararla Yıkılmalı

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, büyük Marmara Depreminin yirmi ikinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Makas mesajında; “Hafızalarımızdan silemediğimiz hatırladığımızda kabuk bağlayan yaralarımızın her aklımıza geldiğinde..

Kaderle Değil Kararla Yıkılmalı
Son Güncelleme:407 Okuma Whatsapp

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, büyük Marmara Depreminin yirmi ikinci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Makas mesajında; “Hafızalarımızdan silemediğimiz hatırladığımızda kabuk bağlayan yaralarımızın her aklımıza geldiğinde tekrar kanadığı 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin üzerinden 22 yıl geçti. 22 yıl önce İzmit’te, Adapazarı’nda, Gölcük’te, Yalova’da ve İstanbul’da çok sayıda vatandaşımızı kaybettiğimiz, kentlerimizin yıkılıp harap olmasına yol açan büyük Marmara Depremini yaşadık. Ülkece derin yasa boğulduk, yüreklerimizi yaktı.

“Sosyal Konutlar Depremle Değil Yenilenmek İçin Yıkılmalıdır”

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde, deprem kaçınılmaz bir yaşam gerçeğidir. Unutulmamalıdır ki bu sebeple deprem kuşağında bulunan şehrimiz her zaman deprem olabileceği gerçeğiyle karşı karşıyadır. Depremle yaşamayı öğrenen bilen bir toplum olmak zorundayız. Bu manada yerel yöneticilerimizin kentte ciddi sorumlulukları var. Özellikle sürekli güncellenen deprem yönetmeliği takip edilmeli ve yapılar deprem yönetmenliğine göre kontrol edilmelidir. Deprem yönetmeliğine uygun olmayan eski yapılarında sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılmadığı, mevcut yönetmeliklere uygun bir şekilde yenilenmesi yönünde yerel yöneticilerin mihmandarlık etmesi gereklidir. Hepimizin bildiği üzere 8 yıldır devam eden sosyal konutlar bilmecesi son dönemde AK Parti’mizin Belediye Meclisi grubunca defalarca dile getirilmiş ve verilen mücadeleler sonucunda nihai olarak bir avan projeyle somut adımlar atılmıştır. Dileğimiz odur ki inşallah buradaki dönüşüm hemen gerçekleşir ve sosyal konutlarda yaşayan tüm hemşehrilerimiz deprem korkusuyla yaşamak zorunda kalmaz ve vatandaşlarımız kendilerini daha güvenli ve daha huzurlu hisseder. Bu manada yerel yönetimin kentte ciddi bir sorumluluğu vardır. Ve bu sorumlulukla çalışması depremsellik açısından zorundalıktır. Alınacak önlemler bununla da sınırlı değildir.

“Çanakkale’deki Tek Sorun Sosyal Konutlar Değildir”

Çanakkale’ye bakıldığında sadece sosyal konutlar sorunu yer almamaktadır. Kentte herhangi bir deprem veyahut doğal afet yaşanması durumda bu sonuçlara göğüs gerilmesi açısından, şehirde acilen bir imar planına gidilmesi gerekmektedir. Bu imar planı sokaklarımızın genişletilmemesi ve alüvyonlu toprak üzerine oturan özellikle Barbaros havzası üzerinde bulunan kentimizde ki binaların daha selametli bir şekilde yapılması, deprem sonrasında bir hasara sebep oluşacaksa bu hasarlara yerinde müdahale edilebilmesi için yollarımızın özellikle itfaiye araçlarının geçemeyecek şekilde oluşan yolların ivedi bir şekilde genişletilerek yerel yönetim tarafından şehrimizin daha sağlıklı bir çevre ve düzene kavuşturulması gereklidir. Belediyenin bu konuda radikal adımlar atıp gerekli çalışmalarını ivedi olarak yapması beklenmektedir. İmar planlamasını yapmak belediyeye aittir. Biz buradan bu anlamda belediyeyi bu sorumluğunu yerine getirmeye, bu süreçlerle alakalı adımlar atmaya davet ediyoruz. Sosyal konutlar sakinleri evlerinin yenilenmediği her anı 17 Ağustos korkusuyla yaşamak durumunda kalıyor. Marmara Depremi dahil günümüze kadar olan depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybeden depremzedelere ise sabırlar ve sağlıklar dilerim” İfadelerine yer verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.