Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kadınların Sesi Barış İçin Yükseliyor

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin Operation 1325 ve Swedish Institute işbirliğiyle hayata geçirdiği “Barış İçin Kadın SES’i” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleşti. Çeviriler, orijinal makaleler, video ve podcastlerle kadın perspektifinin barış..

Kadınların Sesi Barış İçin Yükseliyor
Yayınlanma: 457 Okuma

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin Operation 1325 ve Swedish Institute işbirliğiyle hayata geçirdiği “Barış İçin Kadın SES’i” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleşti. Çeviriler, orijinal makaleler, video ve podcastlerle kadın perspektifinin barış inşasındaki rolünü güçlendirmeyi amaçlayan proje, barışçıl bir gelecek hayaline yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

Türkiye’de ve dünyada eşitliğin, barışın hâkim olduğu bir dünya düzeni için dayanışmayı desteklemek üzere kurulan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, Operation 1325 ve Swedish Institute işbirliğiyle, bugüne kadar ağırlıklı olarak siyaset alanına bırakılan “barış” ve “güvenlik” meselesini kadınların perspektifiyle ele almak; sivil toplumda ve medyada barış sesinin yükseltilmesinde aracı olmak amacıyla “Barış İçin Kadın SES’i” projesini hayata geçirdi.

Proje çıktılarının paylaşıldığı lansman etkinliği 8 Aralık’ta SES Derneği’nin sosyal merkezinde gerçekleşti. Projenin yola çıkış hikayesinin anlatıldığı etkinlikte, gazeteci, akademisyen, film direktörü ve podcaster olmak üzere projede yer alan kadınlar üretim süreçlerini paylaştı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, “Bu projede barışın kadınlar tarafında nasıl yaşama geçirildiğini bireysel hikayelerle anlattık, kadınların barışa hizmet eden eşitlik ve özgürlük mücadelesinin örneklerini öne çıkardık ve kadın dayanışmanın önemini, değerini anlatma fırsatı yakaladık. Barış sözcüğünün içinin boşaldığı bir zamanda, kimi zaman ırkçılığa varan eril medyanın diline karşı, barışçıl bir dil kullanarak barışın mümkün olabileceğini anlatmaya çalıştık. Barışın SES’ini kadınların yükselteceğine olan inancımızla ilham veren kadın hikayelerini ortaya çıkardık. Projemiz, eşitsizlik ve çatışma yaratan ataerkil sisteme karşı mücadele eden kadınların, barışı inşa etmedeki rolünün önemini bir kez daha ortaya koyması açısından çok değerli” dedi.

Proje Kapsamında Podcast Serisi Başladı

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin “Barış İçin Kadın SES’i” projesi kapsamında hazırlanan podcast serisi geçtiğimiz ay dinleyicilerle buluştu. Sinema alanında çalışmalar yürüten Fatoş Sterk, akademisyen Ferda Fahrioğlu Akın ve akademisyen Begüm Zorlu’nun yapımcılığını üstlendiği podcast projesi, ‘Sanatta Kadın SES’i’, ‘Sivil Toplumda Kadın SES’i’ ve ‘Global SES’ başlıklı üç ayrı seriden oluşuyor. İlk bölümlerinde sanatçı Bilge Kutlu, TOHAV Genel Başkanı Didar Erdem ve Prof. Dr. Ayşe Betül Çelik’in yer aldığı podcast serileri, yeni konukları ve ilgi çeken konularıyla medyada ve barış inşasında baskılanan kadın sesini duyurmaya devam edecek.

Barış İçin Kadın SES’i Belgesel Serisinin İlk Filmi Yayında

Barış İçin Kadın SES’i projesi belgesel filmleriyle de kadın hikayelerini görünür kılmaya devam ediyor. Yaşamını barış mücadelesine adayarak fark yaratmış cesur kadın hikâyelerinin yer alacağı belgesel serisinin, gazeteci Mehveş Evin ve yönetmen Nesrin Ölmez tarafından hazırlanan ilk filmi “Aysel” izleyiciyle buluştu. Ataerkil sisteme kadın ve Kürt kimliğiyle direnen Aysel Tuğluk’un hayat hikâyesini ekrana taşıyan “Aysel”, barış hayali kuran tüm izleyenlere umut ve ilham verecek. Her hafta yeni bir kadının hikâyesine yer verilecek olan video belgeseller SES Derneği’nin Youtube hesabından takip edilebiliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.