Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Karabiga’daki Akdeniz Fokları İle Aynı Kaderi Paylaşıyoruz

İDA Dayanışma Derneği önümüzdeki günlerde ÇOMÜ’de düzenlenecek, Kuzey Ege ve Marmara Denizi’nde yaşayan “Akdeniz Foklarının Güncel Durumu ve Tehditler” başlıklı çalıştaya katılacak. Dünyada koruma altındaki bu türün önemli sayıda bireyinin..

Karabiga’daki Akdeniz Fokları İle Aynı Kaderi Paylaşıyoruz
Yayınlanma: 123 Okuma

İDA Dayanışma Derneği önümüzdeki günlerde ÇOMÜ’de düzenlenecek, Kuzey Ege ve Marmara Denizi’nde yaşayan “Akdeniz Foklarının Güncel Durumu ve Tehditler” başlıklı çalıştaya katılacak.

Dünyada koruma altındaki bu türün önemli sayıda bireyinin Akdeniz dışında yaşadığı ve bu türün tüm dünyadaki nüfusunun sadece 600 olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz yıl içinde yapılan çalışmalarda Karbiga’da da (Güney Marmara) tespit edilen Akdeniz foklarının bölgemizdeki varlığı çok önemlidir.

Çanakkale’nin ve Güney Marmara kıyılarının ekosistemini tehdit eden ağır ve kirletici sanayilerin etkisi altındaki bölgelerde yaşamını sürdüren Akdeniz foklarının hayatta kalabilmeleri Çanakkale’de yaşayan bizlerin de sorumluluğunda diye düşünüyoruz.

Çanakkale ve bölgesindeki 1/100 binlik plan ile birlikte, özellikle Karabiga’dan Lapseki’ye kadar olan bölgede planlanan termik santraller, limanlar ve çimento fabrikası gibi dünyanın en kirletici sanayilerinin, Akdeniz fokları ve kıyı ekosistemleri üzerindeki olumsuz etkilerini çalıştaya katılarak değerli akademisyenlerimizden bir kez daha dinleme fırsatı bulacağız.

Karabiga’daki Akdeniz Fokları İçin Buluşan Akademisyenlere Teşekkürler

ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenler ile birlikte yine ÇOMÜ’lü bir akademisyenin koordinatörlüğünde ÇOMÜ’nün ev sahipliğinde, böyle bir çalıştay düzenlenmesi tabii ki bizleri memnun etmiştir. Akademisyenler olmasa, belki de Karabiga kıyılarında ve deniz mağaralarında yaşayan fokları da sıfırlayacaklar. Nitekim bölgede faaliyet gösteren İÇDAŞ’a bağlı ağır ve kirletici demir çelik fabrikasının ve limanlarının, yine İÇDAŞ’ın sahibi olduğu üç (3) adet termik santralin kıyı ekosistemleri ve başta Akdeniz foku olmak üzere tüm deniz canlılarının yaşam alanları üzerindeki olumsuz etkilerinin de bu önemli çalıştayın konuları arasında olacağını ümit ediyoruz.

Çanakkale Valiliği’ni Göreve Çağırıyoruz

Yine aynı bölgede özellikle daha önceden ODTÜ’lü bilim insanlarınca fokların yaşadığı yerlerde, Cengiz İnşaat Alarko ortaklığında (Cen-Al) yapılmakta olan şu anda bölgenin en büyük termik santral inşaatının mahkeme kararlarına uyularak derhal durdurulması, aynı zamanda Filiz Enerji gibi ÇED iptali verilen diğer tüm termik santrallerin bölgeyi terk etmeleri gerekmektedir. Yargı kararlarının uygulanması ve takibi konusunda Çanakkale Valiliği’ni derhal göreve çağırıyoruz.

Görüldüğü gibi; bölgede yasayan az sayıda Akdeniz fokunun geleceği tehdit altındadır Akdeniz foklarının başına felaket gelirse suçluların kim olduklarını kolayca bulacağımızdan ve tüm dünyaya teşhir edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Akdeniz Fokları İle Dayanışmaya Gidiyoruz

Akdeniz fokları yaşarlarsa insan türü olarak bizler de yaşarız. Nasıl arıların, kuşların nesli tükendiğinde insan soyunun varlığı da tehlikeye girecekse, Çanakkale ve Karabiga kıyılarındaki Akdeniz foklarının yaşam alanları tehdit altında olduğunda biz Çanakkale’de yaşayanların da hayatları tehdit altında olacaktır.

Bu yüzden 14-15 Nisan 2015 günleri Akdeniz fokları ile ilgili çalıştaya tüm doğa dostları ve yaşam alanı savunucuları olarak katılıyoruz. Akdeniz fokları ile dayanışmaya gidiyoruz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.