Son Dakika: Bülent Turan; “Ekmekle Oynayanın Derdi Bitmez” *** Bayram Geleneği Sağlığınızı Bozmasın *** Gelibolu’da Yaz Spor Okulları Başlıyor *** “Dünya Okyanuslar Günü” Çalıştayı Yapıldı *** Makam Aracı İçin İhale Yapılacak *** Çanakkale Cephesi Kartpostal Sergisi Açıldı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kaz Dağları Kadınlarıyla Elma İmecesi

İDA Dayanışma Derneği, Kaz Dağları’nı savunan kadınlarla elma imecesine gitti. Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Evciler köyünde bu yılki elma hasadında üniversite öğrencileri ve İDA Dayanışma Derneği üyeleri, köylülerle el ele..

Kaz Dağları Kadınlarıyla Elma İmecesi
Yayınlanma: 133 Okuma

İDA Dayanışma Derneği, Kaz Dağları’nı savunan kadınlarla elma imecesine gitti. Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Evciler köyünde bu yılki elma hasadında üniversite öğrencileri ve İDA Dayanışma Derneği üyeleri, köylülerle el ele verdi. 4 Ekim Cumartesi sabahı Evciler köy meydanında toplanan grup, Kaz Dağları’nın bereketli topraklarında yeşeren elma bahçelerine dağıldı. Gün boyu süren elma hasadında kasalarca elma toplandı.

Sosyoloji bölümü öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği buluşmaya katılanlar köylülerle birlikte emek verip elma hasadında bir günün nasıl geçtiğini deneyimlerken Kaz Dağları’ndaki altın madeni mücadelesinin simgesi haline gelen kadınlardan direniş hikayelerini dinledi. “Evciler Kadınları Kaz Dağları’nı koruyor” sloganıyla yıllardır altın madenciliğine karşı mücadele eden, iki yıldır Ayazma kamp alanında düzenlenen “Kaz Dağları Buluşması” etkinliğine ev sahipliği yaparak dayanışmayı ve direnişi büyüten kadınlar, “Elmamız, şeftalimiz, Bayramiç beyazı meyvemiz ve zeytinimiz altından değerli” dedi.

İda Dayanışam Derneği adına açıklama yapan ziraat mühendisi ve çevre aktivisti Hicri Nalbant; “Bugün buraya köylülerle dayanışmaya, onların hayatına dokunmaya ve elma hasadında imece yapmaya geldik. Evciler Köyü bölgesi Türkiye’deki elma üretiminin yüzde beşinin sağlandığı bir yer. En kaliteli golden elmaları bu topraklarda yetişiyor. Elma, yetiştirilmesinden hasadına, pazarlamasına kadar çok büyük sorunların olduğu bir alan. Üretimin devam etmesi çok değerli. Tüm elma bahçelerden hasat sesleri geliyor, bu övünülecek bir durum. Köylüler çok emek sarf ederek işi buralara getirdi. İyi fiyatlara satabilirseler üretim seneye de devam eder. Bu bölgenin altını, elma. Bu topraklarda yetişen her şey altın değerinde. Kaz Dağları’nda altın arayamayacaklar. Biz altını bulmuşuz, başka altın istemiyoruz” diye konuştu.

Altın madenciliğine, kömürlü termik santrallere, HES’lere, ağır sanayiye, Kaz Dağları’nı yok edecek her türlü talana karşı mücadele eden Kaz Dağları’nın kadınları ve köy halkı, elma imecesiyle başlayan hasat dayanışmasının her yıl büyüyerek devam etmesini istedi. İDA Dayanışma Derneği, Evciler köyünden başlayan elma imecesinin gelenekselleşmesi gerektiğini ve önümüzdeki yıl hasat zamanı çevre köylerle ve daha geniş bir katılımla şenlik havasında süreceğini bildirdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.