Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde Plastik Kirliliği

Yurttaşlık Derneği, Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi ile Kazdağları ve Edremit Körfezi havzasında tarımsal üretim alanlarında plastik kirliliğinin azaltılması için katılımcılık esaslı bir atık yönetim modelinin hayata geçirilmesi..

Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde Plastik Kirliliği
Yayınlanma: 186 Okuma

Yurttaşlık Derneği, Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi ile Kazdağları ve Edremit Körfezi havzasında tarımsal üretim alanlarında plastik kirliliğinin azaltılması için katılımcılık esaslı bir atık yönetim modelinin hayata geçirilmesi için çalışıyor.

Yurttaşlık Derneği tarafından yürütülen ‘Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi’, Kazdağları ve Edremit Körfezi bölgesinde tarımsal üretimde kullanılan tehlikeli kimyasalların ve diğer plastik ambalajlarının sosyo-ekolojik olarak güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik açıdan uygulanabilir bir şekilde toplanması ve bertaraf edilmesi için katılımcı, havza ölçeğinde bir atık yönetimi modelinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (UNDP-GEF/SGP) tarafından desteklenen bu çalışma ile Kazdağları havzasında tarımsal üretimde kullanılan pestisit ambalajı ve sair plastik kirliliği meselesinin insan sağlığı ve ekolojik açıdan güvenli, etkili ve katılımcı bir yönetim modeliyle çözülmesi için elverişli bir diyalog zemini oluşturmayı hedefliyoruz.

Yerel sivil toplum örgütleri ve belediyeler tarafından da desteklenen bu çalışma kapsamında meseleye ilişkin bütün tarafların katılımıyla ağ oluşturma çalışmaları ve köy buluşmaları yapıldı, çocuk atölyeleri, resim sergileri düzenlendi ve bölgede meyve ve sebze üretiminde zirai mücadelede pestisit kullanımının boyutu ile atık yönetimiyle ilgili mevcut durum araştırıldı.

Diğer yandan Gömeç Belediyesi ile yöredeki en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan Kozaklı Tarım arasında bir mutabakat imzalanması sağlanarak, boş pestisit kapları ve tarımda kullanılan diğer plastiklerin toplanıp geri kazandırılmasına yönelik bir pilot uygulamanın ilk adımı atılmış oldu.

Proje faaliyetlerine Eylül 2022’den bu yana küçük ve büyük ölçekli tarım üreticileri, köylüler, tüketiciler, meslek birlikleri, ticaret odaları, pestisit ve tarımsal plastik dağıtıcıları, belediye başkanları, bölgedeki yerel yönetimlerin uzmanları ve yöneticileri, merkezi kamunun taşra teşkilatları, yerel halk, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütleri katıldı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.