Son Dakika: Tarihi Alan Başkanlığına Tarihi Fotoğraf Albümü *** Daha Güçlü Bir Hastane Kampanyası Başladı *** Meclis Toplantısında Borçlanma Yetkisi Verilmedi *** Yaz Spor Okullarında Etkinlikler Başladı *** Güneşhan; “Bu Bir Meslek Kanunu Değil” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kendiniz Olun Yeter

Son yıllarda her yerde insanların ne kadar hoşgörüden uzaklaştığını seyrediyorum üzüntüyle. Sosyal yaşamın içerisinde ve aktif çalışan olarak içim acıyor bu tarz davranışlardan ötürü. Bindiğiniz otobüsten tutun da, alışveriş için..

Kendiniz Olun Yeter
Yayınlanma: 358 Okuma

Son yıllarda her yerde insanların ne kadar hoşgörüden uzaklaştığını seyrediyorum üzüntüyle. Sosyal yaşamın içerisinde ve aktif çalışan olarak içim acıyor bu tarz davranışlardan ötürü. Bindiğiniz otobüsten tutun da, alışveriş için gittiğiniz mağazada çalışanlara kadar, hatta sosyal medyada dahi insanlar söylenilen yada paylaşılan her sözün altında hep başka bir şeyler arıyor adeta.

Niye, neden, niçin? Ayrışıyoruz böylece farkında mısınız birbirimizden. Ne zaman bu kadar hoşgörüsüz olduk diye düşünüyorum ve aslında hemen cevabı da buluyorum zihnimde. Kişisel menfaatlerimiz öne çıktığı andan itibaren hoşgörüyü hayatımızdan çıkardık maalesef. Bir menfaatler çatışmasıdır gidiyor memleketimin her köşesinde.

Küçük yerlerde yaşayan insanların ise işleri bu anlamda bana göre daha da zor. Zaten nüfus olarak az insanların yaşadığı yerlerde farkında olarak yada olmadan illa ki birilerinin menfaati ile çatışıyor menfaatleriniz. Öyle bir duruma geliyorsunuz ki hatta, yan yana çok sık birlikte olarak gördüğünüz insanlar arasında dahi oluşan bağın sebebini sorgularken buluyorsunuz kendinizi.

Ve bir süre sonrada bakıyorsunuz ki canciğer görünen insanlar menfaatleri çakışmaya başlayınca birbirini tanımaz hale geliyor, kanlı bıçaklı oluyor. Hoşgörüyü hayatımızdan çıkarınca farkında olmadan sevgiyi, saygıyı ve vefayı da çıkarmış oluyoruz aslında.

Aynı, bir yanlışın 4 doğruyu götürmesi gibi. Oysa ne güzel sözlerimiz var bizim. Yaradılanı sev Yaradan’dan ötürü gibi, hoş gör sen, affet gitsin aldırma gibi şarkılarımız var. İşin en acı tarafı da büyük küçük arasındaki uçurum da her geçen gün büyüdüğü. Yaş olarak büyük olan insanlarda hoşgörüyü unuttu neredeyse. Oysa en güzel öğrenme şekli örnek olmaktır, bunu dahi unuttuk. Nefsler çok öne geçti. Hoşgörünün yerini öfke ve kızgınlık aldı. Büyüğünden küçüğüne herkes ipi çekilmiş patlamaya hazır bir bomba gibi.

Lütfen, derin bir nefes alıp yaşınız kaç olursa olsun, dönüp içinize bir bakın. Zira en büyük kainat sizsiniz, biziz, kendimiziz. Unuttuğumuz yahut unutturulduğumuz değerlerimizi yeniden hatırlayabilmek adına içinize bir yolculuk yapın.

Her şeyin cevabı bizde. Gönlünüz, vicdanınız kendinizden, kendimizden ne kadar memnun. Bırakın sağı solu, onu bunu, bu ara sadece kendiniz olun yeter.

Sevgilerimle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.