Son Dakika: Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** ÇOMÜ 27. Spor Şenlikleri Yapıldı *** “Mobil Göç Noktası” Uygulaması Başladı *** Esnafların Banka Hesapları Denetlenecek *** Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi Açıldı *** Köprüye Zam Otoyola Zam *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Keşmekeş

Nereden başlayacağıma bir türlü karar veremiyorum ama bir yerden başlamak gerekiyor. Gelibolu diyelim sözün en başında. Şunun şurasında yaz geldi gibi, bir ay sonra nüfus en az iki katına çıkacak…

Keşmekeş
Yayınlanma: 434 Okuma

Nereden başlayacağıma bir türlü karar veremiyorum ama bir yerden başlamak gerekiyor.

Gelibolu diyelim sözün en başında. Şunun şurasında yaz geldi gibi, bir ay sonra nüfus en az iki katına çıkacak. Peki Gelibolu buna hazır mı? Doğrusu sanmıyorum. İnsanlar Gelibolu’ya ne için geliyorlar? Önce ona bakmak gerekir.

İnsanlar tatil için, doğal olarak deniz ve güneş için geliyorlar Gelibolu’ya. Oysa Gelibolu’ya hiç yakışmayan görüntüler mevcut ilçenin dört bir yanında. Nereye gitseniz karşınıza bu çirkin görüntüler çıkıyor, sürekli yaz boz, bir türlü bitirilemeyen alt yapı, üst yapı çalışmaları, her yer toz pislik.

Bir çırpıda gezilebilen Gelibolu’nun görülen yüzüne Denizbank’ın yanındaki dar sokaktan girerek başlıyorum, eski balıkhane arkasından sahil yoluna girerken ilk görüntü kirliliği ve pisliği çarpıyor gözüme.

Biraz ilerleyince daha Mehmetçik Gazinosuna varmadan sağ yanda asfalt yolun çöktüğünü, deniz kenarında kocaman bir yarık oluştuğunu görüyorum. Evet ben bu çökmeyi aylardır görüyorum ama Gelibolu’yu yönetenler nedense görmüyorlar. Bunu uzun zamandır gördüğüm halde yazmak istemedim, haber yapmak istemedim ama baktım ki görmüyorlar yazmaya mecbur kaldım.

Gelibolu’yu yönetenlere sesleniyorum, bu çökmeyi ve açılan kocaman yarığı görmek için illa ki birilerinin canının yanması mı gerekiyor, birilerinin malına zarar gelmesi mi gerekiyor? Burası aylardır bu durumda, tek bir uyarı işareti, levhası bile yok. Siz ne iş yaparsınız, hiç mi buradan geçmediniz, hiç mi burayı görmediniz?

Gördüklerimi yazsam bir türlü yazmasam başka türlü. Gelibolu’nun en göz önünde olan yerleri nereleri diye bir soru sorulsa hiç abartısız Hamzakoy, Fener Tepesi, Kayalıklar ve İskele Meydanı cevabı verilir yada bu yerler söylenenler arasında mutlaka yer alır. Ne yazık ki bu dört mevkinin üç tanesi yaza hazır değil, geriye kalan bir tanesi de zaten sürekli sorun yaşanan bir yer olan iskele meydanı…

Mayıs ayının ortasındayız ve yaklaşık bir ay sonra Gelibolu en az iki katı daha kalabalık olacak, deniz kenarları, sahiller dolup taşacak. İnsanlar Fener altına pikniğe gidecekler her yer toz duman, yollar engebeli ve berbat. Her araç geçtiğinde toz kalkacak, o bölgede bulunan bir kaç işletmenin de bu şartlarda iş yapması çok zor olacak.

Hamzakoy mevkii de her ne kadar ‘Anzac Ayini’ nedeniyle aceleyle bir asfaltlama çalışması yapılmış olsa da sorunlarını çözmüş görünmüyor. Sahile inilen yollar da ona keza yaz aylarına hiç hazır değil ve şu andan sonra hazırlanması da bana göre çok zor görünüyor.

Sahil yolu boydan boya toz toprak pislik içinde, çok değil bir ay sonra buralar kalabalıklaşacak ve insanlar bu pisliğin ortasında kalacaklar. Soruyorum sizlere Gelibolu böyle mi turizm kenti olacak?

Fener tepesi berbat, oradan aşağıya Fener altına ve kayalıklara inilen yol tepeden de berbat, sadece Fener tepesinden aşağıya inilen yol değil, o bölgeye inilebilecek tüm yollar berbat. Sahilden de gelsen, Hallac-ı Mansur Türbesi’nin oradan da insen, Fener tepesinden de insen, Şengül bayırından da insen, son çare Hamzakoy sahilinden de gelsen birşey fark etmiyor, her yer toz, her yol bozuk…

Yetkililer farkında mı bilmem ama yaz geldi sayılır, insanların en yoğun olacağı yerler bu haldeyse sonuç ne olacak? Buna bir çare düşünülüyor mu acaba?

Lafa geldi mi çok üretken olanlar işte soruyorum, ne olacak buralar?

(Eski site okunma sayıları – 1514)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.