Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kobi Destek Kredisi Algı Yönetimi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kobi’lere yönelik açıkladığı desteğin göz boyama olduğunu ileri sürerek, “Açıklanan destekler göz boyama. Kimse faydalanamıyor. Milleti kandırmayı bırakıp esnafın üreticinin gerçekten..

Kobi Destek Kredisi Algı Yönetimi
Yayınlanma: 620 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kobi’lere yönelik açıkladığı desteğin göz boyama olduğunu ileri sürerek, “Açıklanan destekler göz boyama. Kimse faydalanamıyor. Milleti kandırmayı bırakıp esnafın üreticinin gerçekten yanında olsunlar” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi açılış töreninde duyurduğu Kobi Destek Paketinin işletmelerin ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmadığını söyledi. Özgür Ceylan destek paketinin geniş bir iş kolunu kapsamasına karşın, Kobi’lerin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı açmasını sağlayamayacağını belirti.

Chp’li Özgür Ceylan, küresel salgının başlamasından kısa bir süre önce partisinin yayınladığı Kobi raporunu hatırlatarak, “Partimizin 2019 yılının son döneminde hazırladığı ve kamuoyu ile paylaştığı Kobi Raporuna göre, 2019 yılı itibariyle toplam krediler içerisinde takibe düşen Kobi kredilerinin oranının yüzde 45 idi. Pandiminin derinleştirdiği ekonomik krizden sonra açıklanan desteğin şartlarını sağlayabilecek Kobi artık yok” dedi.

Özgür Ceylan, gelir yaratmak yerine borç yaratmayı tercih eden ekonomi politikaları sonucunda Kobi’lerin takibe düşen kredi borçlarının küresel salgın sürecinde katlandığını belirterek, “Kobi’lerin 2020 başı itibariyle toplam nakdi kredi borçları 105,3 milyar dolarken, aynı tarihte takipteki kredi borcu ise 9,1 milyar dolardı. Bugün gelinen noktada ise durum içler acısı” dedi.

İşçisine Maaş Ödeyemeyen Kobi, Sgk’yı Nasıl Yatırsın?

Chp Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, açıklanan sözde destek paketlerinin yandaş basına algı malzemesi olmaktan öteye gitmediğini ifade ederken, “İşçisine Maaş Ödeyemeyen Kobi, Sgk’yı Nasıl Yatırsın?” diye sorarak, Kobi destek paketinin koşullarının işletmeler tarafından karşılanmasının mümkün olmadığını söyledi. Özgür Ceylan Saray’ın “Müjde!” olarak duyurduğu destek paketinin Kosgem tarafından açıklanan başvuru şartları hakkında bilgi verirken, “Destek paketinden yararlanmak isteyen işletmenin yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil / taksitlendirilmemiş vergi ya da sosyal güvenlik borcu olmaması gerekiyor. Ayrıca kamu bankalarının Covid-19 salgını kapsamında 2020’de ilan ettikleri “İşe Devam Kredisi”nden Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla yararlanmamış olması gerekiyor. Sorarım size daha 2020 başında 105 milyar dolar nakdi kredi borcu olan Kobi’lerden hangisi başvurabilir bu desteğe? Algı yönetmekten vazgeçin artık” diye konuştu.

Çözüm Algı Yönetimi Değil!

Chp’li Özgür Ceylan, 2020 yılının son döneminde Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile yurdun dört bir yanında milletvekillerinin Kobi’leri ziyaret edilerek bir rapor hazırlandığını hatırlatırken, “Hazırlanan bu rapor çerçevesinde Genel Başkanımız Kobi’lerin tespit edilen sorunlarını tek tek ortaya koşmuş, ardından kısa ve uzun vadeli çözümleri 13 madde halinde sıralamıştır. Yandaş basının ballandırarak pazarladığı sözde müjdelerle ne Kobi’lerin, ne esnafın, ne çiftçinin sorununu çözemezsiniz. Çözüm algı yönetimi değildir” dedi.

Özgür Ceylan, Chp’nin Kobi destek paketine yönelik hatırlatmalarda da bulunarak, “Kobi’lerin kredi piyasalarında değişen koşullara karşı direncini artırmak ve ekonomik büyümeye katkılarını güçlendirmek için, yararlanabilecekleri, erişilebilir finansman seçenekleri genişletilmelidir ve Kobi’ler için banka ve sigorta muameleleri vergisi sıfırlanmalıdır” dedi.

Özgür Ceylan, Chp’nin hazırladığı Kobi destek programını Saray’ın da okuması gerektiğini söyleyerek, “Samimi olarak ifade etmek isterim ki Saray, Kobi’lere, çiftçilere, esnafa derman olsun. Algı yönetiminden vazgeçsin. Chp’nin yaptığı tespitleri ve sunduğu çözümleri bir okusunlar. Bulamazlar ise biz göndeririz sorun değil” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.