Köprüde 12 İlçe Başkanı Buluştu

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı ilçe ve belde teşkilatlarına düzenlediği 1915 Çanakkale Köprüsü programı sona erdi. Teknik tanıtım amacıyla düzenlenen ziyaret programlarında 12 ilçe 3 belde yöneticilerini köprüde buluşturan AK..

Köprüde 12 İlçe Başkanı Buluştu
Son Güncelleme:256 Okuma Whatsapp

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı ilçe ve belde teşkilatlarına düzenlediği 1915 Çanakkale Köprüsü programı sona erdi. Teknik tanıtım amacıyla düzenlenen ziyaret programlarında 12 ilçe 3 belde yöneticilerini köprüde buluşturan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ziyaretlerin bölge için önemli olduğunu dile getirdi.

3 Kademeye Dair Tüm Yönetim Programa Katıldı

AK Parti Çanakkale il Başkanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Politikalar Birim Başkanlığının organize ettiği inceleme ziyaretleri kapsamında ilçe ve belde yöneticilerinin ilçe Başkanlık, Kadın Kolları Başkanlığı ve Gençlik Kolları Başkanlığı’na dair üyeler tam kadro katılım sağladı.

Başkan Makas, “Bugünün bizim için ayrıca bir önemi ve bir kıymeti var. Bugün burada gerçekten tarih yazılan bir kentte, tekrar tarih yazılan bir ana şahitlik ediyoruz. Bu köprü sadece Çanakkale’de değil bütün dünyada ses getiren, bir çok anlamda ilkleri yaşatan bir şaheser oldu. Hem mimari, hem mühendislik harikası diyebiliriz. Hem de Çanakkale’ye çağ atlatacak, Çanakkale’yi başka bir seviyeye, başka bir platforma taşıyacak çok kıymetli bir yatırım olarak görüyoruz. Bununla beraber buradaki şaheser hepimiz için Çanakkale’miz için çok anlamlı. Bu köprü sadece Lapseki’yi Gelibolu’ya bağlamıyor, Yenice’yi de Ezine’yi de Gelibolu’ya bağlayan bir köprü. Çanakkale, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya kapılarını açan bir kent haline gelecek inşallah. Biz bununla gururluyuz. Ocak ayında İnşallah ilk araç geçişimizi yapacağız. Açılışını da inşallah bu yıl sonunda ya da 18 Mart’ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber açmayı ümit ediyoruz” dedi.

Sosyal Politikalar Birim Başkanı Arzu Bendeş, ev sahipliği yaptığı programda yaptığı açıklamada, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün yediden yetmişe herkesin bilmesi gerekli biz teşkilatlarımıza bu programları düzenlememizdeki amaç köprünün nasıl inşaa edildiğini ve süreçleri kendi ilçelerinde de anlatması için düzenledik. Bu köprü Çanakkale’nin yarım asırlık hayali” dedi.

Bu Köprü Yenice’nin Kapya Biberi Demek

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapılmasıyla birlikte Çanakkale’nin tarım politikasının değişeceğine dikkat çeken AK Parti Yenice İlçe Başkanı Faruk Günay, “Çanakkale Köprüsü şantiyesi ziyaretinde Türk halkının bağımsızlığının temellerinin atıldığı ve bir Milli Mücadele destanının yazıldığı Çanakkale’de, dünya çapında bir proje için 80 kişilik ekip olan Yenice’li hemşerilerim ile ziyarette bulunduk.

1915 Çanakkale Köprüsü, artık dünya ile ulaşımın her modunda bağlanan ve bölgemizde bir lojistik süper güç haline gelen Canakkale’mize kazandırdırılan en büyük projelerden biridir. Mimarisi ile bir gerdanlık gibi boğazın üzerinde uzanan köprümüz, bugüne dek yapılan dünya ulaştırma ve altyapı projeleri içinde de çok önemli üstünlüklere sahip. Öncelikle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahiptir.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Çanakkale Boğazı üzerinde dünyaya karşı dimdik dururken şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacaktır.

Çanakkalemizin şirin ilçesi olan Yenicemiz, Türkiye’nin tarım alanında % 25’ini oluşturmaktadır. Kapya biberimizle ve Kalkim Çileğiyle coğrafi işaret belgesi alan ürünlerimiz bu yol sayesinde Türkiye’nin pazarına açılma imkanı bulacak. Sanayisinin ve turizminin en bereketli olduğu bölgeleri dünyayla bağlayıp ilimizi bütünsel kalkınma hedeflerine götürecek yeni ticari koridorlar oluşturacağını düşünüyorum” dedi.

Köprü Ezine Peynirini Dünyaya Tanıtacak

1915 Çanakkale Köprüsü, Ezine’nin de çehresini değiştirecek, Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal ziyaret sonrasında şu açıklamaya yer verdi. “Çanakkale’ye yıllardır yatırımcılar sıcak gözle bakmıyordu. Yatırımcılar ulaşım olarak yetersiz olan uzak kesimlere iş gücü gitmenin kayıp olduğunu düşünüyordu. 1915 Çanakkale köprüsüyle birlikte Ezine’nin ovası yatırım alıp yatırımcılarla doldu. Ezine Gıda OSB’si köprünün ilçemize kazandırdığı en büyük nimet, Bu projeyi hayata geçiren Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan ve Milletvekilimiz sayın Jülide İskenderoğlu’na teşekkür ederim” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü Küçükkuyu Tünelleri İle Turizme Yön Verecek

Çanakkale’nin Ege’ye açılan kapısı Küçükkuyu Beldesi de köprünün nimetlerinden faydalanacak, tatilcilerin en çok tercih ettiği beldeye ulaşım artık daha kolay olacak. Küçükkuyu Belde Başkanlığı köprüye dair açıklamasında, “Köprüye Küçükkuyu tünelleri eşlik edecek, tatilcilerin en sık zorlandığı alan Çanakkale’de feribot çilesi olurken Küçükkuyu da ise tehlikeli Nusrat’lı rampaları oluyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ile feribot kuyruğu Küçükkuyu tünelleriyle de trafik çilesi ortadan kalkmış olacak” İfadelere yer verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.