Son Dakika: Çanakkale’de Aile Kavgası Cinayet Getirdi *** Eceabat’ta 109 Yıllık Top Mermisi Bulundu *** Türk Futbolunun Hamit Altıntop’a İhtiyacı Yok! *** Biçerdöver ve Balya Makinesi Uyarısı Yapıldı *** Yangından Etkilenenlerin Yaraları Hızlıca Sarılacak *** İYİ Partili Aslan: “Deli Dumrul” Sistemini Durduralım *** CHP “Buz Kırılmış, Yol Açılmıştır” *** Bolayır Güneyli Sahilleri Çöp İçinde *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kronik Akciğer Hastalarında Zatürre Aşı İle Önlenebilir

Kronik akciğer hastalıklarına sahip olan hastalarda, zatürre görülme riski artmaktadır. Bu hastalarda etkili antibiyotik tedavisi başlansa bile yaşamı tehdit eden durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle risk grubunda olan hastaların aşılanması önem..

Kronik Akciğer Hastalarında Zatürre Aşı İle Önlenebilir
Yayınlanma: 216 Okuma

Kronik akciğer hastalıklarına sahip olan hastalarda, zatürre görülme riski artmaktadır. Bu hastalarda etkili antibiyotik tedavisi başlansa bile yaşamı tehdit eden durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle risk grubunda olan hastaların aşılanması önem arz etmektedir.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, 24-30 Nisan Aşı Haftası vesilesiyle önemli bilgiler paylaştı.

KOAH ve Astım Erişkin Nüfusun Yüzde 10’unda Görülüyor

Kronik akciğer hastalıkları başlığı altında en sık görülen hastalıkların KOAH, astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları (Akciğer sertleşmesi) sayılabildiğini ifade eden İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç: “KOAH ve astım erişkin nüfusun yüzde 10’unda görülür. Bronşektazi görülme sıklığı konusunda kesin bir rakam vermek zordur. Akciğer harabiyeti yaratan hastalıkların sık görüldüğü topluluklarda bronşektazinin daha fazla görüldüğü söylenebilir. Kronik akciğer hastalıklarının en çok görülen belirtileri ise öksürük, balgam çıkarma, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi” dedi.

Kronik Akciğer Hastalıkları Açısından Risk Grubundakiler İçin Aşılama Önemli

Kronik akciğer hastalıklarında zatürre görülme sıklığı artmaktadır vurgusu yapan Prof. Dr. Oğuz Kılınç, kronik akciğer hastalığı bulunan hastalarda etkili antibiyotik tedavisi başlansa bile yaşamı tehdit eden durumlar görülebildiğini, bu nedenle risk grubunda olan hastaların aşılanmasının önem arz ettiğini ve aşılanmış kişilerde bu riskin ciddi şekilde azaldığını ifade etti.

Erişkin Aşılama İstenilen Düzeyin Çok Altında

Prof. Dr. Oğuz Kılınç: “Maalesef erişkin aşılama oranları istediğimiz düzeyin çok uzağındadır. KOAH’lı hastaların sadece yüzde 15’i aşılanmış durumdadır. Bu oran astımlı hastalarda daha da düşüktür. Kronik hastalıkların kontrolü, oluşacak zatürreler nedeniyle bozulacaktır. Zatürre yaşamı tehdit edecek boyutta karşımıza çıkabilir. Zatürrenin başlattığı süreç yoğun bakıma yatmayı gerektirecek şiddette ağır tablolara yola açabilir” dedi.

Kronik Akciğer Hastaları Zatürre Aşısı Olmalı

Kronik akciğer, böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları olanların, diyabet hastalarının ya da hiçbir hastalığı olmasa da 65 yaş üstü kişilerin zatürre aşısı olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Oğuz Kılınç, aşı ile korunan kişilerde zatürre daha az görüleceğinden; zatürreden dolayı oluşan hastaneye yatışların ve ölümlerin azalacağının, gereksiz antibiyotik kullanımının ve dolayısıyla antibiyotiklere karşı bakterilerin dirençli olması durumunun önleneceğinin de altını çiziyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.