Güncel Haber: Başkan Gökhan Engelli Personeli İle Buluştu *** Mutlu Son "Merve" Kazandı *** Kaymakam Abacı Burhanlı Köyünde *** Eşit Bir Dünya Kurmaya Kararlıyız *** Gelibolu’da Engelliler Günü Etkinliği *** Başkan Özacar, Engelliler Derneğini Ziyaret Etti *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

Küçük Önlemler İle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz.

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı erken ölümleri yüzde 80 azaltmak mümkün. Birkaç küçük önlem ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hem dünyada hem de ülkemizde kalp ve damar hastalıkları kaynaklı ölümler, tüm..

Küçük Önlemler İle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz.
Yayınlanma: Güncelleme: 164 Okuma

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı erken ölümleri yüzde 80 azaltmak mümkün. Birkaç küçük önlem ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Hem dünyada hem de ülkemizde kalp ve damar hastalıkları kaynaklı ölümler, tüm ölüm nedenleri arasında hâlâ ilk sırada yer alıyor ve ne yazık ki her 3 kişiden biri kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Oysaki bazı küçük önlemler alınarak bu tablonun önüne geçilebilmesi oldukça mümkün…

45 yaşından önce sigara içiminin terk edilmesinin bile erken ölümlerin yüzde 90 azaltılmasına olanak sağladığının altını çizen Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker, kardiyolog ile neden dost olunması gerektiğini de anlatarak Dünya Kalp Gününe özel önemli bilgiler aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki tüm ölümlerin % 32’si kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleşiyor. Ülkemizdeki verilere bakıldığında ise tüm ölümlerin % 36’sının kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleştiği görülüyor.

Alınacak önlemlerin yardımıyla kalp ve damar hastalıklarına bağlı erken ölümlerin % 80 azaltılabileceğini belirten Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker, daha sağlıklı bir kalbe sahip olabilmenin yollarını anlattı.

Sigara tiryakiliğini bırakmak: 45 yaşından önce sigarayı bırakmak sigara içmeye devam edenlere göre erken ölümleri % 90 azaltıyor. 65 yaşından sonra sigarayı bırakmanın bile ölümleri %20 azalttığı biliniyor.

Düzenli egzersiz yapmak: Günde 6000-9000 arası adım atmak, 2000 adım ve altında atanlara göre kalp ve damar hastalıklarına bağlı problemleri % 50 azaltıyor.

Kilo vermek: Kilolu kişilerin vücut ağırlığının % 5-10’unu azaltacak kadar bile kilo vermesi kalp ve damar hastalıklarına bağlı problemleri % 20-30 oranında azaltıyor.

Sağlıklı beslenmek: Akdeniz diyeti, DASH ya da yeni moda MIND diyeti… Adı ne olursa olsun, sebze, işlenmemiş tahıl, zeytinyağı ağırlıklı beslenme kalbimize iyi geliyor.

“Kardiyoloji Uzmanınız İle Dost Olun”

Dünya Kalp Gününde, kalp hastalıkları hakkında da bilgiler aktaran Prof. Dr. Erdem Diker, “Kalp hastalıklarını ele aldığımızda kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol meselesi gündeme geliyor. Kan basıncımızın büyük 140 ve küçük 90 mm Hg’nin altında olması, uzun süreli şeker düzeyini gösteren HbA1c’nin tercihen %6’nın altında olması uzun soluklu ve sağlıklı bir kalp vadediyor. Kolesterol konusunda ise ne kadar düşük kolesterol o kadar iyi kalp damar sağlığı anlamına geliyor. Gerektiğinde doktorun önerdiği kolesterol düşürücü ilaçları düzenli kullanmaktan kaçınmamak gerekiyor. Kan tetkiklerinin yaptırılması, EKG, EKO, EFOR testi, gerekirse kalp damarlarının görüntülenmesi, şah damarlarının ve aort damarının ultrasonografi ile kontrolü kalp ve damar hastalıklarının erken teşhisini sağlıyor. Kısaca uzun bir yaşam, sağlıklı bir kalp için kardiyoloji uzmanı ile iyi geçinmek gerekiyor. Risk faktörlerinin yönetimi, hastalığı erken tanısı, erkenden önlem alınması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi için kalp doktoru ile dost kalınmasını tavsiye ediyorum” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.