Son Dakika: Çocuklardan Kaymakam Abacı’ya Ziyaret *** Kerem Aktürkoğlu’nu Yedirmeyiz *** Başkan Soyuak Koltuğunu Çocuklara Bıraktı *** CHP’li Güneşhan; “23 Nisan Bağımsızlığın Sembolüdür” *** Kasten Adam Öldürme Suçundan 9 Gözaltı *** Bir Denizkestanesinin Anıları *** Gelibolu’da 23 Nisan Çocuk Şenliği Yapıldı*** Başkan Soyuak “Gelibolu Cumhuriyete Yakışır Bir Kent Olacak” *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Kurnazlıkla Devlet Yönetilmez

CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Nejat Önder bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklama şöyle: Bilindiği gibi 12/07/2013 tarihinde adına torba yasa denen garabete eklenen üç cümle ile 65 yaş ve..

Kurnazlıkla Devlet Yönetilmez
Yayınlanma: 724 Okuma

CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Nejat Önder bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği gibi 12/07/2013 tarihinde adına torba yasa denen garabete eklenen üç cümle ile 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmasının önü açılmış ve 04/03/2014 tarihinde yayımlanan yönetmelikle resmiyet kazanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ömürlerini yurtlarına hizmet etmekle geçirmiş kıdemli yurttaşlarımızın her türlü hizmete layık olduğunu düşünüyor ve bu kararı destekliyoruz. Ancak üç cümlelik kanun maddesi ve altyapısız yönetmeliklerle yurttaşla esnaflarımızın karşı karşıya getirilmesini kesinlikle tasvip etmiyoruz. Ciddi hiçbir devlet, toplumun bir kesimine şirin gözükecek diye diğer bir kesimi ile arasında husumet çıkarmaya çalışmaz ve kurnazlıktan siyasi fayda ummaz. Ancak AKP hükümeti her şeyde olduğu gibi bu konuda da ciddiyetten uzak bir tutum ile burada tek faturayı şoför esnafına kesmeye çalışıyor. Yani hizmet yapmak bu kadar kolaysa o zaman nüfus cüzdanını gösteren 65 yaş üstü tüm yurttaşlarımız evi de, arabayı da, sütü de yumurtayı da bedava alsınlar. Bunların ticaretini yapan ve ses çıkaran herkesi de açgözlülükle, hizmet karşıtlığı ile suçlayalım.

Daha önce defalarca benzer tavırlar gösteren AKP hükumeti doktorla-hastayı, öğretmenle-veliyi, eczacıyla-hastayı, esnafla-yurttaşı karşı karşıya getirmekte ve bundan siyasi fayda umma kurnazlığına gitmektedir. Çanakkale’de hali hazırda 15 bin civarı 65 yaş ve üstü yurttaşımız yaşamaktadır. İstatistikler 10 yıl içinde bu rakamın 25 bine ulaşacağını göstermektedir. Bu kadar kalabalık bir kitlenin ulaşım harcamalarını sübvanse etmenin yollarından biri bilet ücretlerine zam yapmaktır. Bu durumda da büyükşehirlerin bütçeleri ile yarışamayan yerel yönetimler ile yurttaşlar karşı karşıya getirilir. Daha da kötüsü Çanakkale nüfusu içinde ağırlıklı bir yeri olan öğrenciler mağdur edilir.

Bizim önerimiz, bu kadar önemli bir hizmeti sübvanse ederken devletin de elini taşın altına koymasıdır. Bunun çeşitli yolları olabilir; Uçak firmalarından ya da armatörlerden daha zengin olmayan şoför esnafına motorin ÖTV’siz verilebilir. Bu durumda hem yaşlı yurttaşlarımıza hizmet edilir hem de öğrencilerimizin harcamaları azaltılabilir. Ya da 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız Kent Kart sistemine dahil edilir ve ay sonu toplanan kullanım ücreti ve ya bir kısmı KDV’den ya da vergiden mahsup edilebilir.

Yani ciddi her kurum bunun bir yolunu bulabilir. Ama başbakanın her aklına esene kılıf uydurmaya çalışan AKP yönetimi farklı farklı olaylarda şoförü de, doktoru da, eczacıyı da, esnafı da ayrı ayrı ezip bir seferde ezdiğini diğer sefer de başkasına karşı kışkırtırsa oradan toplumsal barış çıkmaz. Kurnazlıkla devlet yönetilmez.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.