Son Dakika Haberler

Kurtuluş Günümüz Kutlu Olsun

Kurtuluş Günümüz Kutlu Olsun
Okunma : 181 views Yorum Yap

26 Kasım Gelibolu’nun Kurtuluş Günü.

Bu yıl 91.yılını kutluyoruz. Çocukluğumda Kurtuluş törenleri çok renkli geçerdi. Kurtuluş canlandırmalarının yapıldığı, resmi geçit törenlerinin Kolordu önünde olduğu o yıllardan bahsediyorum.

Tüm okullar hazır olurdu törenlerde. Buz gibi olurdu hava. Titrerdik soğuktan, hatta birbirimize sokulurduk ısınabilelim diye.

Sırada beklerken tören sırasında her öğrencinin yaptığı gibi usulca şakalar yapar eğlenirdik. Dostluğumuz, paylaştıklarımız içimizi ısıtırdı.

Hiç şikayet etmezdik. Mutluyduk hepimiz. Bando eşliğinde resmi geçit yaparken okunan şiirlerle coşardık. Hasta olsak da gitmeye gayret ederdik törenlere. O atmosferi yaşayabilmek için.

Ailelerimiz de bizleri görmek için yerlerini alırlardı tören yerlerinde. Çocuklarını gören aileler resmi geçitte daha bir gururlanırlardı.

Ne güzel günlerdi o günler. Kurtuluş gelinleri öğrencilerden seçilirdi. Gaziler de yürüyüşlerde madalyalarıyla yer alırdı.

Herkes de bir heyecan, bir coşku. Ne oldu bu duygularımıza, ne değişti hayatımızda bazen anlamakta zorluk çekiyorum.

Şimdi yerel yönetimler kendi inisiyatifleriyle etkinlik düzenlemeye çalışıyor. Böyle mi olmalıydı?

Hele her toprağı şehit kanıyla sulanmış, en büyük harpleri görmüş geçirmiş bu mukaddes topraklarda yaşarken bu düşünceleri sorgulamadan geçemiyorsunuz. Bu vesileyle güzel ve eşsiz memleketimizin Kurtuluş Gününü can-ı gönülden kutluyorum.

Daha nice güzel kurtuluş bayramları kutlamak üzere.

Sevgilerimle…