Güncel Haber: CHP'li Erkek Çanakkale Projelerini Anlattı *** Çanakkale’de Kadınlar Birliği 100. Yıl Sergisi Açıldı *** “Cumhuriyet’e Doğru” Çanakkale’de Sahnelendi *** Orman Köylülerine Zeytin Fidanı Dağıtıldı *** Troas Kültür Rotası Doğa Yürüyüşü Yapıldı *** Sevgi Evlerinde Kalan Çocukların Piknik Buluşması *** "Whatsapp Haber İletim Hattı: 05437951277

“Mavi Sürgün” Kitabının Özel Baskısı Tanıtılacak

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesinin 100. Yıl Cumhuriyet Etkinlikleri kapsamında düzenlediği Halikarnas Balıkçısı’nın 50. Ölüm Yıldönümü Programı’nda, Bilgi Yayınevi’nin iş birliği ve sponsorluğu ile..

“Mavi Sürgün” Kitabının Özel Baskısı Tanıtılacak
Yayınlanma: 195 Okuma

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesinin 100. Yıl Cumhuriyet Etkinlikleri kapsamında düzenlediği Halikarnas Balıkçısı’nın 50. Ölüm Yıldönümü Programı’nda, Bilgi Yayınevi’nin iş birliği ve sponsorluğu ile Balıkçı’nın kült kitabı “Mavi Sürgün” özel baskısının tanıtımı gerçekleşecek.

Halikarnas Balıkçısı 50. Ölüm Yıldönümü Anma Etkinlikleri kapsamında Bodrum Deniz Müzesi, Bilgi Yayınevi’nin iş birliği ile 13-14 ve 15 Ekim’de sunumlar, atölyeler, kent turları, belgesel gösterimiyle yayın dünyasına kazandırılan çocuk kitabının tanıtım ve imza gününü içeren dolu dolu bir etkinlik programı paylaşmıştı. Program dâhilinde gerçekleşecek olan bir diğer ilgi çekici etkinlik ise kitaba sunuş yazısıyla katkıda bulunan Zülfü Livaneli ve kitabın editörü Özge İpek Esen söyleşisi yapılacak “Mavi Sürgün” özel baskısının tanıtımı olacak.

Bilgi Yayınevi, aramızdan ayrılışının 50. yıldönümünde Halikarnas Balıkçısı anısına, onun Cevat Şakir Kabaağaçlı’dan Halikarnas Balıkçısı’na dönüşme hikâyesini anlatan Mavi Sürgün kitabının ciltli, numaralandırılmış özel baskısını yaptı. Bu özel baskıya yazdığı sunuşla katkıda bulunan değerli sanatçımız Zülfü Livaneli ile baskının editörlüğünü üstlenen Özge İpek Esen’in yer alacağı söyleşi 15 Ekim Pazar günü saat 20.00’de gerçekleşecek. Bodrum Deniz Müzesinde gerçekleşecek programa katılmak isteyenlerin müze iletişim hattından kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklerin duyurularını takip etmek ve detaylı bilgi almakiçin Bodrum Deniz Müzesi sosyal medya hesapları takip edilebiliyor ve/ya da www.bodrumdenizmuzesi.org/duyurular/ sitesinden bilgi alınabiliyor. Ayrıca 444 00 48-4225 müze iletişim hattından müze ile iletişime geçilebiliyor.

Zülfü Livaneli

1946 doğumlu Ömer Zülfü Livaneli yüzlerce beste ve onlarca kitaba imzasını atmıştır. Kitapları 40’tan fazla dile çevrilmiş, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanmıştır. Kültürel ve siyasi faaliyetleri, dünya barışına katkısı dolayısıyla 1995 yılında UNESCO İyi Niyet Elçisi olarak atanmış ve 2016 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. LegionD’Honneur nişanına sahip olan Livaneli, yazmaya, bestelemeye kısacası üretmeye devam ediyor.

Özge İpek Esen

1995’te İzmir’de doğan Özge İpek Esen, lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır. 2021’de Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden yüksek lisans derecesini almıştır. Hâlâ Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi doktora öğrencisi olan Esen, 2020’de başladığı editörlük serüvenine Bilgi Yayınevi çatısı altında devam ediyor. Altı Üstü Kitap, Toplum ve Ütopya ve K24’te röportajlarıyla yazıları yayımlanıyor.

Bilgi Yayınevi

1956 yılında Ankara’da Bilgi Kitabevi’ni açan Ahmet Tevfik Küflü, 1965 yılında Bilgi Yayınevi’ni kurdu. Halikarnas Balıkçısı, Bilgi Yayınevi’nin kurulduğu ilk yıllardan itibaren yolunun kesiştiği yazarlardan biri oldu. Halikarnas Balıkçısı’nın sağlığında tüm eserlerini yayımlayan Yayınevi, yazarın vefatından sonra da kitaplarında yer almayan, gazetelerde tefrika olarak yayımlanmış öykü ve yazılarının okurlara ulaşmasını sağlayan kitapları basmaya devam etti. Yazarın kendi eserleri dışında yaptığı çevirileri de “Halikarnas Balıkçısı Çevirileri” başlığıyla bir seri olarak yayımladı. 1960’lardan bugüne yarım asrı aşkın süredir Halikarnas Balıkçısı’nın tüm külliyatını okurla buluşturmaya devam ediyor.

Bodrum Deniz Müzesi

2011 senesinde Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası proje ortaklığında ziyarete açılmıştır. Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet göstermektedir; ülkemizin ilk ve tek “özel” denizcilik müzesidir. Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu ve Kabaağaçlı’ya ait zengin arşiv malzemesi Bodrum Deniz Müzesinde bulunmaktadır. Bodrum’un denizcilik kültürü ve tarihini aktaran Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu, denizcilikle ilgili objeler, süngercilik bölüm yanı sıra, Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Jeff Hakko Koleksiyonu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hibeleri Bodrum Deniz Müzesinde görülebilir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.