Güncel Haber: Muharrem Erkek Mazbatasını Alarak Görevine Başladı *** Başkan Soyuak'tan Polis Haftası Ziyareti *** Özacar’dan Seçim Sonrası İlk Açıklama *** Bayram Trafiğinde Denetimler Arttı *** CHP’li Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldılar *** Dardanel Topunun Replikası Yapılacak *** Seddülbahir Kalesi Mimarlık Yıllığına Alındı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisi Açıldı

Çanakkale Valiliği, İl Özel İdaresi, Çanakkale, Lapseki, Kepez, Umurbey ve Çardak Belediyeleri iş birliği ile oluşturulan Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nin Sıfır Atık Projesine paralel olarak % 100 geri dönüşüm..

Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisi Açıldı
Yayınlanma: 866 Okuma

Çanakkale Valiliği, İl Özel İdaresi, Çanakkale, Lapseki, Kepez, Umurbey ve Çardak Belediyeleri iş birliği ile oluşturulan Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nin Sıfır Atık Projesine paralel olarak % 100 geri dönüşüm hedefi ile işletilecek olan Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisinin açılışı yapıldı.

Kemel Köyü’nde gerçekleştirilen açılışa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Saudiyeli, Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği Müdürü Aysun Kavcar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, ÇAKAB meclis üyeleri, SUEZ yetkilileri ve muhtarlar katıldı.

Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisinin açılışında; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Suadiyeli ve Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği Müdürü Aysun Kavcar tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Suadiyeli, siyasi parti temsilcileri ve belediye meclis üyeleri tarafından kurdele kesimi gerçekleştirilerek Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisi açıldı.

Açılış töreni sonrasında Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisini gezerek incelemelerde bulunan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve beraberindeki heyete, SUEZ yetkilileri tarafından yaklaşık 5000 m2’lik tesis binasında, tam otomatik olarak çalışan Mekanik Ayrıştırma Tesisi içinde atığı bileşenlerine ayrıştıran çeşitli elekler, ayırıcılar, taşıyıcı bantlar, balyalayıcılar ile yakıta dönüştüren kırıcılar ve kurutma ünitelerinin yer aldığı, mevzuatta yer alan tüm şartları (yangın önleme, havalandırma, iş güvenliği ve işçi sağlığı vb.) sağlayacak şekilde tesisin çalıştığı ve mekanik ayrıştırma tesisi ile atıklardan ikincil hammadde, kompost ve alternatif yakıt üretileceği bilgileri verildi.

Mekanik ayırma tesisinde karışık çöpler bileşenlerine ayrılacak ve öncelikle geri kazanılabilir malzemelerden ikincil hammadde elde edilecektir. Mekanik Ayırma Tesisinin bir bölümü ise kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıklarını ayrıştırarak geri kazandıracaktır. Geri kazanılamayan ancak yanabilir malzemeler alternatif olarak hazırlanacaktır.

Sonuç olarak Mekanik Ayrıştırma Tesisi ile atıklardan ikincil hammadde, Kompost ve Alternatif Yakıt üretilecektir. İkincil hammaddeler geri dönüştürülmek üzere Geri Dönüşüm Firmalarına, Alternatif Yakıt ise Çimento Fabrikalarına satılarak gelir elde edilecektir. Projenin teknik performansı açısından toplam geri kazanım oranı % 8’den % 60’a çıkarılacak ve böylece depolanan atık oranı % 92’den % 40’a indirilecektir.

Gerçekleştirilen projeler ile turistik ve tarihi dokuya sahip ilimizde çevre kirliliği, görüntü kirliliği, tarihi dokunun kirlenme riskini ortadan kaldırarak çevreye uyumlu, fonksiyonel bir proje olarak bölgede katı atıklardan kaynaklı çevre kirliliği sorunu yaşanmayacak ve üye belediyeler sıfır atık projesinde aktif olarak yer alacaktır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.